Moderni televizori bitno se razlikuju od starijih inačica ne samo izgledom, nego i nježnim, delikatnim materijalima koji čine ekran. Zato je važno znati kojim ga proizvodima valja čistiti
Kako očistiti ekran televizora? Ova sredstva nikako ne koristite
Na taj ćete način spriječiti oštećenja i omogućiti dugovječnost svom TV uređaju. Većina ljudi TV koristi svakodnevno, pa je stoga važno redovito brisati prašinu i čistiti ih. Međutim, koristite li pogrešne metode čišćenja, lako možete nepopravljivo oštetiti skupi kućanski aparat, prenosi HomesAndGardens.
POGLEDAJTE VIDEO: Kako organizirati hladnjak
Pokretanje videa...
Dakle, iako je važno znati kako pravilno očistiti TV, jednako je važno znati što treba izbjegavati prilikom čišćenja i koja sredstva nikako ne smijete koristiti.
1. Izbjegavajte jaka kemijska sredstva za čišćenje
- Iako se proizvodi koji se prodaju za staklo i unutarnje površine mogu činiti kao dobra opcija za čišćenje televizora, šanse su da će ti proizvodi uvijek učiniti više štete nego koristi. Ova kemijska sredstva za čišćenje obično sadrže tvari kao što su alkohol, amonijak i benzen koji će ukloniti sloj namijenjen za sprječavanje blještavila TV aparata - kaže Jennifer Ebert, zamjenica urednika Homes & Gardens.
Također, izbjegavajte proizvode koji sadrže aceton. Ako odlučite koristiti sredstvo za čišćenje koje se prodaje na tržištu, uvijek se odlučite za ono bez navedenih kemikalija ili bilo koje vrste abraziva. Možda ne želite kupiti namjenski 'komplet za čišćenje zaslona'. Ovi setovi obično sadrže krpu od mikrovlakana i malu bočicu otopine koja se uglavnom sastoji od vode. Isplativije je kupiti standardnu krpu od mikrovlakana i koristiti je bez ikakvog sredstva za čišćenje, tek toliko da jednostavno obrišete prašinu. Možete koristiti malu količinu destilirane vode kao nježni domaći sprej za čišćenje ili namjenske maramice za čišćenje ekrana.
2. Pripazite kakvu krpu za čišćenje koristite
Svaki stručnjak će savjetovati da kupite kvalitetne, neabrazivne krpe za čišćenja većine površina u kućanstvu, a to se odnosi i na TV zaslon. Ako koristite abrazivne krpe, papirnati ručnik ili čak navlake umjesto mekšeg materijala, riskirate oštećenja.
- Čak i najnježniji abrazivni materijali mogu uzrokovati nepopravljive ogrebotine na TV ekranu. Mogu također pridonijeti uklanjanju premaza protiv odsjaja zaslona - savjetovala je Ebert i preporučila korištenje krpa od mikrovlakana.
3. Provjerite jeste li osušili zaslon
- Iako biste uvijek trebali nastojati izbjeći vlagu na televizijskom ekranu, ako ste ga čistili destiliranom vodom i vlažnom krpom, svakako ga valja osušiti nakon toga i ukloniti ostatke vlage - savjetuje Ebert.
4. Izbjegavajte čvrst pritisak
Brisanje televizora nije isto što i čišćenje obične površine ili čišćenje prozora te čak i mali pritisak može nepovratno oštetiti ekran. Imajte na umu da TV nije isto što i telefon sa zaslonom ili prozorsko staklo, pa budite nježni.
5. Ne zaboravite na priključke
- Ako ne čistite stražnju stranu aparata i priključke, dodatno oštećujete uređaj. Ako se u priključcima gomila prašina, to može voditi do kvarenja uređaja - ističe Ebert.
Što učiniti ako koristite pogrešne proizvode za čišćenje
Ako ste koristili pogrešne proizvode i oštetili ekran, više ne možete popraviti nastalu štetu i preostaje vam kupiti novi uređaj. No ako ste pogreškom na ekran nanijeli pogrešnu otopinu i niste ga još obrisali, možete primijeniti neke od metoda koje će spriječiti oštećenje. Uzmite suhu krpu od mikrovlakana i nježno utapkajte otopinu, sušeći zaslon bez trljanja. Nakon što ste upili većinu otopine, uzmite drugu krpu od mikrovlakana navlaženu destiliranom vodom kako biste očistili ostatke prije nego temeljito osušite zaslon.
Televizor možete oštetiti ako ga nepravilno čistite tekućim sredstvima za čišćenje. Ako ipak želite koristiti tekuće sredstvo za čišćenje za brisanje TV ekrana, malo ga poprskajte na krpu, a ne izravno na ekran. Nemojte koristiti tekuća sredstva za čišćenje koja sadrže alkohol, amonijak ili aceton jer to može oštetiti zaštitne premaze. Za čišćenje TV ekrana možete koristiti i sredstvo za čišćenje naočala, ali samo pod uvjetom da sredstvo poprskate na krpu, a ne izravno na ekran. Upotrijebite mekanu krpu od mikrovlakana lagano navlaženu sredstvom za čišćenje i nježno obrišite zaslon uz lagani ili nikakav pritisak kako biste spriječili eventualna oštećenja zaslona.