Biljna ulja blagotvorno djeluju na kožu, osobito onu oštećenu hladnoćom i vjetrom, ai sastojke poput silikona i sulfata treba izbjegavati
Koži zimi treba više vlage, ulja i prirodnih sastojaka
Poželite li se u zimskim mjesecima opustiti u vrućoj kupki, u vodu obvezno dodajte nekoliko kapi bademova ulja, ulja sezama ili nekoga drugog ulja za kupanje. Tuširanje vrućom vodom i vruće kupke uklanjaju zaštitni, masni sloj s kože i isušuju kožu koja je zimi mnogo osjetljivija. Kao dobro alternativno rješenje može vam poslužiti i mlijeko. Dodate li mlijeko vodi za kupanje, ono će obnoviti masni sloj kože, a koža će nakon mliječne kupke biti meka i gipka. Uvriježeno je pogrešno mišljenje da ulje zatvara i začepljuje pore na koži. Ulje, poput većine drugih sastojaka, dolazi u dobrom i u lošem obliku. Mineralna (parafinska) ulja začepljuju pore, ali biljna ulja poput maslinova, ulje jojobe i bademova ulja blagotvorno djeluju na kožu, osobito na onu oštećenu hladnoćom i vjetrom.
NE PRETJERUJTE S PILINGOM
Piling i čišćenje kože dobra su priprema za intenzivno hidratiziranje. No zimi pilling ne radite prečesto jer nakon skidanja površinskog sloja novi, mladi sloj kože ostaje nezaštićen od hladnoće. Ne pretjerujte s preparatima koji sadrže alpha-hydroxy kiseline. Za čišćenje lica upotrebljavajte sapune s mliječnom kiselinom i blaga prirodna sredstva. Hidratizirajuće kreme ili ulja nanesite na kožu neposredno nakon tuširanja ili kupanja. Koža tako zadržati više vlage u gornjim slojevima.
VIŠE VODE, MANJE KAVE
Voda pomaže koži u svim godišnjim dobima jer sprječava njeno prekomjerno isušivanje. Na žalost, u hladnim danima kad se manje znojimo, često zaboravljamo piti, a koži je i zimi, kao i ljeti, potrebna voda. Zimi smanjite kofeinske napitke jer oni izazivaju dehidraciju organizma i isušuju kožu. Grijanje isušuje zrak, zato u prostorije s centralnim grijanjem postavite ovlaživač zraka ili u blizini radijatora stavite plitke posude s vodom.
ZAŠTITE SE OD HLADNOĆE, ALI I SUNCA
Sunčeve zrake mogu i zimi štetno djelovati na kožu. Zaštitite je kremom sa zaštitnim faktorom 15. Idealne su nemasne, light-kreme za sunčanje. Nosite rukavice, a prije spavanja na ruke utrljajte masnu kremu ili ulje. Izbjegavajte kreme i losione koji sadrže alkohol jer on isušuje kožu.
BIRAJTE BLAGOTVORNE SASTOJKE
Ne rabite preparate sa sulfatima jer oni nadražuju te isušuju kožu. Proizvodi koji sadrže parabene najčešće sadrže i alkohol, sulfate ili silikon, zato zimi izbjegavajte i njih. Antibakterijska sredstva za čišćenje kože zimi vam također mogu smetati. Upotrebljavajte preparate s medom, karite (shea) i kakao maslacom te prirodnim uljima. Pripazite na unos vitamina B, C i E jer će oni “ojačati” kožu.