Uklonite vrećicu s kemijski očišćene odjeće i izvjesite je na zrak prije nošenja ili spremanja u ormar. Ne ostavljajte ju u zatvorenom automobilu
Kemijska čistionica se može izbjeći uz par poteza
Kemijske čistionice rabe perkloretilen koji najbolje čisti osjetljive tkanine poput svile i kašmira. Za taj spoj se vjeruje da je kancerogen, a može uzrokovati i druge zdravstvene probleme. No miris kemikalija na odjeći pokazuje kako odjeća nije dobro očišćena jer ako je sve u redu, premalo se čestica uhvati na odjeću da bi ih čovjek namirisao. S druge strane, ekokemijske čistionice odjeću čiste ugljičnim dioksidom i metodom mokrog čišćenja. Zdravije su, ali uglavnom ne čiste jednako učinkovito. Uklonite vrećicu s kemijski očišćene odjeće i izvjesite je na zrak prije nošenja ili spremanja u ormar. Također, ne ostavljajte odjeću u zatvorenom automobilu zbog štetnih isparavanja. Iako je odjeću poput kaputa, bundi i većine odijela moguće očistiti samo u kemijskim čistionicama, mnogi komadi odjeće koji se etiketiraju i proizvode kao pogodni “samo za kemijsko čišćenje“ zapravo se mogu oprati ručno u hladnoj vodi i blagim deterdžentom ili sapunom.
>>> Posebno nježno s vunom
Pulovere od vune i drugih osjetljivih materijala najbolje je prati posebno u hladnoj vodi i blagim tekućim sapunom. Zarolajte mokru odjeću u ručnik umjesto da je izvjesite. U ručniku ocijedite pulover i položite ga ravno da se osuši.
>>> Pustite odjeću da “diše“
Kako biste izbjegli kemijsko čišćenje, uvijek nakon što skinete odjeću, objesite je tako da se ne gužva. Izbjegavajte vješanje odjeće u vlažnim prostorijama. Ne stavljajte plastične vrećice na odjeću jer zbog toga ona ne može “disati”.
>>> Sprejom protiv bakterija
Bakterije izazivaju smrad odjeće. Nakon nošenja posprejajte odjeću dezinfekcijskim sprejom koji će eliminirati neželjene stanovnike tkanina. Posebno nasprejajte dijelove odjeće koji su u izravnom kontaktu s kožom.
>>> Odjeća kojoj ne treba kemijsko
Pri kupnji odjeće provjerite etiketu. Ako se roba može čistiti samo kemijski, razmislite dvaput isplati li vam se takav dodatni trošak. Probajte kupovati odjeću koja ne zahtijeva pranje u profesionalnim čistionicama.
>>> Sam svoj majstor
Nakon nošenja odjeće provjerite jesu li nastale mrlje. Što je prije zamijetite, to su veće šanse da ćete je uspjeti odstraniti sami deterdžentom za odstranjivanje mrlja. Tako nije potrebno močiti cijeli odjevni predmet.
>>> Upozorenje pomaže
Ako na odjeći postoji tvrdokorna mrlja, uvijek unaprijed na to upozorite u čistionici. Pomoći će i ako znate od čega je mrlja nastala. Prije nego što pokupite odjeću, uvijek provjerite je li ispravno očišćena i jesu li sve mrlje uklonjene. Ako nisu, zahtijevajte da ponove postupak.
>>> Čistionice ne odbijaju
Uvijek provjerite je li odjeća pogodna za kemijsko čišćenje tako da pogledate što piše na tvorničkoj etiketi o održavanju. Nemojte se oslanjati na to da će kemijska čistionica sama odbiti očistiti odjeću koja nije otporna na takvu vrstu čišćenja.