Neobična natjecanja nisu neopasna- u utrci štikli na sto metara često se pada, a koljena i gležnjevi se izokreću, a juri se i u tavama a smijeha ima napretek
Luda natjecanja se odigravaju diljem cijele kugle zemaljske
Bizarna natjecanja su idealna prilika za zabavu, ali i dobivanje nagrada za vještine koje prije svega služe kao hobi. Ako ste stručnjak u pripremanju palačinki, bez problema vitlate tavu u zraku i možete potrčati a da se ne uspušete nakon nekoliko metara, uključite se u natjecanje koje se već 60 godina tradicionalno održava dan prije Pepelnice u britanskom Olneyu. Budući da je tijekom posta vjera zabranjivala korištenje masnoća, kućanice su još 1445. počele tradiciju pečenja palačinki kako bi potrošile sve sastojke. Crkvena zvona koja su označavala početak mise prekinula su ženu iz Olneya u pečenju. Izletjela je iz kuće s pregačom, tavom u ruci i rupcem oko glave te pohitala prema crkvi, a taj prizor postao je povod za utrku. Utrka s palačinkama rezervirana je za žene te se održava diljem svijeta. Novac sponzora prikuplja se u dobrotvorne svrhe i najčešće odlazi u fond za borbu protiv raka, a pravila se mogu razlikovati od zemlje do zemlje. Trči se od 80 do 100 m, potpetice moraju biti više od sedam do osam cm te uže od dva cm. U Australiji se trči štafeta u skupinama, a svjetski rekord drže četiri žene iz Australije koje su otrčale štafetu na 80 metara za minutu i četiri sekunde te osvojile nagradu od 55.000 kuna. Za stampedo štikli potrebno je hrabrosti, ali i ludosti jer su ozljede česte. Čak i kratka utrka može ugroziti zdravlje gležnjeva, koljena, dlanova.
Zanimljivosti utrka
- novac od utrke štikli prikuplja se za oboljele od raka.
- svjetsko prvenstvo u spuštanju teflonskim tavama u stazi za bob održava se u njemačkom Winterbergu.
- u utrci London to Brighton Veteran Car Run smiju sudjelovati automobili proizvedeni do 1905. Tad je maksimalna brzina bila 22 km/h.
- dok trče, u utrci s palančinkama, natjecatelji ih moraju okretati nekoliko puta.