Obavijesti

Lifestyle

Komentari 7

Kupkom i inhalacijom brže ćete pobijediti viruse i biti zdravi

Kupkom i inhalacijom brže ćete pobijediti viruse i biti zdravi
1

Ako se koriste u aromalampicama ili difuzorima, eterična ulja dezinficiraju zrak u kojem boravite i pritom olakšavaju disanje, a isti učinak imaju i ako ih koristite za inhalaciju

Kao pomoć kod viroza i prehlada koristimo eterična ulja limuna, ružmarina 1,8 cineola i eukaliptusa globulusa. Napravimo mješavinu od maksimalno šest kapi za prostoriju od dvadesetak kvadrata i stavimo u difuzor ili aromalampicu. 

- Osim što će dezinficirati zrak u prostoru, ova će mješavina olakšati disanje i poboljšati koncentraciju - ističe fitoterapeutkinja i aromaterapeutkinja Vesna Genc. Ipak, ako u prostoru borave i djeca u dobi između 3 i 10 godina, za istu namjenu koristite eterična ulja lavande, ravensare i bijele jele.

Kod djece mlađe od tri godine koristi se eterično ulje lavande i mandarine, i to maksimalno četiri kapi za prostor od 20 metara četvornih. Iste kombinacije ulja mogu se koristiti i za inhalacije kod problema s disanjem (kod prehlade, sinusitisa i sl). No bilo da se inhalirate na klasičan način (nad posudom s vrućom vodom) ili imate inhalator, postupak je isti. 

- Prvo kapnemo jednu kap eteričnog ulja u posudu s vodom, inhaliramo se 1 minutu, nakon toga kapnemo drugu kap i ponovimo postupak, i tako do maksimalno 5 kapi eteričnih ulja po inhalaciji - savjetuje Vesna Genc. 

Dreamstime

No djecu do treće godine inhaliramo s čajem od kamilice i jednom kapi lavande ili bijele jele. Također, ljudi koji boluju od astme ili KOPB-a se ne inhaliraju na pari. Oni mogu raditi tzv. suhe inhalacije – tako da kapnu 1 kap eteričnih ulja na maramicu i lagano udišu. Ako nemate difuzor ili aroma lampicu, eterična ulja možete nakapati i na pločicu od gline ili keramike (moraju biti neglazirane, tako da se ulje upije) ili na komad drveta.

Eterična ulja će polako hlapiti i širiti se po prostoru. Eterična ulja koristimo i kao pomoć kod alergija. Napravimo mješavinu od 3 kapi lavande, 2 kapi germanske kamilice i 1 kapi melise – matičnjaka i stavimo u lampicu ili difuzor. Ova će mješavina olakšati disanje te smanjiti curenje nosa i suzenje očiju. Istu mješavinu možemo uliti u 10 ml baznog ulja badema i lagano premazati područje ispod nosa. 

Kupke za jačanje organizma

Eterična ulja koristimo i kod kupki. Kako nisu topiva u vodi, potreban nam je emulgator: sojino vrhnje kao najbolji izbor, morska sol, med ili jabučni ocat. U odabrani emulgator ukapamo 15-20 kapi eteričnih ulja po izboru, dobro promiješamo i ulijemo u kadu tople vode. Kupke neka traju 20-ak minuta, kaže Genc. 

Ideje za ljekovite kupke

Kupke s eteričnim uljima djeluju okrepljujuće te jačaju imunitet i poboljšavaju opće stanje organizma. Korisne su i kad vas ‘uhvate’ gripa ili prehlada jer ublažavaju kašalj i bol u mišićima. Raditi ih možete svaki dan, samo pripazite da je temperatura vode 38°C.

  • Limun (Citrus limonum) Ovo eterično ulje koristimo kod prehlada i umora. Ono pospješuje cirkulaciju, olakšava disanje i djeluje razbuđujuće, pa je dobar za jutarnje kupke.
  • Eukaliptus globulus Pospješuje cirkulaciju (osobito je dobar kod sindroma hladnih nogu), olakšava disanje te je dobar kod povišene temperature, kaže Genc.
  • Eterično ulje ravensare Ravensara (Cinnamomum camphora; Ravensara aromatica) prvi je odabir kod gripe i virusnih infekcija. U kombinaciji s eteričnim uljem mandarine dobro djeluje kod nesanice, savjetuje aromaterapeutkinja.
  • Ljekovita lavanda Lavanda (Lavandula officinalis) – umiruje, relaksira, snižava krvni tlak i dobra je kod nesanice. 
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 7