Voćna kraljica jeseni - mandarina, poželjan je sastojak i u slanim jelima. Njen latko-kiseli okus mandarine sastavni je dio kineske kuhinje, Arapi je upotrebljavaju za marinade salate, a na Karibima je jedu s timijanom
Mandarine u jelima: Hrani će dati fantastičan i egzotičan okus
Mandarine potječu iz Kine, gdje se umak s malo meda i sojinim umakom tradicionalno poslužuje uz pekinšku patku. U Europu su ih donijeli Arapi, koji ih obožavaju s kus-kusom. Meso marinirano u soku od mandarine i začina, osobito perad i riba na roštilju, dobiva slasnu, osvježavajuću aromu, što Marokanci dobro znaju. Stavljaju mandarine i u salate s govedinom, dodaju ih kus-kusu te ih i flambiraju.
POGLEDAJTE VIDEO: Zanimljivosti o mandarinama
Pokretanje videa...
Glaziranje šunke, osobito u vrijeme Uskrsa, floridski je specijalitet. Mandarine se najprije zagrijavaju na maslacu i soku od mandarina uz malo cimeta, kadulje, smeđeg šećera te začina. Krčkaju se na slaboj vatri oko pola sata dok ne postane sirupasta. Zatim se premaže šunka i zapeče pola sata prije nego što je posve gotova. Poslužuje se s karameliziranom mrkvom i krumpirom iz pećnice. Mandarine sa svježim sirom i kivijem zdrava su i niskokalorična poslastica, a gurmanima koji ne bježe od kalorija kriške mandarina poslužit će za čokoladni fondue ili flambiranje.
Pri čišćenju mandarina nemojte baciti neprskanu koricu. Ostavite da se osuši na zraku i zatvorite je u staklenke. Možete je dodavati u umake, juhe ili gulaše od divljači. Prije uporabe namočite je u toploj vodi dok ne omekša.
Hrskava pileća prsa sa slatkom glazurom i kus-kusom
Sastojci: nasjeckana korica i sok 3 mandarine, 2 žlice meda, 4 pileća prsa bez kože i kosti, 300 g instantnoga kus-kusa, 375 ml pilećeg temeljca, sol, papar, začini prema želji, zelena salata
U velikoj zdjeli pomiješajte sok od mandarina i med. Zarežite nožem kožu na piletini. Poprečnim urezima načinite uzorak romba, no pazite da ne zarežete meso. Stavite piletinu u smjesu naranče i meda. Pokrijte prianjajućom folijom (čvrsto nategnite) i na sat vremena stavite u hladnjak. Kus-kus stavite u srednje veliku zdjelu. Stavite u nju pileći temeljac i mandarininu koricu. Pokrijte zdjelu prozirnom folijom i ostavite deset minuta da upije tekućinu. Ispržite piletinu na jakoj vatri i ostavite da se ohladi. Narežite meso i poslužite vruće na podlozi od kus-kusa. Poslužite sa zelenom salatom, koju nakapajte sokom od mandarine.
Riba u pestu s maslinama
SastojcI: 4 fileta (250 g) čvrste bijele ribe kao što su trlja, brancin, list, kolja, grdobina, škarpina ili brancin, 125 g pesta, 150 g rikule, 5 mandarina, 75 g crnih masina
Teflonsku tavu zagrijte na umjereno jakoj vatri. Četiri fileta bijele ribe premažite pestom i pržite oko tri minute na suncokretovu ulju sa svake strane dok se meso ne počne lagano listati. Operite salatu i ogulite mandarine. Razdvojite ih na kriške i uklonite koštice. U srednje velikoj posudi pomiješajte rikulu, kriške mandarine i crne masline. Salatu i ribu rasporedite na četiri tanjura. Prelijte s malo maslinova ulja. Poslužite vruće.
Kus-kus s Jamajke
Na Jamajci je omiljen kus-kus s maslacem koji se kuha u soku od mandarina. Da bi bio raznovrsniji, dodaju se bademi i grožđice.
Korica kao pileći začin
Osušena mandarinina korica popularan je začin u kineskoj kuhinji. Piletina s mandarininom koricom tradicionalno je sečuansko jelo.
Na Karibima je vole s ribom
Mentolasta nota timijana odlično se nadopunjuje s kiselkastom mandarinom. Poslužuje se kao začin uz ribu na Karibima.
Slažu se i s maslinama
U Maroku piju koktele od mandarina te obožavaju salatu od mrkve, mandarine i maslina. Sok rabe i za karameliziranje slasnog pečenja.
Kremasta mandarina
Specijalitet mediteranske kuhinje je krema od mandarina. Žumanjcima se dodaju šećer u prahu i maslac te sok i toplo mlijeko.