Kuća koja štedi energiju ima visokokvalitetnu stolariju s trostrukim ili eventualno dvostrukim staklima dobrih energetskih svojstava, poboljšanu izolaciju i dobro brtvljenje spojeva. Tako se minimizira gubitak topline
Kvalitetna stolarija i fasada ključne su ako želite imati kuću koja štedi što više energije
Pitanje energetske učinkovitosti kuća postaje sve važnije. Klasične kuće često troše velike količine energije, a kuće koje štede energiju ili niskoenergetske kuće postaju sve popularnije. Generalno, ključne točke u usporedbi između kuće koja troši i kuće koja štedi energiju odnose se na više faktora nego što se obično misli, ali najjednostavniji i najvidljiviji su stolarija i fasada, pametni sustavi upravljanja i mudar odabir energetski učinkovitih kućanskih uređaja i dijelova termotehničkog sustava u zgradi (sustava za grijanje i hlađenje zgrade). Toplinskom ovojnicom nazivamo zidove, stropove, podove i općenito sve elemente koji dijele grijani prostor od onoga koji se u zgradama ne grije. Na svakoj takvoj granici toplog i hladnog prostora postavljaju se toplinske izolacije.
Ne gubi se toplina
Vanjska stolarija i fasada jedan su od ključnih elemenata u energetskoj učinkovitosti doma. Klasična kuća može imati zastarjelu stolariju i slabu izolaciju, što rezultira gubitkom topline tijekom zime i prodorom topline tijekom ljeta. Nasuprot tome, kuća koja štedi energiju ima visokokvalitetnu stolariju s trostrukim ili eventualno dvostrukim staklima dobrih energetskih svojstava, poboljšanu izolaciju i dobro brtvljenje spojeva. Tako se minimizira gubitak topline i propuštanje hladnog zraka u unutrašnjost, što dovodi do smanjenja potrebe za grijanjem i hlađenjem.
Sustavi upravljanja
Pametni sustavi upravljanja u domovima također igraju ključnu ulogu u kućama koje štede energiju. Ovi sustavi omogućuju inteligentno upravljanje energijom u domu, optimizirajući potrošnju i smanjujući nepotrebne troškove. Primjerice, pametni termostati omogućuju precizno podešavanje temperature prema potrebama kućanstva, a senzori prisutnosti mogu detektirati neaktivne prostorije i prilagoditi grijanje ili hlađenje. Solarni paneli i sustavi za pohranu energije omogućuju korištenje obnovljive energije i smanjenje ovisnosti o neobnovljivim izvorima – samo ako su stručno projektirani, odabrani i implementirani u skladu s potrebama kućanstava. Ovdje se nabava predimenzionirane opreme može usporediti s kupnjom luksuznog automobila za "offroad" vožnju. Proračuni potreba i opreme ne postoje bez razloga, dugoročno mogu uštedjeti veće iznose novca.
Veća početna investicija
Kad se usporedi razlika u potrošnji energije i novca, kuća koja štedi energiju ili niskoenergetska kuća ima značajne prednosti. Klasične kuće koje troše energiju imaju visoke račune za grijanje, hlađenje i električnu energiju. Riječ je o dugoročnim troškovima koji se neizvjesnošću energenata na tržištu samo povećavaju. S druge strane, kuća koja štedi energiju smanjuje ove troškove putem energetski učinkovitih sustava, poput toplinske izolacije, pametnih termostata, LED rasvjete i pametnih sustava upravljanja energijom. Naravno, niskoenergetska kuća zahtijeva veću početnu investiciju pri gradnji, ali taj početni ulog brzo se vraća i u konačnici kuća koja štedi energiju donosi dugoročne financijske uštede, bez iznimke i dvojbe.
Kvalitetni uređaji
Kućanski uređaji također imaju ulogu u energetskoj učinkovitosti doma. Kuća koja štedi energiju koristi energetski učinkovite uređaje označene s "A+++" (što je više plusova, to bolje) ili malo slabijim "B" za uređaje poput hladnjaka, pećnice, perilice i sušilice rublja. Uređaji s takvom oznakom energetske učinkovitosti troše manje energije tijekom rada, što rezultira smanjenom potrošnjom energije i nižim računima za električnu energiju, uz isti učinak.
Osim toga, niskoenergetska kuća može imati sustave za korištenje kišnice za tehničku vodu (vodokotlić, perilicu rublja), učinkovitu rasvjetu i korištenje geotermalne ili solarne energije, što dodatno pridonosi održivosti. Niskoenergetske kuće imaju dugoročne prednosti zbog smanjenja troškova, veće udobnosti i manjeg negativnog utjecaja na okoliš. Očekivano, sve više ljudi prepoznaje važnost energetske učinkovitosti i okreće se kućama koje štede energiju kao održivijem i ekonomičnijem izboru za svoj dom.
Maja-Marija Nahod izvanredna je profesorica na Građevinskom fakultetu. Uže područje interesa joj je strateško planiranje, BiM i održavanje projekata, planiranje, praćenje i upravljanje projektima, građevinska regulativa.
Stručni partner projekta je Društvo građevinskih inženjera Zagreb. Uz glavnog partnera PEVEX, partneri na projektu su ROCKWOOL, ARISTON, WINDOR I PPS GALEKOVIĆ.
PPS Galeković – kružnim poslovanjem do prirodnih proizvoda za eko grijanje
Kvalitetna stakla ključ su vrlo dobro izolirane kuće - kako ih odabrati i ne pogriješiti
Ulazna vrata pravo su ogledalo svakog doma. Kako ih odabrati?