Visoke temperature uzrokuju pojačano znojenje, a time i povećan gubitak tjelesne tekućine i elektrolita što valja nadoknaditi zdravom prehranom i unosom dovoljno tekućine svaki dan
Ključni savjeti za zdravo ljeto: Lagana hrana, unos tekućine...
Rajčica, krastavac, paprika, zeleno lisnato povrće, lubenica, dinja i breskva su namirnice koje su bogate vodom, vitaminima i mineralima te su ujedno i idealan ljetni obrok. Ljeti treba uživati u laganim, osvježavajućim i raznobojnim obrocima koji se brzo pripremaju, a izbjegavati slanu, masnu i tešku hranu. Zato je Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio upute kakve namirnice bi trebali jesti ljeti te koliko je hidratacija važna za održavanje zdravog organizma.
POGLEDAJTE VIDEO: Smršavila s dijetom po krvnim grupama
Pokretanje videa...
U nastavku saznajte kako pripremiti osvježavajuće i zdrave ljetne obroke.
Salate – osvježavajuće i kreativne
Zbog jednostavnosti i brzine pripreme, salate se mogu poslužiti kao lagani obroci, predjela ili kao prilozi brojnim jelima. Osim što su okrepljujuće, kombiniranjem različitih i vrlo skladnih namirnica, dobit ćete ukusan i zdrav obrok primamljiva okusa i izgleda. Odaberite sezonsko povrće i kombinirajte ga s mesom kao što su piletina ili puretina, ribom, žitaricama, rižom, tjesteninom i voćem, začinite s malo maslinova ili bučina ulja i limunova soka.
Mariniranje mesa prije roštiljanja
Roštiljanje je tradicionalna ljetna metoda pripreme hrane, a roštilja se na plinskome plamenu, drvu, električnoj energiji ili drvenome ugljenu.
Nekoliko savjeta za pripremu roštilja:
- Izbjegavajte koristiti drva bogata smolom i spriječite kapanje masnoće na izvor topline jer se tako stvaraju štetni kemijski spojevi.
- Marinada uvelike doprinosi okusu jela, ali i omekšavanju mesa. Mariniranje mesa za roštilj u trajanju od 30 minuta u limunovu soku, octu, začinima (poput ružmarina, kadulje, senfa, metvice…) smanjuje stvaranje štetnih spojeva koji su prisutni u pregorenim dijelovima mesa.
- Pazite da hranu pečete dovoljno dugo jer dobro pečena hrana smanjuje mogućnost zaraze uzročnicima bolesti.
Uz tradicionalna jela s roštilja, ispecite ribu na žaru ili sezonsko povrće (npr. tikvice, paprike, rajčice, kukuruz…). Visoka toplina pripreme tek je dijelom zaslužna za jedinstveni okus hrane pripremljene na roštilju.
Sladoled – savršena ljetna slastica
Iako je sladoled omiljena poslastica i starih i mladih, ona može sadržavati velike količine šećera i masnoća. Zdrava i niskokalorična alternativa klasičnim sladoledima je zamrznuto voće. Komadići banane, bobice grožđa ili bobičasto voće mogu jednako osvježiti i zasladiti kao i kupljeni klasični sladoled. Za uživanje u mliječnoj, kremastoj poslastici potrebno je smiksati smrznute komadiće voća s ohlađenim jogurtom. Ovoga ljeta sami se odvažite na pripremu zdravog i ukusnog sladoleda. Potrebno je malo dobre volje, zamrzivač, štapni mikser, voće i jogurt.
Sladoled od jogurta s malinama
Sastojci:
- 3 šalice malina
- 2/3 šalice grčkog jogurta
- Med (prema potrebi)
Zaleđene maline smiksajte s ohlađenim jogurtom (štapnim mikserom ili u blenderu) do kremaste strukture, prema potrebi zasladite s malo meda ili stevije. Grčki jogurt možete zamijeniti sojinim jogurtom ili jogurtom bez laktoze.
Kremasta banana
Sastojci:
- 1 banana
- 1 šalica voća prema želji ili 1 žlica kakaa
- Med (prema potrebi)
Banana je odlična podloga za sladolede. Zrelu bananu izrežite na kolutove i zaledite. Zaleđene komadiće izvadite iz zamrzivača i ostavite 3-5 minuta na sobnoj temperaturi, a potom miksajte štapnim mikserom do kremaste teksture. Za različite okuse bananu kombinirajte sa šalicom zaleđenih malina, jagoda, borovnica ili kockica ananasa, a za čokoladni desert kremi od banane dodajte žlicu kakaa. Prema potrebi zasladite s malo meda ili stevije.
Kad osjetite žeđ, već ste dehidrirali
Ljeti je ključno paziti na dovoljan unos vode. Naime, čak i sasvim mala dehidracija može prouzročiti glavobolju, umor ili manjak koncentracije. Osobe koje piju premalo vode imaju dugotrajan rizik za bolesti bubrega, srca, poremećaja mentalnih funkcija te probavnog sustava. Smanjenim unosom tekućine smanjuje se dotok kisika koji pritječe u srce, mozak, mišiće i sve važne organe, pa su oni manje sposobni obavljati svoje funkcije. Osvježavajuće vode s dodatkom limuna, mente, matičnjaka ili đumbira te nezaslađeni čajevi spriječit će dehidraciju i nagradit će vas lijepom i zdravom kožom. Pripremite zdravu vodu s okusom i prirodnim sastojcima te se osvježite u ljetnim vrućinama.
Aromatizirana voda s narančom i mentom
Sastojci:
- 1 litra vode
- 2 naranče izrezane na kolutove (s korom ako su ekološki uzgojene)
- Šaka mente ili matičnjaka
Pomiješajte sastojke i ohladite u hladnjaku.
Aromatizirana voda s krastavcem i borovicama
Sastojci:
- 1 litra vode
- 1 veći krastavac, izrezan na kolutove
- Pola šalice borovnica (malina ili jagoda)
Pomiješajte sastojke i ohladite u hladnjaku.