Tajna savršenog falafela leži u rukama Hayae Molcho, koja stoji iza međunarodnog lanca restorana NENI. U live programu otkrila nam je recept za njezin preukusni falafel
Live s legendarnom Hayom Molcho: Otkrivamo vam tajnu najboljeg falafela na svijetu
Ukusni falafel podrijetlom iz Palestine poslužuje se uz kremasti namaz od slanutka i tahini umaka, a u čitavom svijetu je omiljeni zalogaj iz orijentalne kuhinje. Kao što falafel može biti presuh ili premastan isto tako humus može biti preslan ili prekiseo. Samo jedna osoba zna tajnu orijentalne fusion kuhinje i to može potvrditi ne samo suprug već čitava Europa. No, tajna leži u rukama Haye Molcho koja stoji iza popularnog internacionalnog lanca restorana NENI.
POGLEDAJTE VIDEO:
Inače Haya je popularna poduzetnica koja je u centar pažnje došla tek u kasnim 40-ima kada je na noge digla svoja četiri sina i zapala u krizu srednjih godina. Najprije je započelo cateringom, a onda je Haya kao prva žena na popularnom bečkom Naschmarktu otvorila restoran.
Uz podsmjehe što je žena, pretrpjela je i mnogo skepticizma u muškoj okolini: ''Tko je ona i što hoće? Hoće li nam uzeti kupce?''
Ona je htjela kuhati i u tome je uspjela. Orijentalna-fusion kuhinja Haye Molcho je iz hobija prerasla u gastronomsko carstvo koje se prostire u: Tel Avivu, Berlinu, Hamburgu, Minhenu, Zurichu, Mallorci, Kolnu, Parizu i Amsterdamu.
Također je pokrenula proizvodnju gotove hrane koja je plasirana u poznatom lancu supermarketa te izdala kuharice, održavala kuharske tečajeve i gostovala u kuharskim emisijama.
Onome tko u NENI nije probao falafel, humus uz topli pita kruh, shakshuku, sabich ili domaći sladoled od kokosa željeli smo prenijeti rapsodiju okusa putem recepta. Također smo se ekskluzivno domogli i njezine knjige '' Wien. Food. People. Stories.'' koja će biti prezentirana sredinom rujna. U gostima kod Haye Molcho samo za 24 sata saznali smo tajnu najboljeg falafela by NENI.
Recept:
Sastojci za 30–40 komada: 500 g sušenog slanutka, žlica sode bikarbone, veliki luk ili 4–5 proljetnog luka, 35 g svježeg korijandera, 30 g svježeg peršina, 2-3 češnja češnjaka, mali komad celera s lišćem, žlica kumina u prahu, žličica mljevenog korijandera, žličica svježe mljevenog papra, 2 žličice soli, žličica praška za pecivo, litra ulja od suncokreta ili uljane repice za prženje
Priprema: Namočite slanutak u tri puta većoj količini hladne vode i sode bikarbone. Ostavite dok ne nabubri, najmanje 8 sati, najbolje preko noći. Odvojite listove peršina i korijandera od stabljike i narežite skupa s lukom i češnjakom na male komade. Celer narežite na malo veće komade. Procijedite slanutak te ga sameljite u mašini za mljevenje mesa ili blenderu zajedno s začinskim biljem, lukom i celerom. Dodatno začinite solju, paprom, kuminom i korijanderom u prahu te dodajte prašak za pecivo i sve dobro promiješajte rukama. Posolite po ukusu i po potrebi začinite. Ukoliko jelo ne pripremate odmah, smjesu možete staviti u hladnjak da odstoji jedan dan i još se bolje poveže. Zatim sa žlicom za sladoled ili dvije žlice formirajte kuglice. Pazite da vam žlice uvijek budu vlažne, kao i ruke. Uvijek vlažite uređaje ili ruke. U velikoj tavi zagrijte ulje na oko 170 stupnjeva i pržite u porcijama. Zlatno smeđi falafel ocijedite na kuhinjskom papiru. Jedite dok je topao uz tahini, hummus, Jalapeño salsu, prženo povrće i pita kruh.