Starijim osobama i kroničnim bolesnicima ovih dana se savjetuje oprez jer se krvne žile na niskim temperaturama dodatno stišću, a time slabi protok krvi do srca i raste rizik od infarkta
Kad vani zaredaju minusi, raste rizik od infarkta - nemojte naglo izlaziti iz grijanog prostora!
Niže temperature zraka koje bilježimo ovih dana opasne su za kronične bolesnike, prije svega za ljude s bolestima krvnih žila, poput ateroskleroze, jer raste rizik od srčanog udara. Naime, krvne žile dodatno se sužavaju uslijed niskih temperatura zraka, što može stvoriti problem u dovodu krvi do srca, pa se tim bolesnicima posebno savjetuje oprez, kaže dr. med. Hrvoje Tiljak, obiteljski liječnik u novozagrebačkim Utrinama.
POGLEDAJTE VIDEO: Uz snijeg u nekim krajevima, svuda u hladnijim dijelovima dana ima i leda
Pokretanje videa...
Oprez se savjetuje i starijim osobama te dijabetičarima koji mogu imati problema s krvnim žilama, ali to i ne znaju. jer nemaju dijagnozu. Posebno se ne preporučuje nagli izlazak iz prostora grijanog na 24 stupnja na vanjskih minus 5, na primjer.
- Svakako je dobro imati na umu da se ne izlazi u doba dana kad su temperature niže, rano ujutro ili na večer, već radije izaberite vrijeme u sredini dana. Primjereno se odjenite i izbjegavajte nagli izlazak iz grijanog prostora na vanjsku temperaturu. Dakle, dobro je otvoriti prozore i prozračiti prostoriju dok se spremamo za izlazak, ili provesti malo vremena u izlaznom hodniku zgrade prije nego izađemo, da se tijelo prilagodi na vanjske uvjete - savjetuje.
Ukoliko puše vjetar, zaštitite usta i grlo šalom ili maramom i nastojte ne boraviti predugo vani, jer se na vjetru najlakše prehladiti te zaraditi upalu grla s temperaturom.
- Također, dobro je izbjegavati velike gužve, pogotovo one u trgovačkim centrima kakve u zadnje vrijeme znaju vladati kad je radna nedjelja. Ako već morate nešto obaviti u takvom prostoru, nosite masku - savjetuje liječnik. Naime, ovih dana već ima dosta slučajeva gripe i Covida, posebno među starijom populacijom, a s povratkom djece u školske klupe očekuje se još veći val zaraze, pa nije zgorega zaštititi se, kako bismo smanjili rizik od bolesti - ističe dr. Tiljak.
Izbjegavajte hladne napitke, po povratku izvana dobro je ugrijati tijelo toplim čajem ili kakaom, na primjer, dodaje.
Kronični bolesnici i starije osobe tijekom hladnijih dana posebno trebaju voditi računa o tome da redovito uzimaju terapiju koju im je prepisao liječnik, odnosno da se jave liječniku ukoliko misle da je nešto potrebno mijenjati, umjesto da to čine na svoju ruku.
Vrlo je važna i redovita i kvalitetna prehrana. Budući da je starijima i kroničnim bolesnicima tijekom hladnijih dana teže odlaziti u nabavu više puta tjedno, dobro je napraviti plan i popis namirnica za više dana, kako bi ih mogli nabaviti u jednom izlasku, ili proslijediti članovima obitelji ili susjedima koji pomažu.