Retinol je sveti gral antiage proizvoda, no loše djeluje na koži tretiranoj voskom, kemijskim pilingom i benzil peroksidom. Loš spoj je i hijaluronska kiselina s uljem
Loše kombinacije preparata za lice čine više štete nego koristi
Mješovita ili kombinirana koža je najčešći tip kože lica, a kod nje gotovo svaki dio lica zahtijeva posebnu njegu. Tako suhi obrazi, masna T zona, bore oko očiju i povremen prištić zahtijevaju različite aktivne sastojke u proizvodima, čije međudjelovanje može imati loše posljedice, piše Total Beauty. Profesorica s Medicinskog centra Mount Sinai i dermatologinja Jeannette Graf navodi koje je kombinacije sastojaka bolje izbjegavati ako želimo zdravu i lijepu kožu.
1. Loša kombinacija: Depilacija voskom uz kreme s retinolom A
Vrući se vosak najčešće koristi za uklanjanje suvišnih dlaka na području nausnice i brade i obično kod žena koje pate od hormonalnog disbalansa. Retinol A se pak koristi kao sastojak krema za pomlađivanje, sjaj kože, uklanjanje akni i obnavljanje kože. Ipak, ako koristite takve kreme na svakodnevnoj bazi, prije depilacije napravite pauzu od tjedan dana. Vrući vosak će na koži na kojoj se nalazi retinol A lakše napraviti opekotine, ali i oštetiti gornji sloj kože, upozorava Graf.
2. Loša kombinacija: Kreme s benzil peroksidom i retinolom
Ova kombinacija će lako prouzročiti oštećenje i guljenje kože, upozorava Graf. Koristite li istovremeno kreme koje sadrže ove sastojke, problem se javlja jer benzil peroksid, poput retinola, potiče ljuštenje kože i skidanje gornjeg sloja stanica, kako bi ih zamijenio novim i zdravijim slojem.
Benzil peroksid se najčešće koristi u tretmanima čišćenja kože sklone aknama, a u kombinaciji s retinolom pojačava se učinak sastojaka pa se koža prekomjerno isušuje, ljušti i crveni. Ako koristite kreme s tim sastojcima, obavezno jednu nanosite navečer, a drugu ujutro te pritom izbjegavajte izlaganje suncu.
3. Loša kombinacija: Ulje za lice pa krema s hijaluronskom kiselinom
Hijaluronska kiselina je sastavni dio našeg tijela. Ima je u vezivnom tkivu koje podmazuje zglobove i sprečava njihovo pucanje i pucketanje. Hijaluronska kiselina ujedno za sebe veže vodu, i to 1000 puta više od svoje težine. Zbog toga koža izgleda svježije, hidratizirana je i bez bora. No u kozmetičkom režimu, treba paziti da ne nanosite kreme s hijaluronskom kiselinom nakon što ste na kožu stavili ulje za lice. Hijaluronska kiselina ne može prodrijeti kroz ulje i zato ne može "odraditi svoj posao". Zato najprije nanesite sloj proizvoda s hijaluronskom kiselinom, a potom i sloj ulja za lice, ističe Graff.
4. Loša kombinacija: Kemijski piling s kremama s retinolom
Kemijski piling se ne bi smio koristiti u kombinaciji s retinolom iz istog razloga zbog kojeg se retinol ne smije koristiti na koži tretiranoj voskom.
- Iako oboje djeluju kao prevencija bora, ovo dvoje u kombinaciji izaziva preveliku iritaciju te kontraefekt koji može rezultirati i dugotrajnim ožiljcima - ističe Graf.
Korištenje retinola kožu čini poroznijom te će zbog nje aktivni sastojci AHA i BHA kiselina u pilingu prodrijeti preduboko, a planirate li kemijski piling, retinol treba prestati koristiti i nekoliko tjedana prije.
5. Loša kombinacija: Tonik za lice i kreme s retinolom
Iako ova kombinacija nije opasna za izgled i zdravlje kože, ona je beskorisna i zbog toga bacanje novca, kaže Graf. Tonici za lice sve se manje koriste jer su sredstva za čišćenje lica većinom danas pH balansirana, što prije nije bio slučaj, a upravo je to bila funkcija tonika. Ako koristite proizvod s retinolom, tada vam tonik ne treba jer retinol izjednačava ton kože, liječi hiperpigmentaciju i akne, što je također uloga tonika. Od ove kombinacije vam neće koža izgorjeti niti se oguliti, ali je može iziritirati, a to ovisi o formuli tonika. U svakom slučaju, potpuno je nepotrebna.
Najvažniji sastojci krema protiv bora: Peptidi, ceramidi, retinol