Mučno buđenje, beskrajno razbuđivanje i odijevanje koje nikako da završi jutarnja je mora mnogih roditelja koji muku muče s ubrzavanjem svojih usporenih mališana
Jutarnje razbuđivanje djece noćna je mora brojnih roditelja
Kad zamišljamo zdravo i veselo dijete, obično je to prizor živahna mališana koji sve dnevne poslove obavlja u trku. Sporost nekako ne povezujemo s djecom pa smo zatečeni ako je naš mališan baš takav - usporen. Školska se godina doduše bliži kraju, ali je još ostalo dosta neobavljenih obveza te je važno ostati priseban do kraja.
No đaci su već umorni i pomalo zasićeni školom i školskim obvezama te baš sada, kad je mnogima od njih najpotrebnije da ostanu koncentrirani, pažnja popušta, ustajanja su sve mučnija, a oni sve tromiji. Kako će vaše dijete reagirati mnogo ovisi o njegovu temperamentu, ali i o motivaciji za poneku aktivnost, najčešće učenje. Kako ubrzati dijete?
- Malo će koje dijete s veseljem ustati iz kreveta i pohitati u školu iz jednostavna razloga što zapravo žele ostati kod kuće (gdje su računalo, TV, igrice, pas, Coca-Cola i slično), ističe diplomirana psihologinja i NLP trenerica Kristina Bačkonja i dodaje da bez obzira na to koliko im mi kao roditelji ponavljali da je obrazovanje najvažnije u životu i pokušavali u njima probuditi entuzijazam za školu, djeca će uvijek naginjati onim aktivnostima koje su igra tj. zabava.
Čak i kad su tinejdžeri, napominje naša sugovornica, pred nama često nastupaju “odraslo”, oni se zapravo samo žele igrati. A igra i zabava su u njihovoj sobi, računalo im je prozor u cijeli svijet.
Da biste bolje razumjeli njihove jutarnje brige, sjetite se, kada ste išli u školu, najteže je bilo učiti i dizati se rano ujutro. Ako ste sada i vi roditelj osnovnoškolca, vjerojatno znate kako je bilo vašim roditeljima, podsjeća Bačkonja i nastavlja:
- Neki će klinci u predtinejdžerskoj dobi, ujutro napraviti pravi dar-mar kada se nekoliko vaših ‘molim te, ustani’ pretvori u ‘izvoliš se odmah dignuti iz kreveta i imaš minutu prije no što potpuno poludim!’. A glavni razlog zbog kojeg se djeca u određenoj dobi počinju teže ujutro dizati je jednostavan - idu kasno spavati. To se događa kada dijete izbori određenu autonomiju i samostalnost, pa ih počne malo iskorištavati u svoju korist.
Uštedite si vrijeme jer prijetnje, galama i potkupljivanje neće ubrzati dijete nego ga usporiti
Djeci je, naime, od najranije dobi jako zanimljivo i “cool” ostati duže budan, a kad roditelji malo popuste u poštivanju rutine, jer je dijete već “veliko”, događa se da se klinci zatvore u sobu i bdiju do dugo u noć. Još ako u sobi imaju TV ili računalo, našli su si i fantastičnu zanimaciju bez obzira na to što ona umara oči, uzrokuje glavobolje, ali, upozorava psihologinja, i razne emotivne turbulencije nakon kojih san teško dolazi na oči, jer im je um prestimuliran vanjskim podražajima. U dobi od 12 do 18 godina, djeci i mladima treba osam do devet sati sna. Sve što je manje od toga, obično nije dovoljno za normalno funkcioniranje, upozorava stručnjakinja i dodaje:
- To ne znači da se jednom kada se dovuku u školu, neće zabavljati s prijateljima iz razreda i pokazati interes prema učenju novih stvari. To samo znači da je za uspavano dijete poriv da ostane u toplom i udobnom krevetu što duže, prejak i previše primamljiv.
Uštedite si vrijeme jer prijetnje, potkupljivanje i galama neće ubrzati dijete. Postoje i drugi načini da se dijete probudi i ubrza buđenje njegova mozga. Neki roditelji kažu da im je pomoglo ispijanje svježe iscijeđena soka rano ujutro koji mu daju dozu vitamina.
Jutarnji mir razbite navikom da upalite radio i pustite malo energičniju glazbu. Ona će im pomoći da se brže razbude. Pomažu i neke druge zabavne aktivnosti, poput doručka iznenađenja u kojem će biti i neka djetetu omiljena namirnica, na primjer kockica čokolade.
Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake srijede besplatno ekskluzivno uz 24sata!