Poboljšanje pamćenja sastoji se od već poznatih zdravih navika. Ali ako želite napraviti dodatni korak ovi su savjeti najbolji za jačanje i svladavanje umijeća pamćenja
Kako poboljšati pamćenje? Ovo su savjeti koji najbolje djeluju
Možete izoštriti um uz neke kratkoročne, ali i dugoročne navike, jer uz sve smetnje i kaos modernog života, vaš tok misli lako vas može izbaciti iz kolosijeka i navesti vas da primjerice zaboravite popis namirnica čim uđete u trgovinu.
Sve je to dio modernog života, ali u najmanju ruku može biti nevjerojatno neugodno - jedno je kada se ne možete sjetiti kupiti mlijeko, a drugo kada se pokušavate prisjetiti specifičnosti magičnog prvog spoja sa svojim supružnikom.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Pamćenje je ključno za normalno funkcioniranje i moramo učiniti sve što kako bi što bolje njegovali sjećanja koja imamo i optimizirali mozak za bolji rad u budućnosti.
Postoje strategije i savjeti za zdravlje uma koje će održati vaš mozak uspješnim i koje će vam pomoći bolje pamtiti.
Prema neuroznanstvenici Wendy Suzuki, mi imamo više kontrole nad svojim sjećanjima i sposobnošću pamćenja nego što shvaćamo.
Kako poboljšati pamćenje:
Svoje tijelo i mozak možete održavati u formi tako što ćete ih dobro tretirati. Briga o mozgu omogućuje poboljšane kognitivne performanse i robusno pamćenje. A to je isto poput brige o ostatku tijela, što između ostalog uključuje dobru prehranu, dobar san i puno vode.
Glavni savjeti koji pomažu poboljšati pamćenje i podržati zdravlje mozga:
1. Ostanite hidrirani
Pijte više vode. Neadekvatan unos vode nije dobar, ali se posebno pokazalo da uzrokuje probleme s kratkoročnim pamćenjem.
2. Ograničite unos alkohola
Studije pokazuju da ljudi koji konzumiraju jedno do sedam alkoholnih pića tjedno imaju manji mozak od onih koji ne piju te da općenito što više netko pije to mu mozak postaje manji, prenosi MBG.
3. Dovoljno spavajte
Svi znamo da je kvalitetan san neophodan iz bezbroj razloga i on podržava naše pamćenje.
- Vaš mozak je vrlo dobar u pamćenju tisuću detalja, a većina njih zapravo nije kritična za vaš život - objasnio je neurolog i istraživač kognitivnog zdravlja Scott Small.
Kada spavate, mozak se bavi poslom kojim briše one manje važne detalje kako bi napravio prostor za vrjednije informacije.
4. Budite pažljiviji
- Sjećamo se onog na što obraćamo pažnju - kaže Tara Swart, neuroznanstvenica. Pažnja je moćno oruđe koje pomaže kako bismo zapamtili ono što trebamo. Osim toga, pokazalo se da meditacija i druge prakse svjesnosti povećavaju ukupnu moć mozga. Održavajući hipokampus zdravim, meditacija poboljšava učenje i pamćenje
5. Jedite hranu za mozak
Omega-3 masne kiseline poznate su po tome što podržavaju zdravu funkciju mozga, a većina nas ih ne dobiva dovoljno. Pokušajte u svoju rutinu uključiti više masne ribe, oraha, lanenog sjemena ili ribljeg ulja. Ostali dodaci prehrani koji podržavaju mozak uključuju vitamin D3, vitamin C i ružmarin.
6. Ojačajte svoje pamćenje
Kao što je Suzuki spomenula, začudit ​​ćete se kako možemo trenirati svoja sjećanja. Sljedeći put kada se ne možete sjetiti imena glumca u filmu koji gledate, nemojte ga tražiti. Istraživanja sugeriraju da naš pristup informacijama ograničava naše sposobnosti pamćenja. Pokušajte proći kroz abecedu, prije nego što zgrabite telefon i Google.
Vježbe i savjeti za poboljšanje kratkoročnog pamćenja
Možete učiti od stručnjaka za pamćenje i primijeniti ove vrhunske savjete u svom životu:
Ponovite: Ako se borite zapamtiti nešto ili želite biti sigurni da ćete zapamtiti, ponovite to.
Učinite to novim: Novitet prirodno privlači našu pozornost, a budući da formiranje snažne memorije zahtijeva dobru pažnju, novi predmeti se bolje pamte, prema Suzuki.
Povežite to s nečim što već znate: Hipokampus nam omogućuje da formiramo i zadržimo nova dugoročna sjećanja. Suzuki o ovome razmišlja kao o asocijacijskom stroju.
- Radi tako što povezuje tko, što, gdje i kada u sjećanju kako bi se formirala epizoda - kaže ona. Trik s ovim je da povežete novu informaciju s nečim što već znate.
Neka bude smiješno: Emocije su bitne kada su u pitanju sjećanja. Suzuki kaže da emocija čini sjećanja jačima. Zato se tako dobro sjećate najsretnijih i najtužnijih trenutaka svog života. Ovaj trik funkcionira i s humorom. Dakle, sljedeći put kada se budete trebali nečega sjetiti, pretvorite to u nešto smiješno i bit će lakše zapamtiti.
Poboljšati pamćenje znači dobro se brinuti o sebi, općenito. Ono se sastoji od svih onih zdravih navika koje već poznajete. Dobra hrana, dovoljno sna, dovoljno vode i svjesnost mogu vam pomoći da zapamtite stvari koje želite zapamtiti.