Paukova mreža može se koristiti i za proizvodnju leća za snimanje fotografija visoke rezolucije unutrašnjosti bioloških tkiva
Leće izrađene od paukove mreže mogle bi pomoći u snimanju unutrašnjosti ljudskoga tijela?
Jedna posebna vrsta paukove mreže, 'vučna svila' općenito se koristi kao 'okvir' za paukovu mrežu jer je nevjerojatno žilava - jača po težini od čelika. Cheng-Yang Liu na Nacionalnom sveučilištu Yang-Ming u Tajvanu i njegovi kolege koristili su ovu vrstu paukove mreže od pauka Pholcus phalangioides, koji je poznat i kao kućni pauk, za izradu leće koja će biti izrađena na toj mreži.
Da bi napravili leću, prekrili su pramen paukove mreže voskom, a zatim preko nje umočili prozirnu smolu. Smola je formirala kupolu koja je visjela s mreže, a zatim su ispekli cijelu tu strukturu u ultraljubičastoj pećnici kako bi ju učvrstili. Rezultat su bile leće koje su bile veličine svega nekoliko mikrometara, odnosno blizu veličine crvenih krvnih stanica.
Testirali su ove leće tako što su puštali lasersku svjetlost na njih, a ona je proizvela neku vrstu zrake nazvanu fotonski nanojet. To je nevjerojatno tanko svjetlo koje se može fokusirati na različitim udaljenostima od leće. Kapanje više ili manje smole na paukovu mrežu i promjena vremena stajanja prije stavljanja u pećnicu omogućila je istraživačima kontrolu veličine i oblika leće i načina usmjerenja svjetlosti.
Ovako izrađena leća mogla bi biti korisna za snimanje nano veličina kao što su virusi ili za izradu izuzetno detaljnih slika biološkog tkiva. Pošto su leće izgrađene od netoksičnih materijala, one se mogu sigurno koristiti unutar tijela, piše New Scientist.