OPASNA ŽEGA Temperatura u domu ne smije varirati od hladnog do vrućeg, a treba paziti i da djeca piju vodu. Oprez, ako su im suha usta, već su dehidrirali
Klima nije bezopasna: Ne smije vas hladiti više od 5 °C razlike
Dojenčad, mala djeca i stariji ljudi ne bi trebali boraviti u pretjerano klimatiziranim prostorima. Prejaka 'klima' kod djece može izazvati pothlađivanje u prvih nekoliko mjeseci života jer nemaju potkožno masno tkivo i termoregulacija je u prva tri mjeseca vrlo slabo razvijena.
POGLEDAJTE VIDEO (kako očistiti klima uređaj):
Pokretanje videa...
- Zato tako malo dojenče može poprimiti temperaturu okoline ako boravi u hladnijem prostoru - upozorila je prof. dr. Iva Hojsak iz Klinike za dječje bolesti Zagreb napominjući da je važno tako malu djecu u klimatiziranom prostoru adekvatno odjenuti i ne držati bez odjeće ili oskudno odjevene. Klima-uređaj namijenjen je djeci svih uzrasta, a zbog iznimno visokih vanjskih temperatura može olakšati život. Zbog hladnijeg zraka ne prijete upale ni infekcije jer njih izazivaju virusi i bakterije, istaknula je dodajući da je jednako važno klimu redovito servisirati i čistiti.
- Najpoznatiji stanar prljavih uređaja je legionela - kaže te savjetuje da temperatura klimatiziranog prostora bude od pet do osam stupnjeva niža nego vani, i to samo ako je u pitanju toplinski val. Ako morate izaći, pola sata prije isključite klimu.
- I u kući i u autu je bolje držati uključenu klimu nego da dijete boravi na temperaturama od 30 do 35 stupnjeva. Takvi uvjeti kod dojenčadi povećavaju rizik od dehidracije i toplinskog šoka, osobito u beba do tri mjeseca. Bilo bi dobro da je temperatura konstantna, da se izbjegava vrlo vruće pa vrlo hladno.
Ako je temperatura noću adekvatna, nema potrebe za klimom, no ako ste u neboderu u kojem je temperatura noću i do 32 stupnja, bolje je uključiti je - kazala je i dodala da treba izbjegavati da klima puše prema krevetu ili izravno u glavu, jer tako isušuje sluznicu dišnog trakta, koja postaje osjetljivija i lagano puca.
Sitne ozljede podloga su za razvoj bakterija i mogu voditi do infekcija. Zato iz rashlađenog auta ne treba naglo izlaziti na vrućinu nego zadnjih desetak minuta isključiti hlađenje i otvoriti samo ventilaciju da bi se tijelo postupno naviknulo na toplinu. A koliko je vode potrebno bebama i maloj djeci?
- Dojenčad ne treba vodu, majčino mlijeko im je dovoljno. Djeca koja jedu svu hranu vodu dobivaju iz juha, kašica i voća. Vodu im treba nuditi te paziti da nisu dehidrirana. To se prepoznaje po slini, ako su im suha usta, dajte im vodu - kaže dr. Milivoj Jovančević.
Mjere opreza
- 30 VAŽNIH MINUTA - Pola sata prije izlaska isključite uređaj kako bi se tijelo postupno prilagodilo na vrućine
- 35 °C TOPLINSKI ŠOK - Temperature između 30 i 35 stupnjeva kod beba povećavaju rizik od dehidracije i toplinskog šoka pa pazite na unos tekućine
- 32 STUPNJA NOĆU - Ako je u domu i noću temperatura oko 32°C, uključite klimu, ali pazite da ne puše izravno u dijete
NAJBOLJI HOROSKOPSKI PAROVI: Ovi znakovi si savršeno pašu u vezi