Tim iz Kine uspio je svjedočiti rijetkom oplođivanju ženke za koju su se borila dva mužjaka. Nakon mukotrpne bitke i tjedana udvaranja, mlađi mužjak se uspješno pario sa ženkom
Kineski filmaši snimili parenje pandi u divljini i to po prvi put
Divlje pande prvi put su uhvaćene u parenju na snimkama u maglovitim šumama planine Qinling u Kini. Ne samo da snimke prikazuju pande kakve nikada prije nismo vidjeli, već također pružaju neprocjenjiv uvid u to zašto je pande naoko teško uzgajati u zatočeništvu. Zapanjujuće snimke snimili su kineski filmaši Yuanqi Wu i Jacky Poon u sklopu novog PBS-ovog dokumentarca o prirodi 'Pandas: Born to be Wild' koji je premijerno prikazan 21. listopada.
POGLEDAJTE VIDEO: Prve snimke crvenih pandi iz Zoološkog vrta u Zagrebu
Pokretanje videa...
Par je proveo tri godine u strmim planinama Qinling sa znanstvenicima i čuvarima pokušavajući dokumentirati njihovo neuhvatljivo udvaranje, ali i agresivno ponašanje divovskih pandi. Srećom, njihov se trud isplatio pošto je tim uspio svjedočiti rijetkom oplođivanju ženke za koju su se borila dva mužjaka. Nakon mukotrpne bitke i tjedana udvaranja, djelo je konačno učinjeno i primijećeno je kako se mlađi mužjak uspješno pario sa ženkom.
Smatra se da bi ovo dugotrajno ponašanje, odnosno udvaranje koje uključuje rikanje, režanje, označavanje mirisa i tučnjavu moglo imati neku ulogu u pokretanju ovulacije kod ženki. Međutim, to je čin koji je gotovo nemoguće ponoviti izvan divljeg okoliša, što bi moglo objasniti zašto pande često imaju poteškoća s uzgojem u zatočeništvu. Nakon desetljeća pokušaja, dvije su se pande uspješno uzgojile u zoološkom vrtu u Hong Kongu početkom ove godine, ali to se smatra rijetkošću.
Osim rijetko viđenog ponašanja udvaranja i parenja, dokumentarni film baca malo svjetla i na druge aspekte načina života medvjeda. Pande imaju reputaciju razigranih i umiljatih, ali divlje pande su iznenađujuće agresivne i uvjerljivo usamljene, osim tijekom sezone parenja kada medvjedi putuju na velike udaljenosti kako bi pronašli društvo.
- Ponašanje koje me najviše iznenadilo, a koje sam primijetio je koliko daleko putuju divlje pande, posebno u sezoni parenja. Iz knjiga i istraživanja naučio sam da pande ostaju na jednom području, posebno da bi se hranile bambusom i ostale same. Međutim, tijekom sezone parenja njihov se teritorij uvelike preklapa i putuju desecima kilometara dnevno u potrazi za pravim partnerom - rekao je Poon za PBS.
Divovske pande (Ailuropoda melanoleuca) žive od gotovo ničega, osim stabljika i lišća bambusa. Budući da bambus ima vrlo malu hranjivu vrijednost, pande moraju potrošiti oko 14 sati dnevno na jedenje do gotovo 38 kilograma izdanaka kako bi zadovoljile svoje energetske potrebe. Crveni popis IUCN-a smatra ovu vrstu 'ranjivom' i osjetljivom na izumiranje te se procjenjuje da u divljini živi manje od 1.000 odraslih pandi. Druge, optimističnije procjene kažu da u prirodi ima 2000 jedinki, ali kako god bilo, vrsta je i dalje u problemima, piše Ifl Science.