Čini se kako je fleksibilnost ključni faktor da se radnici osjećaju manje pod stresom, iscrpljeni i preopterećeni. Četiri od pet ispitanika složilo se da je odmor potreban za dobro mentalno zdravlje
Kombiniranje rada na daljinu i iz ureda moglo bi biti rješenje kako izbjeći 'burnout' na poslu
Dugo radno vrijeme, posao koji zahtijeva stalnu dostupnost, loša ravnoteža između posla i života, sve su to čimbenici koji mogu potaknuti 'burnout' . Svjetska zdravstvena organizacija 'izgaranje', definira kao 'profesionalni fenomen', 'sindrom koji se javlja kao posljedica kroničnog stresa na radnom mjestu'.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
No, jedna pozitivna strana koja je proizašla iz pandemije bile su različite mogućnosti kada je u pitanju radno okruženje. U posljednje dvije godine mnogi su prisiljeni raditi na različite načine, a kao rezultat toga sve više tvrtki počinje uviđati prednosti povećane fleksibilnosti radnog vremena i lokacije.
Prema nedavnom istraživanju, kao najučinkovitiji način protiv izgaranja na poslu se pokazao rad na daljinu. Zapravo, 47% ispitanika je reklo da je to najbolja taktika za poboljšanje mentalnog zdravlja na poslu.
Manje od polovice ispitanih je reklo da se bori protiv izgaranja vježbanjem i dobrom ishranom, 38% to čini radeći manje sati, 36% uzima pauze tijekom dana, a 32% uzima slobodno.
Ipak, čini se da je fleksibilnost ključni faktor da se radnici osjećaju manje pod stresom, iscrpljeni i preopterećeni. Četiri od pet ispitanika složilo se da je odmor potreban za dobro mentalno zdravlje.
Pet glavnih simptoma izgaranja na radnom mjestu koje su prijavili bili su: stres na radnom mjestu, gubitak motivacije, iscrpljenost, smanjenje zadovoljstva i glavobolje.
Bi li rad od doma mogao izliječiti sve ovo? Ne, nužno. Iako rad na daljinu daje zaposlenicima veću fleksibilnost, također može dodatno zamagliti granice između posla i kućnog života. Mnogi su rekli da rade puno duže dok su kod kuće i da se osjećaju još više pod stresom. Dakle, moguće je da je odgovor hibridni rad, ako imate posao koji to dopušta.
No, u konačnici, vjerojatno je najvažnije slušati svoje tijelo i raditi pauze kad nam trebaju, piše Metro.