Znanstvenici su tijekom 18 godina pratili razvoj mozga budističkog majstora meditacije Yongeya Mingyura Rinpochea i utvrdili da meditacija usporava starenje mozga
Meditacija nas umiruje, ali može i značajno pomladiti um
Bavljenje meditacijom dok ste kod kuće tijekom pandemije korona virusa može pomoći da se lakše nosite sa stresom, ali i da sačuvate vaš mozak od starenja, pokazala je nedavno objavljena 18-godišnja analiza uma budističkog monaha. Naime, stručnjaci Centra za zdrav um na Sveučilištu Wisconsin zaključili su da je svakodnevna intenzivna meditacija usporila starenje njihovog mozga za čak osam godina u usporedbi s kontrolnom skupinom.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Projekt je započeo 90-ih godina prošlog stoljeća, nakon što se neuroznanstvenik Richard Davidson upoznao s Dalaj-Lamom. Započeo je strudiju o vezi između pozitivnih emocija i zdravlja mozga, što je bazno istraživanje za spomenutu studiju.
- Dalaj-Lama me ohrabrivao da pratim praksu njihove tradicije i istražim ih alatima suvremene znanosti - kaže Davidson. Koristeći magnetsku rezonancu i program koji procjenjuje 'dob mozga', Davidson i znanstvenik Nagesh Asluru proučavali su um tibetanskog budističkog majstora meditacije Yongeya Mingyura Rinpochea tijekom 18 godina.
Cilj je bio otkriti postoji li razlika u brzini starenja između mozga iskusnih majstora meditacije u usporedbi s onima koji nisu početnici. Rinpoche je prvi put skeniran 2002., u dobi od 27 godina. Tad je već devet godina redovno meditirao. Ponovno je skeniran u dobi od 30, 32 i 41 godine.
Posljednji put kada su ga pregledali za njegov je mozak izračunato da je star 33 godine, dakle čak osam godina mlađi od njegove biološke dobi. Istraživači su uspoređivali Rinpocheov mozak starenja s kontrolnom skupinom i činilo se da stari puno sporije od opće fokusne skupine.
- Ako se ti učinci nakupljaju s vremenom, mislimo da to može imati vrlo važne posljedice po zdravlje i dobrobit čovjeka. Svatko, pogotovo sada usred pandemije koronavirusa, može imati koristi od meditacije, jer nas podsjeća na našu osnovnu dobrotu - ističe Davidson.
- Mislim da je uzbudljivo znati da možemo utjecati na vlastiti mozak i promijeniti brzinu kojom se razvija. Baveći se onime što ga hrani i korisno je za našu dobrobit - dodaje. Istraživači kažu kako su uzbuđeni jer tek trebaju utvrditi kako će se Rinpocheov mozak nastaviti razvijati i kako ti podaci mogu pomoći da se poboljša stanje opće populacije, prenosi Daily Mail.