Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Jeste li ikad kušali ananas pivo? Imamo recept iz Južne Afrike

Jeste li ikad kušali ananas pivo? Imamo recept iz Južne Afrike
1

Sredinom ožujka Južnoafrička Republika se pridružila zemljama koje su zbog korone proglasile izolaciju, no ondje im je vlada zabranila prodaju alkohola i cigareta. U očaju su doskočili problemu

Samo tri tjedna nakon početka izolacije predsjednik Cyril Ramaphosa bio je jasan kako se zabrana prodaje alkohola neće uskoro obnoviti, pa su Južnoafrikanci postali očajni, piše Atlasobscura.

 

POGLEDAJTE VIDEO: Koliko kalorija ima boca piva?

Pokretanje videa...

01:06

Provale u trgovine alkoholom su postale učestalije, a diljem zemlje su počeli dostavljati boce dronovima. A zatim je stigla nevjerojatna vijest kako je prodaja ananasa naglo porasla sa 10.000 na 100.000 komada na dan.

Žedni Južnoafrikanci su počeli sami kuhati svoje pivo od ananasa. Tehnički, riječ je o vinu ili cideru više nego o pivu i zapravo nema kuhanja, a čak je ukusno kao piće. Svako voće možete pretvoriti u alkoholno piće.

Saznajte koje pivo ide uz pljeskavicu, a koje uz riblji filet
Saznajte koje pivo ide uz pljeskavicu, a koje uz riblji filet


- Kvasac jede šećer, nastaje CO2 i tako se proizvodi alkohol - sumirao je postupak Greg Casey iz tvrtke Afro-Caribbean Brewing Company. Ananas je pak među voćem koje je najlakše fermentirati jer sadrži mnogo šećera, a u kori ima prirodni kvasac.

Ananas potječe iz Latinske Amerike, a pivo od ananasa koje ondje nazivaju tepache vrlo je popularno u Meksiku. Unatoč činjenici da je Južna Afrika upoznala ananas tek 1860. godine, pivo od ananasa je postalo iznimno popularno.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Emma Trousdale (@emertjie)

- Taj zadnji dodatak je sporan jer mnogi ističu kako ananas sadrži prirodni kvasac i trebalo bi ostaviti ga da djeluje samostalno, no zaključio sam kako mu treba pripomoći prstohvatom kupovne robe kako bi dobri kvasac pobijedio zločesti koji pivu daje čudan okus ili od kojeg se čak možete razboljeti - kazao je on ističući kako mnogi tvrde da je za postizanje prirodnog okusa najbolji prirodni kvasac, a mješavina se naknadno može pasterizirati.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli At Home with Rebecka (@athomewithrebecka)

U skladu s uputama, mnogi su proizvođači čak iz trgovina povukli svoje proizvode koji bi mogli pomoći u kućnoj pripremi alkoholnih pića. Dall je zaključio kako njegov projekt nije u sukobu s propisima, te je zatvorio tri kuta posude plastičnim poklopcem, a četvrti je ostavio labavo pričvršćen kako bi zrak nesmetano cirkulirao, a poklopac spriječio nakupljanje mušica. Potom je posudu spremio u veći spremnik za hlađenje te sve stavio u hladnu kupaonicu kako bi temperatura bila oko stabilnih 18 stupnjeva Celzijevih tijekom fermentacije.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Candice Edwards (@candicedwards)

- Nakon tri dana sam procijedio mješavinu u vrč, a odatle sam je prelio u plastične boce. Iako je staklo naizgled bolja opcija, svakako ga treba izbjegavati. Osobno nisam imao pojma koliko CO2 moja mješavina može proizvesti i bi li zbog toga boce mogle eksplodirati - navodi Dall.

Boce je potom ponovo spremio u kupaonicu na daljnju fermentaciju. Savjetovao je da, ukoliko vam se boce čine previše tvrdima, znači da se oslobodilo previše CO2 pa je poželjno malo odvrnuti čep i ispustiti višak plina. Boce je još tri dana držao na sobnoj temperaturi, a potom ih je premjestio u hladnjak posljednjih 48 sati budući da će tekućina lakše apsorbirati CO2 na hladnijim temperaturama.

Baka (103) pobijedila koronu pa je nazdravila hladnim pivom
Baka (103) pobijedila koronu pa je nazdravila hladnim pivom


- Ako vam je kućni bar presušio, ovaj korak mnogi su spremni preskočiti, no nikako to ne treba učiniti jer upravo on čini razliku između jedva pitke tekućine i slasnog piva od ananasa. Kad sam otvorio prvu bocu, bio sam oduševljen rezultatima. Dojam je bio da je riječ o prilično suhom i sofisticiranom piću na razini između pjenušavog vina i cidera. Da moram pogađati, rekao da bih da je bilo oko četiri posto alkohola - pohvalio se Dall ističući kako poznaje mnoge koji nisu bili uspješni kao on.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Corinne Loves (@corinneloves)

Njegova kolegica se požalila kako je njezin problem u tome što je pivo ispalo previše slatko jer nije fermentirao sav šećer, a mogući razlog je u tome što je tekućina bila na previše toplom pa je kvasac nestao. Na pitanje može li se netko otrovati ako pogrešno priprema piće, većina odmahuje rukom, no ističu važnost čistoće namirnica i opreme koja se koristi. Bakterije su puno opasnije od pića.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti. Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom pogledajte u našem detaljnom vodiču