Bez luka bi naša jela bila puno siromašnija okusom, a pravilan odabir vrste, načina rezanja i pirjanja imaju velik utjecaj na to hoće li jelo uspjeti ili ne. Evo što kuhari kažu o pripremi luka u velikom vodiču
Kuhari: Ovo su najčešće greške koje se rade kod pripreme luka
Nije svejedno stavljate li u jelo žuti ili ljubičasti luk, srebrenac, slatki luk ili kozjak - o tome ovisi kako će vam obrok ispasti. Zbog toga treba krenuti od odabira prave vrste za vaše jelo:
POGLEDAJTE VIDEO: Priprema kruha bez kvasca
Pokretanje videa...
Žuti luk
Ovo je vrsta koju ljudi najčešće koriste kod kuhanja. Radi se o vrsti koja ima najjači okus od svih ostalih i za većinu jela je najbolji izbor, posebno ako želite karamelizirati neko jelo (pun je prirodnog šećera). Bogat je dijetnim vlaknima.
- Reže se na sitne kockice.
Ljubičasti luk
Ova vrsta ima najbolji okus ako se ne kuha i zato je idealna za hamburgere, sendviče itd. Također, odličan je u salatama i za roštiljanje. Ljubičasti luk sadrži manje šećera od žutog i prepun je antioksidanta koji smanjuju rizik od nastanka raka.
- Reže se na kolutove i svaki kolut se razdvoji prstima.
Srebrenac
Ova vrsta luka savršen je izbor ako želite da vam jela imaju više teksture. Najhrskaviji je od svih i odličan je za staviti na pizzu, kao i za meksička jela te salate. Inače, srebrenac ima protuupalna svojstva i dobro ga je često jesti.
- Reže se na trakice.
Slatki luk
Ova vrsta jako nalikuje žutim luku, a razlika je u tome što je ljuska nešto više narančasta nego žuta. Ima blag okus i dobar je želite li ga jesti sirovog. Odličan je izbor za pripremu šalše (umaka od svježih rajčica) jer je prepun vode. Dobro paše i u hamburgerima.
- Reže se na trakice.
Luk kozjak
Ova vrsta ima male, duguljaste glavice na kojima je zlatno-ružičasta ljuska. Slatka je i blagog okusa pa je odlična kao dodatak salatama i umacima za salate. Teksturom nalikuje češnjaku. Bogat je antioksidantima.
- Reže se na trakice.
Mladi luk
Najbolje ga je jesti sirovog, ali može se koristiti i za kuhanje. U tom slučaju, koristi se cijeli, zajedno sa zelenim dijelom. Popularan je u kineskoj i japanskoj kuhinji. Bogat je vitaminima K i C.
Reže se na kolutiće, prenosi portal cooktopcove.com.
Pirjanje luka
Kod pripreme raznih umaka, poput slavnog bolonjeza, ili pak jela na bazi luka poput gulaša, ključno je dobro 'izdinstati' luk. Najbolja metoda za to je očistiti luk, a ako su vam oči osjetljive ostavite ga nekoliko minuta u zamrzivaču te ćete tako izbjeći suze kod sjeckanja.
Još jedna metoda koja će spriječiti suze je 'čuvanje korijena.
- Najprije ogulite luk, ali nemojte odrezati korijen. Odrežete li ga, luk će početi ispuštati sokove, a vi ćete početi plakati. Prepolovite ga i pustite da težina noža odradi svoj posao. Okrenite luk ravnom polovicom prema dolje, pritisnite ga tako da srednji prst bude ‘vodič’, a kažiprst i prstenjak stoje lagano iza njega te nožem režite što bliže korijenu. Dvaput ga prerežite po duljini i ponovno narežite. Tako ćete dobiti sitne kockice - savjetuje.
Kad ga režete, pazite da su kockice otprilike jednake veličine i uvijek ga je bolje ručno rezati nego koristiti razne sjeckalice koje ga mogu pretvoriti u kašu, zbog čega će luk ispustiti svoj sok te se nikako neće moći pravilno karamelizirati. Pirjati luk možete na suncokretovom ulju, maslinovom ili masti - ovisno o vašim preferencijama i koje jelo radite. Kod gulaša i mesnih jela najbolje je koristiti mast i suncokretovo ulje, dok je za riblja jela bolje koristiti maslinovo ulje, koje možete pomiješati i s običnim.
Ubrzavanje procesa
Prije prženja luka znat ćete je li tava dobro ugrijana ako iznad pažljivo stavite ruku i na visini od desetak cm osjetite toplinu. Tek tad dodajte ulje i luk.
Najbolji način za dinstanje je polagano miješanje s drvenom kuhačom na umjerenom plamenu, no ako vam se žuri u pripremi jela ili pak imate više glavica koje trebate pirjati, to možete ubrzati s jednim od dva kulinarska trika. Neki kuhari savjetuju da u luk nakon što ste ga stavili na najjači plamen i cijelo vrijeme miješate da se ne bi primio, dodate prstohvat soli i prstohvat šećera kako bi ubrzali karamelizaciju. Nakon dodavanja začina obavezno smanjite plamen.
Drugi je način dodavanja malo sode bikarbone kad je luk napola 'izdinstan'. Soda će automatski požutjeti luk i pretvoriti ga u kašastu smjesu, a ovo se najčešće koristi kod pripreme raznih gulaša i čobanaca.
Dodavanje češnjaka
Iako je riječ o zasebnoj vrsti luka, tzv. bijeli luk najčešće se koristi za aromatiziranje jela - od variva do ribljih specijaliteta ili pak mesnih umaka. Ako želite njegovu intenzivnu aromu, tada je najbolje dodati ga pred sam kraj kuhanja, tako da ubacite očišćeni i nasjeckan češnjak i dobro ga promiješate te ugasite vatru kroz minutu - dvije. Češnjak je bolje ne pržiti ili ga popržiti tek kratko a potom izvaditi - jer će lako pocrniti i postati gorak, savjetuju kuhari.