Druga strana medalje: Iako se temeljitost traži u svakom poslu, pripazite da vas želja za savršenstvom ne odvede u ralje neodlučnosti, što će vas usporiti
Loše strane: Perfekcionisti su spori, ali ih je i strah riskirati...
Bez određene doze perfekcionizma ili težnje da se posao obavi “kako treba” nema ni uspjeha. No opsesivni perfekcionisti zaustavit će samog sebe u osobnom i profesionalnom razvoju, govori Martin Antony, profesor sa Sveučilišta Ryerson u Torontu i autor priručnika “Kada perfekcionizam nije dovoljno dobar”.
Želja za savršenstvom lako se može pretvoriti u strah od neuspjeha, pa su zato perfekcionisti skloni izbjegavanju rizika i ulaska u nove projekte, a trenutačno stanje najbolje im odgovara. Oni će često vidjeti samo jedno pravo rješenje problema, iako ih ima mnogo, a to će im “zakočiti” kreativnost. Mana perfekcionista je i što su spori jer svakom detalju posvećuju beskrajno mnogo vremena, a mnoga su istraživanja pokazala da su manje produktivni od ostalih zaposlenika. Nisu si u stanju oprostiti ako ne dostignu zadani cilj pa se ocjenjuju sukladno tomu i često se osjećaju kao gubitnici koji nikada nisu dovoljno dobri.
- U njih je uvijek prisutan strah da neće zadovoljiti nečija ili vlastita očekivanja te da neće biti voljeni i prihvaćeni - objašnjava profesionalni savjetnik i terapeut Dragana Svalina Stepanić te dodaje da perfekcionisti moraju naučiti postavljati razumne ciljeve i standarde, kako sebi, tako i drugima te prepoznavati i nagrađivati svoja postignuća iako nisu savršena.
- Umjesto samokritičnosti trebali bi što češće u sebi govoriti: ‘Ja sam osoba kao i svaka druga, dakle, ponekad griješim’, a pomisao: ‘Uvijek može biti još bolje’ pretvoriti u: ‘Danas je ovo odlično’ - kaže Svalina Stepanić.
Svaki perfekcionist koji želi raditi na sebi treba se svako malo zapitati: “Što je dobro u tome što ne postignem savršenstvo, što će se najgore dogoditi ako nije savršeno i hoću li svejedno to preživjeti”, dodaje Svalina Stepanić.
Propušteno
Perfekcionisti moraju prihvatiti da propuštaju priznanja, radost i osjećaj zadovoljstva koje mogu imati ako malo spuste standarde.
Malim koracima
Nemojte odjedanput činiti prevelike korake, nego polako smanjujte svoja očekivanja. U uprotnom će to biti prevelik zalogaj za vas i vrlo vjerojatno nećete uspjeti.
Vježba
Zamislite kako za prosječno odrađeni zadatak od vama važnih kolega dobivate više priznanja nego što biste ih inače dobili, savjetuje Stepanić.