Ovaj potez Japana važan je i zato što daje dodatni zamah međunarodnim naporima na ispunjavanju ciljeva Pariškog klimatskog sporazuma iz 2015. godine
Japan do 2050. godine planira smanjiti emisije ugljika na nulu
Japanska vlada izjavila je da će smanjiti emisiju ugljika u zemlji na nulu do 2050. godine.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Yoshihide Suga, koji je prošlog mjeseca izabran za premijera, rekao je da suzbijanje emisija više nije kočnica gospodarskog rasta.
- Moramo početi razmišljati na način da će proaktivno poduzimanje mjera protiv globalnog zatopljenja donijeti promjene u industrijskim strukturama, kao i gospodarstvu i društvu te dovesti do velikog rasta - rekao je japanskom parlamentu.
Ovaj novi plan označava snažni pomak u ambicijama petog najvećeg svjetskog emitera ugljika. Do sada, cilj im je bio smanjenje emisija za 80 posto do 2050. godine, a sada su se izjednačili s Velikom Britanijom i EU. Klimatski analitičari su prošla obećanja Japana ocijenili "nedovoljnima".
Treće najveće gospodarstvo na svijetu snažno se oslanja na fosilna goriva za svoju opskrbu energijom, a opskrbu električnom energijom pretežno pruža ugljen i plin nakon nesreće u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi 2011.. Međutim, proizvodnja sunčeve energije brzo je rasla u proteklih pet godina, a Suga je spomenuo solarne ćelije "sljedeće generacije" kao jedan od načina za postizanje novog cilja zemlje.
Ovaj potez Japana važan je i zato što daje dodatni zamah međunarodnim naporima na ispunjavanju ciljeva Pariškog klimatskog sporazuma iz 2015. godine.
Iako je pandemija dovela do odgađanja najvećeg klimatskog summita COP26 UN-a u Glasgowu za iduću godinu, posljednjih tjedana Kina se obvezala da će postati ugljično neutralna do 2060. godine, a EU je poduzela korake kako bi zakonski utvrdila svoj nulti cilj za 2050. godinu.
Alok Sharma, britanski ministar koji predsjedava COP26, rekao je da ga je "obradovala" Sugina najava. Laurence Tubiana, bivši francuski diplomat koji je pomogao postići Pariški sporazum, rekao je da je "vrlo zadovoljan", ali zemlje sada moraju "isporučiti snažne planove" kako bi ispunile svoje ciljeve, piše NewScientist.