Problematični su kiseli proizvodi, bili oni kupovni ili prirodni - mogu početi nagrizati mramor za nekoliko sekundi. Na, primjer, ocat, limun, izbjeljivači, otopine za uklanjanje hrđe...
Kako očistiti mramor pravilno: Deterdžent za suđe - da ili ne?
Mramor traje dugo i izgleda predivno u domu, no važno je znati pravilno brinuti za njega. Kad čistite površine prekrivene mramorom, budite oprezni kako ga ne biste oštetili.
POGLEDAJTE VIDEO Četka za WC postala hit na društvenim mrežama:
Pokretanje videa...
Urednici portala ThisOldHouse.com sastavili su vodič za sigurno čišćenje mramora, prenosi lifehacker.com.
Što treba izbjegavati kod čišćenja mramora?
Preveliki pritisak ili snažno ribanje mogu stvoriti ogrebotine ili oštećenja koja izgledaju kao da je površinu mramora nešto nagrizlo.
Problematični su i kiseli proizvodi, bili oni kupovni ili prirodni - mogu početi nagrizati mramor za nekoliko sekundi. Na, primjer, ocat, limun, izbjeljivači, otopine za uklanjanje hrđe... Lužnati proizvodi za čišćenje, također, znaju oštetiti mramor - amonijak, boraks, lužina itd.
Izbjegavajte i sva zrnasta, abrazivna sredstva za čišćenje ili grube spužve.
Kako sigurno očistiti mramor?
Koristite blaga, pH-neutralna, neabrazivna sredstva, poput deterdženta za pranje posuđa. Na tržištu postoje namjenski proizvodi namijenjeni baš za čišćenje mramora, no većina ljudi poseže za deterdžentom za pranje posuđa jer im je to pri ruci.
Evo kako to napraviti: stavite nekoliko kapi na mokru krpu ili pomiješajte s malo tople vode u bočici s raspršivačem pa time obrišite mramornu površinu. Imajte na umu da je potrebna vrlo mala količina kako bi mramor bio čist.
Previše sapunice bi samo ostavilo nekakav sloj na površini, a to ne želite. Nakon sapunanja odmah isperite i osušite.