U laboratoriju punom kemičara još 2009. godine otkriven je novi pigment, manje ili više slučajno. Nakon što su ga prozvali "gotovo savršenim plavim pigmentom", sada se proizvodi kao boja za slikanje
Kemičari 'očaravajuću' plavu pronašli - slučajnom reakcijom
Znanstvenici sa Sveučilišta Oregon zagrijavali su mangan oksid, zajedno s drugim kemikalijama, na preko 1200°C. Iako su zapravo ispitivali mangan oksid zbog nekih njegovih elektroničkih svojstava, jedna od kemijskih reakcija bila je - novi pigment koji su nazvali YInMn blue (Y - itrij, In - indij, Mn - mangan) ili "Oregon plava" boja.
Pokretanje videa...
- U osnovi to je bilo slučajno otkriće. Naš rad nije imao nikakve veze s traženjem pigmenta. Tada je jedan student koji radi na projektu uzimao uzorke iz vruće peći dok sam prolazio, a bio je plav, vrlo lijepo plav. Odmah sam shvatio da se dogodilo nešto nevjerojatno - prisjetio se profesor Mas Subramanian.
Dakle, što je tako posebno u ovoj plavoj?
Ovaj je pigment daleko stabilniji ako je izložen toplinskim ili kiselim uvjetima. Uz to, za razliku od pruske plave ili kobaltno plavih pigmenata, ne oslobađa cijanid i nije kancerogen. I ne samo to. Vrlo reflektirajuća svojstva novog pigmenta znače da se može koristiti u bojama koje bi mogle pomoći održavanju zgrada hladnim odbijanjem infracrvenog svjetla.
Subramanian je rekao da je pigment postao popularan izbor među umjetnicima zbog svoje žive boje i otpornih svojstava.
- Naš je pigment koristan za obnavljanje umjetnosti, jer je sličan ultramarin boji, ali je mnogo trajniji - kazao je.
Proizvođači boja također su licencirali ovaj patent.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...