Na površini plastičnih vrećica i drugog plastičnog otpada s vremenom se nakupe alge i drugi mikrobi koji privlače kornjače. Njima miriši hrana i zato je jedu
Kornjače jedu plastiku zato što im miriše hrana - alge i mikrobi
Dugo se smatralo da je plastični otpad privlačan kornjačama i da ga zbog toga jedu. No, američki stručnjaci otkrili su da plastika u oceanu zarobljava mikrobe i alge koji imaju miris sličan hrani, prenosi Daily Mail.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Istraživači to nazivaju 'zamkom', jer kornjače gutaju komadiće plastičnog otpada, a zbog toga mogu umrijeti.
- Kornjačama se probavni sustav potpuno ili djelomično blokira jer su pojele plastične materijale - objasnio je morski znanstvenik Kenneth Lohmann sa Sveučilišta u Sjevernoj Karolini u SAD-u.
Zbog gutanja plastike one se razbole i nasuču na plaži.
Dr. Lohmann i njegove kolege proučavali su ponašanje 15 mladih kornjača. Istraživali su kako reagiraju na miris hrane, plastike iz oceana, čiste plastike i vode.
Tim je otkrio da su, u laboratorijskim uvjetima, kornjače ignorirale mirise vode i čiste plastike, ali pokazale su nagonsko ponašanje kad su bile izložene mirisima hrane i plastike iz oceana.
- Otkrili smo da morske kornjače na plastiku iz oceana reagiraju na isti način kao i na hranu - rekao je autor istraživanja i biolog Joseph Pfaller sa Sveučilišta na Floridi.
Dodaje kako to znači da kornjače plastika iz oceana privlači ne samo po izgledu, već i po mirisu. Ovo objašnjava i zašto morske kornjače toliko često gutaju plastiku i umiru.
- Ovo su zabrinjavajući dijelovi slagalice jer sva plastika predstavlja opasnost za kornjače - kazao je.
Kornjače su nakon istraživanja puštene u ocean.
Studija nije utvrdila točnu prirodu mirisa povezanih s plastikom koji privlače kornjače, ali vjeruje da je krivac dimetil sulfid, kemikalija koju emitiraju alge.
Znanstvenici upozoravaju da njihovi nalazi pokazuju kako plastično zagađenje dovodi u opasnost morske kornjače i druge morske životinje.
- Jednom kada se ta plastika nalazi u oceanu, nemamo način da je uklonimo ili spriječimo da ona miriše na hranu. Najbolje što možemo učiniti je da plastika uopće ne odlazi u ocean - rekli su znanstvenici i dodali kako ljude pozivaju da ne bacaju plastiku te da je općenito sve manje koriste.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Current Biology.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...