Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Ključni savjeti kako oporaviti suhu kožu - od umivanja do sastojaka koji je spašavaju

Ključni savjeti kako oporaviti suhu kožu - od umivanja do sastojaka koji je spašavaju

Iako nas često smeta s estetskog aspekta, važno je znati da je riječ o zdravstvenom problemu koji zahtijeva adekvatnu njegu, a na koji utječe niz čimbenika

Suha koža nije samo neugodnost, već i znak da našoj koži treba dodatna pažnja. Ovaj česti poremećaj nastaje kada je narušena njezina prirodna zaštitna barijera, što dovodi do beživotnog, sivkastog, ponekad perutavog izgleda kože, koja može reagirati crvenilom na podražaje koji bi joj inače odgovarali.

Klinički poznata kao kseroza, suha koža zapravo je uzrokovana nedostatkom vlage ili prirodnih ulja. Iako nas često smeta s estetskog aspekta, važno je znati da je riječ o zdravstvenom problemu koji zahtijeva adekvatnu njegu, a na koji utječe niz čimbenika.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Terapija puževima 01:08

Promjene godišnjih doba jedan su od najčešćih razloga zbog kojih koža burno reagira. Suhi zrak, hladnoća, prekomjerna upotreba kozmetike, određena zdravstvena stanja i prirodni proces starenja dodatno pridonose gubitku hidratacije. Zbog toga koža može postati beživotna, ljuskava i zategnuta, a nerijetko se pojavljuju i sitne bore, dok u težim slučajevima dolazi i do svrbeža. Srećom, uz nekoliko pažljivo odabranih rituala možemo je održati zdravom i ujednačenom.

’Stakleni’ crveni nokti pokorili internet - evo kako ih napraviti
’Stakleni’ crveni nokti pokorili internet - evo kako ih napraviti

Prvi korak je prilagodba temperature vode pri pranju – lice, kosu i tijelo treba prati toplom, a ne vrućom vodom. Iako vruća voda djeluje opuštajuće, može izazvati upalu i dodatno narušiti zaštitnu barijeru kože. Uz toplu vodu preporučuje se koristiti nježan čistač u teksturi mlijeka ili micelarnu otopinu, koji odgovaraju potrebama suhe kože. Nakon pranja, kožu ne treba odmah obrisati, već nanijeti hidratantnu kremu dok je još vlažna kako bi se vlaga bolje zadržala.

Pri odabiru hidratantne njege idealno je birati kreme i serume koji sadrže sastojke poput emolijensa i humektansa. Emolijensi zaglađuju vanjski sloj kože, dok humektansi privlače vlagu, pomažući u obnovi zaštitne barijere i smirivanju iritacija.

Eksfolijacija također može biti korisna, ali samo ako je nježna. Zato jaki piling nije idealan zimski ritual. Bolji izbor su kemijski eksfolijanti s humektantima, poput mliječne kiseline, koja veže vodu i povećava prirodnu hidrataciju kože. S druge strane, fizičke pilinge i agresivne sastojke, poput glikolne i salicilne kiseline, treba izbjegavati jer mogu dodatno narušiti barijeru kože.

Njega kože nakon teške šminke: Hidratacija je daleko najbitnija
Njega kože nakon teške šminke: Hidratacija je daleko najbitnija

Izuzetno je važno izbjegavati i alkohol, mirise te druge iritante. S obzirom na to da je barijera kože oslabljena, sastojci poput alkohola, mentola i jakih mirisa mogu izazvati daljnje iritacije. Na kraju, važno je pripaziti i na učestalost pranja lica. Preporučuje se koristiti nježni čistač svake večeri, pritom izbjegavajući pjenaste čistače i agresivne sapune koji dodatno isušuju. Idealni su uljni, kremasti ili čistači u varijanti balzama koji su vrlo nježni prema koži te joj daju mekoću.

Ako je koži potreban dodatni tretman, postoje profesionalne opcije kao što su hijaluronske injekcije koje koži vraćaju svjež i hidratiziran izgled. Međutim, s pravilnom i nježnom rutinom kod kuće, lako ćete smanjiti potrebu za intenzivnijim tretmanima i kožu održati zdravom.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču