Obavijesti

Lifestyle

Komentari 108

Kako preživjeti novi val vrućine: Ostanite u klimatiziranom, blizu tuša i pazite gdje držite lijekove

Kako preživjeti novi val vrućine: Ostanite u klimatiziranom, blizu tuša i pazite gdje držite lijekove

Poseban oprez savjetuje se ljudima starijim od 65 godina, kroničnim srčanim bolesnicima te roditeljima djece mlađe od 4 godine, kod kojih još nije razvijen dustav prirodne termoregulacije tijela

Očekuje se novi val visokih temperatura zraka, koje bi ovih dana mogle ići i blizu 40 stupnjeva, kažu meteorolozi, pa vrijedi ponoviti nekoliko važnih pravila uz koja je takve temperature lakše prebroditi, kojih se posebno moraju pridržavati starije osobe i kronični srčani bolesnici, ali i roditelji djece mlađe od 4 godine, čiji tjelesni sustav za termoregulaciju još nije dobro razvijen i koja često ne mogu prepoznati žeđ i neće tražiti tekućinu, pa lako mogu dehidrirati.  

POGLEDAJTE VIDEO: U zaključanom automobilu temperatura na ovim vrućinama brzo može prijeći i 50 stupnjeva

Pokretanje videa...

Temperature u autu VIDEO

Dakle: Izbjegavajte izlazak na otvoreno tijekom najtoplijeg dijela dana! Ono što morate obaviti obavite rano ujutro ili pred večer, s tim da u bilo koje doba dana treba izbjegavati hodanje ili fizički napor na suncu (među ostalim građevinske radove, raščišćavanje terena, ili teže radove u vrtu) te voditi računa o tome da uvijek uz sebe imamo bočicu vode.

Odrasla osoba trebala bi na ovim vrućinama popiti nekoliko gutljaja vode barem svakih sat vremena, dok djeci vodu ili čaj  treba ponuditi svakih 20-ak minuta, pogotovo ako su fizički aktivna. Također, prije izlaska iz kuće 'naoružajte' se šeširom i sunčanim naočalama, te odjenite prozračnu pamučnu odjeću u kojoj ćete se manje znojiti. Ako mislite da ćete dulje stajati na suncu, primjerice čekajući tramvaj, ili dulje hodati, razmislite o tome da ponesete kišobran, koji možete koristiti kao – suncobran. 

Ako se spremate na vožnju automobilom, obavezno ga rashladite prije polaska na put, odnosno namjestite ugodnu temperaturu u automobilu. Nastojte parkirati u hladi i nikad, ni pod kojom izlikom, ne ostavljajte djecu ili kućne ljubimce u autu, niti sjedite sami u autu dok nekog čekate. Naime, kad je temperatura zraka iznad 30 ili 35 stupnjeva, ona u zatvorenom automobilu nakon 15-ak minuta do pola sata može doseći i 45, pa i 50 stupnjeva, uslijed čega onaj tko je u automobilu može doživjeti nagli toplotni udar i ubrzo preminuti.      

Prvi simptomi toplotnog udara i kako pomoći nekome

To su vrtoglavica, preznojavanje, glavobolja i mučnina, te obično prolaze kad se povučemo u hlad i nadoknadimo tekućinu. Ako se jave pospanost, te koža čovjeka postane vruća na dodir, te primjećujete da je čovjek  dezorijentiran i  nemiran, te da ga muči ubrzano disanje, i izmjerili ste povećan broj otkucaja srca, riječ je o ozbiljnom problemu na koji odmah treba reagirati, pogotovo ako primjećujete da se čovjek vrlo malo znoji, ili znoja uopće nema te da postaje gubi svijest. Pozovite Hitnu pomoć (112 ili 119) i odmah prebacite osobu u rashlađenu prostoriju, smjestite ga u ležeći položaj.

Pripremite se za nove vrućine: Temperature idu danas do 34°C, žuti alarm prijeti jugu Hrvatske
Pripremite se za nove vrućine: Temperature idu danas do 34°C, žuti alarm prijeti jugu Hrvatske

Možete ga omotati u hladne mokre plahte, ili stavljati hladne obloge oko vrata i na prsa, te ispod pazuha, odnosno hladiti špricajući vodom lice, ruke i druge otvorene dijelove tijela, dok ne primijetite da se temperatura čovjeka spustila. Nastojte da popije neki izotonični napitak ili rehidracijsku otopinu. Naime, kod ozbiljne dehidracije nije dovoljno samo nadoknaditi tekućinu, već je važno podići i udio elektrolita, koje gubimo znojenjem.

Čovjeku koji je pretrpio toplotni udar nikako nemojte davati lijekove na bazi paracetamola ili acetilsalicilatne kiseline, koje inače znamo uzeti za snižavanje temperature tijela.    

Pazite gdje držite lijekove

Kronični bolesnici trebaju se posavjetovati s liječnikom oko lijekova koje uzimaju kao terapiju, jer neki od njih potiču mokrenje, a time i povećavaju rizik od dehidracije. Također, lijekove obavezno držite na temperaturi do 25 stupnjeva, a ako je ona u vašem prostoru viša, premjestite ih u hladnjak. Poseban oprez savjetuje se i oboljelima od od bolesti dišnog sustava, jer se uz otežano disanje i kašalj, može javiti i pad krvnog tlaka.

Kako vrućine utječu i na zgrušavanje krvi, mogu javiti i lokalne tromboze uz oticanje nogu jer tekućina zaostaje u nogama. Također, kod ljudi koji imaju problema s pretilošću tijelo zadržava više topline, a ujedno ga je teže rashladiti pa stoga moraju pripaziti na temperaturu prostora u kojem borave.

Prostor u kojem boravite najlakše ćete rashladiti paljenjem klima uređaja, no pazite da ne pretjerate. Naime, stručnjaci preporučuju da razlika između unutarnje i vanjske temperature ne bude veća od 6 do 8 stupnjeva. Ukratko, ako su vani 34 stupnja, klimu ne biste trebali namještati ispod 26 stupnjeva. Na taj način tijelo će se lakše prilagoditi razlikama kad budete izlazili i neće doživjeti temperaturni šok, što je posebno opasno za kronične srčane bolesnike.

Općenito, ne spuštajte temperaturu u prostoriji ispod 24 stupnja, radije se rashladite češćim tuširanjem mlakom vodom. Temperatura vode trebala bi, zapravo, biti blizu temperature tijela, stupanj, dva hladnija, jer ćete hladnom vodom postići posve suprotan efekt: Aktivirat će se prirodni sustav za regulaciju topline kako bi se tijelo – zagrijalo.   

Jedite češće, manje obroke koji sadrže više tekućine

Jedite jela kao što su povrtne juhe ili povrtna variva. Izbjegavajte hranu prebogatu bjelančevinama te preveliki unos ugljikohidrata, jer probava pojačano radi tijekom njihove probave, a to – zagrijava tijelo. Svakako izbjegavajte masnu i začinjenu hranu, te alkohol i pretjerivanje u kofeinskim napitcima. To se odnosi i na čajeve s visokim udjelom kofeina (poput crnog čaja). 

Velike vrućine opasne su i za kućne ljubimce, pa im svakako češće mijenjate vodu koju piju budući da se ona u zdjelicama brže zagrije. Veterinari kažu da će pomoći i zalijevanje šapa hladnijom vodom, a ako imate vrt ili balkon, ljubimcima možete pripremiti manji bazen u kojem će se kupanjem rashladiti. Ako pak živite u stanu i nemate dvorište, namočite neku prostirku ili stari ručnik i stavite ga na pločice u kuhinji ili kupaonici, kako bi ljubimac tu mogao leći i rashladiti se.

Pakleno je vruće i ne možete spavati? Evo koji trikovi pomažu
Pakleno je vruće i ne možete spavati? Evo koji trikovi pomažu

Psa izvodite u dulje šetnje rano ujutro i navečer, a tijekom dana ga što manje izlažite fizičkim aktivnostima. Također, pazite da asfalt nije previše vruć kako životinja ne bi dobila opekotine na capama - gledajte da što više šeće po travi.
 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 108
Ovaj neočekivani simptom raka crijeva ne smijete ignorirati
VRLO VAŽNO

Ovaj neočekivani simptom raka crijeva ne smijete ignorirati

Stopa kolorektalnog raka među osobama mlađima od 50 godina raste od 1990-ih, a točan razlog ovog porasta još nije poznat. Stručnjaci smatraju da je uzrok povezan sa stilom života i okolišnim faktorima
Dnevni horoskop za srijedu 18. prosinca: Ovnu se ostvaruju snovi, Strijelcu se smiješi ljubav
ŠTO SU ZVIJEZDE 'ZAKUHALE'?

Dnevni horoskop za srijedu 18. prosinca: Ovnu se ostvaruju snovi, Strijelcu se smiješi ljubav

Pročitajte dnevni horoskop za srijedu 18. prosinca i saznajte koga očekuje uspjeh na poslu ili u financijama, kakva je situacija na ljubavnom planu, ali i tko mora pripaziti na zdravlje