Uvedete pravilo izuvanja na kućnom pragu jer se na cipelama unesu stotine tisuća opasnih bakterija. Ako ne želite dezinficirati cipele svaki dan, skinite ih i odložite pored ulaza, kaže dr.Oz
Klice se kriju i zadržavaju na neočekivanim mjestima u domu
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Najbolji recepti: Šparoge su odlične protiv proljetnog umora
- Borba protiv bakterija počinje u sudoperu jer se tu svakodnevno nađe ostataka od pripreme hrane, pa i bakterija iz mesa. Jedan od potencijalno najvećih izvora zaraze je sirova piletina, koja je krivac za četiri od pet slučaja trovanja hranom. Kapljicama vode koje prskaju pri pranju opasna se bakterija Campylobacter, koja je jedan od glavnih krivaca za trovanje hranom, te salmonela neprimjetno šire na ruke i odjeću, sudoper, posuđe i pribor te radnu plohu. Da biste se zaštitili, ne perite sirovu piletinu, a nakon svakoga kontakta s mesom svježe peradi operite ruke. A sudoper svakodnevno perite u otopini sode bikarbone i vode ili mješavinom vode, octa i limunova soka - savjetuje dr. Mehmet Oz.
POGLEDAJTE VIDEO Novinarka provjerila koliko joj je dom čist:
Pokretanje videa...
Klice se skrivaju i zadržavaju na neočekivanim mjestima u domu, a jedno od takvih mjesta je četkica za zube, koja može skrivati kolonije bakterija, upozorava dr. Mehmet Oz. Ako je držite na otvorenom, mogu je onečistiti fekalne tvari iz zahodske školjke koje prskaju iz nje. Zato uvijek poklopite školjku prije ispiranja i spremite četkicu u ladicu ili ormarić, a povremeno je možete oprati i u perilici posuđa, savjetuje slavni liječnik. Iako bi većina ljudi na popis najprljavijih mjesta u domu stavila kupaonicu, dr. Oz upozorava da podjednako onečišćena može biti i kuhinja.
Barem jedanput na tjedan morate prati i drške hladnjaka. Pomislite samo koliko puta tijekom kuhanja, nakon dodira s mesom, jajima, neopranim voćem i povrćem, dodirnete hladnjak. Jednako problematične mogu biti i ladice za voće i povrće. U njih stavljamo neoprane plodove, na kojima mogu biti bakterije i klice.
Da biste spriječili njihovo razmnožavanje, održavajte hladnjak čistim, najbolje mješavinom vode i octa. Dok miksate zdrave napitke u blenderu, naravno da ga operete, ali sigurno ne perete i sve njegove vanjske dijelove, poput baze posude i gumenog prstena koji drži posudu blendera čvrsto na mjestu. Upravo se u tom prstenu kriju i množe bakterije. Rastavite i temeljito operite blender nakon svake uporabe, savjetuje dr. Oz i kaže da pazite da su svi dijelovi suhi kad ga ponovno sastavljate da vam se ne bi razvile plijesni.
Većinu površina u domu možete očistiti bez kupovnih sredstava koja mogu nadražiti kožu i dišni sustav. Kupaonice i kuhinjske površine možete očistiti nerazrijeđenim sokom od limuna ili octom. Papirnate ubruse umočite u limunov sok ili ocat, obložite njima školjku ili pipu te ostavite sat vremena. Kad ih maknete, dobar dio prljavštine će se otopiti. U najprljavije predmete spadaju oni koje često dodiruje više ljudi, a takva su mjesta prekidači, koje treba dezinficirati na tjednoj osnovi, osobito ako je netko od ukućana bolestan. Pripazite i na tipke daljinskog upravljača - barem jednom na tjedan prebrišite ih maramicom za dezinfekciju.
Fuge na pločicama Plijesan koja se često javi u kupaonici, gdje je toplo i vlažno, opasna je za zdravlje, pa se treba odmah obračunati s njom. Kupaoničke fuge možete tako očistiti i bez kemikalija - praškom za pecivo i četkicom za zube.
Izuvajte se, molim! Slavni liječnik savjetuje da uvedete pravilo izuvanja na kućnom pragu jer se, kaže, na cipelama unesu stotine tisuća opasnih bakterija. Ako ne želite dezinficirati cipele svaki dan, skinite ih i odložite pored ulaza, kaže Oz.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Idealne za dijetu: 10 namirnica koje će vam dati osjećaj sitosti
POGLEDAJTE VIDEO: #ZAJEDNO24SATA - kuhar Ivan Pažanin:
Pokretanje videa...