Svaki muškarac može u odijelu izgledati impresivno, ali jedino ako se drži određenih pravila koja će mu osigurati otmjen izgled. Odijelo ne čini čovjeka, ali ipak ostavlja određen dojam
Kako kupiti i nositi odijelo: Postoji pravilo kod sakoa s tri gumba - ponekad, uvijek i nikad
Iako odijelo ne čini čovjeka, detalji su vrlo bitni za ostavljanje dobrog dojma. Osnovno pravilo je da odijelo mora savršeno pratiti linije tijela onoga tko da nosi, ne smije biti ni premalo ni preveliko. Ako odijelo nije odgovarajuće veličine, uzalud je paziti na sve ostale detalje.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Ovo su detalji na koje treba paziti:
- Kada kupujete odijelo, pazite na njegovu veličinu. Vaša ramena trebala bi završavati gdje i jastučići u sakou.
- Pazite da vam rukavi sakoa nisu predugački ili prekratki. Savršena dužina je malo iznad zglobova.
- Boja odijela ovisi o tome kamo se ide. Crna je prikladna za službena druženja, kao i tamno siva te tamno plava. Odijela smeđe boje ne treba nositi na poslovnim i političkim događanjima.
- Želite li ostaviti dojam obrazovanog, poslovnog i profesionalnog čovjeka, birajte odijelo tamnije boje, nikako ne pastelne.
- Rupčić u džepu sakoa dat će vam dozu uglađenosti. Njegovu boju i materijal usklađujte s kravatom i košuljom, ne s odijelom.
- Remen na hlačama od odijela treba biti tanak i u boji cipela, želite li izgledati otmjeno. Široki remeni s ogromnim kopčama su loš odabir.
- Čarape ispod odijela trebale bi biti dovoljno dugačke da se ne vide gole noge kada sjednete, i uvijek nijansu tamnije od odijela.
- Ne pretrpavajte džepove odijela stvarima jer ćete djelovati neozbiljno i neuredno.
- Pazite da su vam cipele koje nosite uz odijelo uvijek ispolirane i čiste.
- Nikada uz odijelo nemojte nosite sportski sat.
- Igla za kravatu ne smije biti šira od kravate.
Zašto se treći gumb na sakou nikad ne zakopčava?
Ovu modu je sasvim slučajno uveo britanski kralj Edward VII. (vladao je od 1901. do 1910.). Najprije su se nosila odijela s dvostrukim kopčanjem, tradicionalna jahaća odijela s prslucima. Muškarci su često otkopčavali zadnji gumb na prsluku kako bi im bilo udobno.
S vremenom su dvostruka kopčanja zamijenila odijela s jednostrukim kopčanjem koje se prvi put pojavilo 1906. Budući da su muškarci prije često jahali, treći gumb na sakou im je smetao i redovito su ga otkopčavali da bi im bilo udobnije. Odijela su se tako i krojila, a treći gumb je bio ispod razine struka i morali su ga otkopčati. Osim toga, tako su odijela izgledala dobro na muškarcu.
Kralju Edwardu VII. izgledalo je čudno kada je prvi gumb bio zakopčan pa je otkopčao i njega. Tako su i drugi počeli nositi. Zakopčavao se samo drugi gumb na odijelu, a treći gumb kralj Edward odlučio je ostaviti otkopčanim iz počasti prema tradicionalnom načinu nošenja jahaćih odijela.
Neki špekuliraju da ih je kralj tako otkopčavao zato što je bio predebeo, no Sir Hardy Amies, britanski dizajner koji je bio službeni dizajner kraljice Elizabete gotovo 40 godina, to opovrgava, piše Business Insider.
Kako se zakopčavaju gumbi na odijelu?
Danas skoro sva odijela imaju samo dva gumba. Tada treba zakopčati samo prvi gumb, a drugi ostaviti otkopčan. Ako odijelo ima tri gumba, prvi i treći se ostavljaju otkopčanima, a samo drugi se zakopčava. Tako linija muškarca više dolazi do izražaja.
Prije sjedenja, preporučuje se otkopčati dugmad na sakou jer ćete inače izgledati kruto i izgužvano te ih opet zakopčati kada ustanete.
Postoji pravilo nošenja sakoa s tri gumba - ponekad, uvijek i nikad:
- Ponekad možete zakopčati prvi gumb
- Uvijek zakopčajte drugi gumb
- Nikad ne zakopčavajte treći gumb
Ako odijelo nosite otkopčano ostavljate neformalan dojam i to je uobičajeno za takve prigode. Kada se svi gumbi zakopčaju to ne izgleda dobro i ne preporučuje se nikada.