Pametne leće mogu zumirati predmete tj. povećavati ih do 2,8 puta, neke imaju sićušne antene koje podatke o razini šećera ili očnom tlaku u krvi šalju računalu
Kontaktne leće mjere očni tlak, šećer, služe kao dalekozor...
Znanstvenici širom svijeta proizvode i usavršavaju niz "pametnih" kontaktnih leća koje brinu za zdravlje onoga tko ih nosi. Neke su sićušnim antenama povezane s računalom i uredno mu šalju podatke. Druge reagiraju na suze pa liječe oko...
1. Blokiraju štetne sunčeve zrake
Iako su dobre sunčane naočale bolji izbor, leće s UV zaštitom bolje su od običnih. Znanstvenici su ove leće testirali na 20 dobrovoljaca. Svima njima vid je bio očuvaniji od ljudi koji nose obične leće.
2. Imaju ugrađeni dalekozor
Znanstvenici iz Švicarske rade na lećama za oboljele od senilne degeneracije makule. One će zumirati predmete do 2,8 puta, odnosno bit će svojevrstan dalekozor u očima.
3. Mjere očni tlak
Radi se o mekanim lećama koje koriste i oboljelima od glaukoma, kao i ljudima koji misle da glaukom nemaju, a leća im može pokazati suprotno. Zovu se Triggerfish, a proizvodi ih švicarska tvrtka Sensimed. One sadrže senzor koji mjeri očni tlak 24 sata.
4. Iz njih izlaze lijekovi za oči
Američki znanstvenici otkrili su da kod kapanja očiju, malen dio pogodi žarište problema, a ostatak iscuri. Izmislili su leće koje u doticaju s enzimom u suzama ispuštaju potreban lijek.
5. Bilježe razine šećera u krvi
Farmaceutska tvrtka Novartis te znanstvenici s Googlea i Alcona rade na metodi provjere razine šećera u krvi pomoću leća. Senzori u njima mjere glukozu u suzama i podatke šalje na računalo, piše Daily Mail.