Jednom godišnje imate priliku zbijati šale s bližnjima, a znate li kako je taj dan nastao? Zašto baš 1. aprila mnogi grčevito smišljaju kako nekoga prevariti i dobro se nasmijati?
Je li Loki, bog trikova i spletki, zaslužan za pošalice 1. aprila?
Danas je taj dan koji ste možda čekali cijelu godinu. Dan kada imate priliku zbijati šale sa svima oko sebe, a oni se zbog toga ne bi trebali ljutiti. A jeste li se ikada zapitali kako je taj dan nastao?
Po bogu trikova i spletki
Postoji nekoliko teorija, a jedna od njih je ta da je za to zaslužan Loki, bog trikova i spletki koji je, prema Nordijskoj mitologiji, zagorčavao život svima oko sebe. Iako, on zapravo nije bio bog, ali je živio među njima pa je nekako prozvan bogom jer im je pomagao. Smatrali su ga Odinovim polubratom (Odin je bio vrhovni bog).
Loki je imao nekoliko lica. Bio je lijep i umiljat, ali i vrlo pokvaren. Mogao je mijenjati spol i oblik. Njegova narav stajala ga je glave nakon što je skrivio smrt najomiljenijeg, najboljeg i najljepšeg boga - Baldra.
Tada su se ostali bogovi jako naljutili. Uslijedila je strašna kazna - svezali su Lokija crijevima dvojice sinova za tri kamena, a kraj glave su mu stavili zmiju čiji otrov mu je kapao po licu. Toliko se grčio od boli da se zemlja tresla (tako su po tom vjerovanju nastali potresi).
Zbog promjene kalendara?
Po drugoj teoriji, 1. april nastao je u srednjevjekovnoj Francuskoj kada je kralj Karlo IX. uveo novi kalendar - nova godina više nije počinjala 1. aprila već 1. siječnja. Bilo je to 1564. godine, a vijesti su se tada širile zemljom "puževim korakom". Zbog toga neki ljudi nisu znali za novi kalendar pa su novu godinu slavili 1. aprila. Naravno, oni koju su to znali rugali su im se i zbijali šale na njihov račun.