Domaći pripravci od ljekovitog bilja učinit će vašu kožu savršenom. Proširene vene i kapilare se liječi divljim kestenom, dok je bršljan idealan eliksir protiv celulita
Koža bez mane: Smilje ‘briše’ strije, neven liječi upalu vena
Neven (Calendula officinalis) već se stoljećima uzgaja diljem Europe zbog svojih ukrasnih, kulinarskih i ljekovitih svojstava. Masti i kreme s nevenom upotrebljavaju se kod svih vrsta rana: kod rana koje sporo zacjeljuju, ožiljaka nakon operacija, kod dekubitusa, kožnih bolesti, lakših opeklina i ozeblina.
Osim toga, takvi su pripravci važni za njegu osjetljive, suhe kože, raspucalih usana, suhih ekcema, za njegu dojenčadi... I kod uboda kukaca može se koristiti krema od nevena ili samo izmrvljene cvjetove.
Nevenova mast također se preporučuje kod upala vena, proširenih vena, hemoroida i rana na koži. Također, neven se preporučuje i u liječenju infekcija usta. Neven je poznat i po zaustavljanju krvarenja te smirivanju grčeva u mišićima. Cvjetove je najbolje brati čim se otvore, a zatim ih sušiti na tamnom, prozračnome mjestu.
Čaj od nevena najčešće se koristi kao oblog, vodica za grgljanje ili ispiranje očiju. Ivanjsko cvijeće (Galium verum) u narodnoj se medicini smatra izvrsnim lijekom za liječenje svih kožnih bolesti. Djeluje diuretički i potiče rad jetre. Često se nalazi u mješavinama za “čišćenje krvi” te se koristi u liječenju katara želuca i crijeva.
Osim toga, upotrebljava se u suzbijanju svih oštećenja kože - lišajeva, egzema, kožnih nečistoća, upala noktiju, pa čak i protiv raka kože. U narodnoj je medicini nebrojeno mnogo puta iskušan utjecaj svježeg soka ivanjskog cvijeća na kožne lišajeve i ekceme te nečistoće kože.
Povoljan utjecaj ivanjskog cvijeća na kožu zabilježen je i kod životinja pa se ova biljka primjenjuje i u veterini. Čuvarkuća (Sempervivum tectorum) jedna je od najstarijih ljekovitih biljaka u pružanju prve pomoći, osobito kod kožnih oboljenja. Njezini listovi sadrže sluzavi sok koji ima ljekovito, umirujuće i rashlađujuće djelovanje na kožu.
Djeluje slično kao aloe vera, ali nešto slabije. Svježe iscijeđeni sok iz listova još se od antičkih vremena koristi protiv kožnih tegoba. Listovi se beru po potrebi tijekom cijele godine i za liječenje se uvijek koriste svježi. Koristi se za liječenje ogrebotina i manjih rana, a posebno rana koje sporo zacjeljuju.
Osim toga, čuvarkuća pomaže protiv prištića, akni, osipa, upale i crvenila kože, čireva, herpesa, sunčanih pjega, oteklina, uboda i ugriza kukaca, bradavica, žuljeva i kurjih očiju. Kao lijek se koriste svježi listovi ili svježi sok. Najčešći i najjednostavniji način njihove primjene je da se list razreže i stavi izravno na ranu ili oboljeli dio kože.
Recepti
1. Prirodna zaštita
Crveno povrće čini kožu besprijekornom. Beta karoten, koji možemo naći u mrkvama i batatu, pomaže kod zaštite od sunca, a likopen iz rajčice čini je manje osjetljivom na UV zrake.
2. Maska od rajčice
Rajčica njeguje, čisti i omekšava kožu, regenerira opuštenu, umornu i zrelu kožu, sprečava pucanje kapilara te vraća koži bjelinu i sjaj.
Ogulite rajčicu, zgnječite je i kašasto umiješajte. Nanesite na ovlaženu kožu i pustite da djeluje 20-30 minuta, a potom isperite vodom.
3. Upale i svrbež
Kuhati 2 žlice sjemena lana u 2 dl vode oko 5 minuta, poklopiti, ostaviti da odstoji pola sata, procijediti i time ispirati kožu.
4. Ulje od kamilice
Bočicu do grla napunite svježim glavicama kamilice i prelijte maslinovim uljem. Ulje mora pokrivati cvjetove. Dobro zatvorenu bocu ostavite 14 dana na suncu. Čuvajte u hladnjaku. Oboljela mjesta mažite nekoliko puta na dan.
5. Virusne bradavice
Namočite vatu jabučnim octom, prislonite na bradavicu i učvrstite flasterom. Držite vatu na tome mjestu preko noći i nakon nekoliko dana bradavica bi trebala otpasti.
Ponovite tretman nekoliko puta nakon što bradavica otpadne kako biste spriječili da ponovno naraste na tome mjestu.
6. Podbjel protiv ekcema
Čaj od podbjela može se koristiti kao oblog protiv alergija, upala, ekcema te za brže zarastanje rana. Za tu namjenu čaj se priprema od 20 grama usitnjenih listova, koji se preliju jednim litrom vrele vode. To se kratko prokuha, procijedi i rabi mlako.
7. Gljivice
Prelijte 40 g listova bršljana litrom kipuće vode, ostavite da stoji 15 minuta, ocijedite i izlijte u kadu punu vode. Ova kupka pomaže protiv gljivičnih oboljenja kože i ublažava simptome reumatskih bolesti.
8. Poslije sunčanja
Nakon sunčanja, u 50 ml macerata nevena, spravljenog u bademovu ulju, nakapajte 25-30 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande i namažite na opečenu kožu, ne na suncu, nego navečer. Osjećaj peckanja će se smanjiti, a sutradan koža neće biti crvena i bolna.
9. Kožni čirevi
Za upale, nadražaje, čireve (furunkule) i naboje kože upotrebljava se mast koja se pravi tako da se uzme 10-20 grama alkoholnog ekstrakta nevena i izmiješa u čistoj posudi s 80-90 grama čistog ljekarskog vazelina.
10. Ivanjsko cvijeće
Rastopite 200 g svinjske masti, ulijte 100 ml tinkture ivanjskog cvijeća i lagano miješajte sve dok ne ishlapi alkohol, tj. dok ne prestane izlaziti para.
Vruću mast ulijte u prikladne staklenke, zatvorite i stavite u hladnjak. Oboljela mjesta na koži mažite više puta na dan. (Tinktura se priprema tako da prelijete 200 ml ivanjskog cvijeća litrom 60-postotnog alkohola ili rakijom i držite 30 dana na toplom.)
11. Kupka od breze
Suhu brezovu koru (100 g) stavite u litru vode, zakuhajte i ostavite da odstoji od 10 do 15 minuta. Ulijte u vodu za kupanje. Kupelj od breze pomaže protiv kroničnih kožnih bolesti, a sjedeća kupka ublažava tegobe pri uriniranju.
12. Macerat od smilja
Za pripremu macerata staklenka se napuni cvjetovima ili vršnim dijelovima smilja, prelije hladno prešanim biljnim uljem te ostavi da stoji od 4 do 5 tjedana i čuva u hladnjaku.
13. Nevenova mast
Stavite 6 žlica svinjske masti u plastičnu posudu, zalijte hladnom vodom i mutite mikserom. Odlijte vodu, dodajte novu i nekoliko puta ponavljajte postupak dok mast ne postane bijela i lagana. Dobro ocijedite. Ugrijte mast i ako je u njoj ostalo vode pustite je da ispari.
Umiješajte latice 40 cvjetova nevena, pržite dvije minute i maknite s vatre. Ostavite poklopljeno preko noći. Sutradan zagrijte i procijedite kroz gazu. Dodajte 10 g lagano zagrijanog pčelinjeg voska dok je smjesa još topla. Ulijte u posudice i držite na hladnom.
14. Vene i kapilare
Za mast od divljeg kestena potrebno 100 ml tinkture od sjemena, 100 g lanolina, 100 g kantarionova ulja (ulja gospine trave) i 30 g pčelinjeg voska. Lanolin, ulje i vosak otopite na pari i sve dobro izmiješajte.
Zagrijte i u vrlo toplu otopinu dok je još na vatri vrlo polagano ulijte tinkturu, uz neprestano miješanje. Pritom će alkohol isparavati (moći ćete vidjeti njegova isparenja).
Pustite da sav ispari, ugasite vatru i miješajte dok se smjesa ne ohladi. Spremite u čiste posude. Mast divljeg kestena, kao i tinktura, maže se tri puta na dan na mjesto koje želimo tretirati.
15. Nečista koža
Prelijte 100 g majčine dušice litrom vruće vode, ostavite da odstoji 10-15 minuta, a ocijeđenu tekućinu potom dodajte kupeljima u kadi. Kupke umiruju grčeve bronhija, a dobro djeluju i kod nečiste kože.
16. Modrice i podljevi
Cvjetovima arnike (brđanke) napunite dvije trećine staklenke, dodajte 40-postotnu rakiju i ostavite dva tjedna na toplome mjestu te procijedite.
Ako ste u ljekarni kupili gotovu tinkturu od arnike sa 75-postotnim alkoholom, preporučuje se da je prije upotrebe razrijedite prokuhanom i ohlađenom vodom. Arnika regenerira tkivo i pomaže kod podljeva, modrica, nagnječenja, iščašenja i uganuća, čireva i akni.
17. Opekline
Po 200 g cvjetova nevena i stolisnika staviti u staklenku i preliti s 1/2 litre maslinova ulja. Staklenku staviti u dublji lonac, učvrstiti daščicama ili krpama da se ne prevrne, uliti vodu u lonac, poklopiti i kuhati jedan sat. Pustiti da se ohladi, izvaditi staklenku i držati na toplome mjestu 2-3 dana. Ovaj melem odlična je prva pomoć protiv opeklina.
18. Anti-age
U gel iscijeđena lista aloe dodajte nekoliko kapi ekstrakta koštica grejpa i nekoliko kapi ulja s vitaminom E. Stavite u staklenku i čuvajte u hladnjaku (traje 15 dana). Koristite svaku večer umjesto kreme ili kao masku dva puta na tjedan.
19. Bršljanovo ulje protiv celulita
Uljni macerat od bršljana lako je pripremiti - dovoljno je potopiti suhi list bršljana u hladno prešano ulje, npr. maslinovo, ostaviti mjesec dana i procijediti. Ovo ulje koristi se protiv celulita, tegoba s venama i gljivičnih infekcija kože. Dobro ga je kombinirati s kupkama.
20. Tinktura pasjeg trna
Sastojci: sedam žlica suhih plodova pasjeg trna smljevenih u prah, 250 g 70-postotnog alkohola. Pasji trn sameljite u prah. Prelijte alkoholom i ostavite 15 dana na sobnoj temperaturi uz povremeno miješanje.
Procijedite i ulijte u tamnu bocu. Uzimajte tri puta na dan po žličicu tinkture razrijeđenu u 100 ml vode. Izvana možete koristiti razrijeđenu tinkturu protiv ožiljaka.