Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Kako smanjiti rizik od oštećenja sluha zbog nošenja slušalica

Kako smanjiti rizik od oštećenja sluha zbog nošenja slušalica

Zvuk koji izlazi iz slušalica uzrokuje vibriranje bubnjića, a vibracije zatim putuju kroz niz malih kostiju do dijela uha zvanog pužnica, to može uzrokovati oštećenje sluha

Kada razmišljate o mogućim uzrocima gubitka sluha, možda vam na pamet padaju nesreće, glasna buka ili eksplozivi. Međutim, najčešći uzrok gubitka sluha je zapravo korištenje slušalica. Ipak, postoje načini na koje možete zaštititi svoje uši od oštećenja uzrokovanih slušalicama.

Čišćenje slušalica

Koji su rizici korištenja slušalica?

Slušalice koje se stavljaju unutar uha (in-ear slušalice) proizvode puno jači zvuk od onog koji bi se prirodno mogao čuti tako blizu unutrašnjosti vašeg uha. Zvuk koji izlazi iz slušalica uzrokuje vibriranje bubnjića, a vibracije zatim putuju kroz niz malih kostiju do dijela uha zvanog pužnica (cochlea).

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Čučanj za početnika 02:56

Pužnica je komora ispunjena tekućinom s dlačicama na vanjskoj strani. Zvuk iz slušalica vibrira tekućinu i pomiče te dlačice. Što je vaša glazba glasnija, vibracije su jače i dlačice se snažnije pomiču.

Ako prečesto slušate glasne zvukove ili to radite predugo, dlačice u pužnici gube osjetljivost na vibracije. Neki zvukovi mogu čak uzrokovati da se stanice u uhu saviju i promijene oblik. Vašim ušima može trebati vremena da se oporave. Ako ste ikada doživjeli privremeni gubitak sluha nakon glasnog koncerta, upravo je to uzrok.

No, ponekad se vaši uši ne oporave. Ovo se naziva trajnim gubitkom sluha, za koji ne postoji lijek.

8 hranjivih tvari koje vam mogu pomoći kod ispadanja kose
8 hranjivih tvari koje vam mogu pomoći kod ispadanja kose

Slušalice oštećuju sluh na gotovo isti način kao i glasna buka, ali se njihov učinak osjeti postepeno tijekom duljeg vremenskog razdoblja. Ako svakodnevno slušate glasnu glazbu, dlačice u pužnici počet će se savijati i uzrokovati gubitak sluha. Često se savijaju toliko da oštećenje može postati trajno.

Iako glasni zvukovi kroz slušalice nisu dobri za sluh, slušanje na umjerenoj razini tijekom duljeg vremena također može štetiti sluhu. Ovo vrijedi za sve zvukove koji mogu uzrokovati gubitak sluha: trajanje je jednako važno kao i glasnoća.

Kako sigurno koristiti slušalice?

Oštetit ćete sluh brže ako redovito slušate glasne zvukove tijekom duljeg vremena. Prvo što možete učiniti kako biste smanjili rizik od gubitka sluha jest slušati slušalice na nižoj glasnoći. To možete postići smanjenjem glasnoće na samim slušalicama ili na uređaju.

Stylish woman listening music on her airpods in city

Dodatno, evo još nekoliko načina za zaštitu ušiju:

  •     Koristite slušalice preko uha (over-the-ear). Slušalice koje prekrivaju uši dodaju dodatnu udaljenost između izvora zvuka i bubnjića, što je ključno za smanjenje oštećenja sluha.
  •     Slušalice s poništavanjem buke. Često pojačavamo zvuk kako bismo nadglasali vanjsku buku. Slušalice s poništavanjem buke smanjuju sve vanjske zvukove, omogućujući slušanje glazbe na nižoj razini.
  •     Smanjite vrijeme slušanja. Ako primijetite da slušalice koristite veći dio dana, pokušajte postupno smanjivati vrijeme slušanja. Dobar je savjet ne slušati ništa glasnije od 60% maksimalne glasnoće dulje od 60 minuta – tzv. pravilo 60-60.

Izbjegavajte korištenje slušalica koje se umeću u uho ako želite spriječiti trajni gubitak sluha. Korištenje ovakvih slušalica slično je postavljanju malih zvučnika izravno u uho, što je najmanje siguran način slušanja glazbe.

Evo kako na zdravlje utječe ako jedete piletinu baš svaki dan
Evo kako na zdravlje utječe ako jedete piletinu baš svaki dan

Slušanje glazbe na slušalicama ne mora značiti gubitak sluha, ali je češće nego što možda mislite. Prateći nekoliko jednostavnih smjernica, možete smanjiti mogućnost trajnog gubitka sluha.

Pazite da slušate glazbu na umjerenoj ili niskoj glasnoći, koristite slušalice preko uha ili s poništavanjem buke te pokušajte smanjiti vrijeme slušanja.

Ako sumnjate da vam je sluh oštećen zbog slušalica, obavezno se obratite svom liječniku ili kvalificiranom stručnjaku što je prije moguće. Iako je oštećenje možda trajno, uvijek možete koristiti slušne aparate, piše Webmd.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0