Palačinke, koje vole djeca i odrasli, postaju zdrav obrok ako ih pečete an malo ulja te, umjesto pekmezom nadjenete svježim sjeckanim voćem
Male promjene omiljene recepte čine zdravijima
U receptu za pripremu tortilja umjesto bijelog brašna umiješajte integralno i dobit ćete hranjivi obrok bogat vlaknastim tvarima koje čiste organizam od toksina te se brinu za zdravlje srca. Lagane i zdrave, možete ih ponijeti na plažu umjesto užine, a poslužite ih s domaćom šalšom, pesto namazom ili umacima od miješanog povrća uz dodatak aromatičnog začinskog bilja. Palačinke pečene na teflonskoj tavi s malo ulja neće se lijepiti prilikom pripreme, a umjesto pekmezom, možete ih nadjenuti mješavinom sjeckanog voća poput borovnica i banana.
>>> Morske alge izvor su prirodnih minerala i osnovni sastojak sushija, koji se priprema sa sirovom, odnosno dimljenom ribom. Ako niste ljubitelj ribe, alge možete skuhati i u povrtnoj juhi umjesto tjestenine ili riže.
>>> Iako izgleda odlično na ambalaži, gotova pizza nije toliko ukusna poput domaće. Dodajte joj zdrave gljive, šparoge, luk, papriku i češnjak.
>>> Hamburgere možete učiniti zdravima ako svinjetinu zamijenite laganom piletinom ili sojom. Poslužite ih u kruhu sa sjemenkama koji možete prepržiti nekoliko minuta na malo maslaca i ne zaboravite na obilje povrća.
>>> Bobičasto voće sadrži polifenole, antioksidanse koji sprečavaju pojavu bora. Osobito su zdravi ribizli, koji sadrže velike količine kalcija i vitamina C, koji gradi imunitet i čuva zdravlje.
>>> Salama i sir u sendvičima su ukusni, ali zamijenite li ih tunom ili drugom ribom iz konzerve, smanjit ćete rizik od srčanih bolesti za trećinu. Omega-3 masne kiseline, kojima obiluje riba, obnavljaju krvne žile.
>>> Riža ima malo masnoća i bogata je ugljikohidratima, a na policama supermarketa možete naći brojne vrste koje se razlikuju okusom i strukturom. Integralna, ali i bijela riža, ukusna je baza za mesne, riblje i povrtne ljetne salate.
>>> Smokve i grožđe, svježe i sušene, sadrže zdrave šećere koji utažuju želju za slatkišima. Mediteranski su “finger food”, a možete ih poslužiti uz razne sireve, poput kozjeg, u kojem ima mnogo kalcija. Osim vitamina A (koji se naziva vitaminom dobrog vida), sirevi sadrži i popriličnu količinu vitamina B2, neophodnog za odvijanje važnih procesa metabolizma, ali i nužnog za lijepu kožu i čvrstu kosu.
>>> Sva peciva od lisnatog tijesta upiju mnogo ulja, nezdrava su i debljaju. Sadrže mnogo bijelog brašna i šećera te samo trenutačno utažuju glad.
>>> Gazirani napitci štete kostima, a šećer u njima uništava zube. Zato radije odaberite čajeve, koje možete ohladiti i dodati im nekoliko kapi limuna.
>>> Ljeti treba izbjegavati masne juhe i variva, pečenja, umake na bazi maslaca jer su teško probavljiva, a mogu štetiti zdravlju srca i krvnih žila.