Obavijesti

Lifestyle

Komentari 3

Jabučni ocat, ovlaživači zraka i eterična ulja pomažu sinusima

Jabučni ocat, ovlaživači zraka i eterična ulja pomažu sinusima
1

Najednostavniji način olakšavanja upale sinusa je inhalacija vodene pare i ulja, jabučni ocat odličan je u prevenciji, a ovlaživači zraka spriječit će povratak infekcije

Većina antibiotika ima vrlo mali učinak na smirivanje simptoma upale sinusa, osobito česte bolesti u jesenskoj i zimsko doba, pokazala je nedavna studija američkog Medicinskog udruženja. Prvo što trebate napraviti je identificirati uzroke vaših problema sa sinusima. Uzrok može biti bakterijska ili virusna upala, ali i alergija.

Jabučni ocat jedan je od najpoznatijih saveznika u borbi s upalom sinusa, a može se koristiti i prije nego infekcija nastupi, kao i kod alergijskog rinitisa. Najčešće se miješaju dvije čajne žličice jabučnog octa s dva decilitra vode i pije natašte, no u slučajevima teže infekcije napitak se može piti nekoliko puta na dan.

Ocat će stimulirati pročišćavanje sinusa, zbog čega će sluz promijeniti boju i gustoću, kako bi lakše mogla izaći. Jabučni ocat možete stavljati i u sprejeve za nos, koji se miješaju s vodom u omjeru 1:10. Također, u sezoni sinusnih infekcija jabučni ocat češće koristite u pripremi obroka kao odličan način prevencije.

Inhalacija

Vodena para odličan je pomagač u popuštanju napetosti u sinusima i pročišćavanju dišnih puteva. Osim toga, para će ovlažiti iziritiranu sluznicu, zbog čega će nos manje peći. Jednostavan recept otopine za inhaliranje je rastapanje 10 grama soli u 100 mililitara prokuhane vode, a ova je receptura sigurna i za astmatičare.

Druga vrsta otopine priprema se tako da u četiri decilitra kipuće prokuhane vode stavite pola režnja češnjaka, dvije kapi eteričnog ulja čajevca i 3 kapi eteričnog ulja eukaliptusa. U vodenu paru također možete dodati i po dvije-tri kapi ulja majčine dušice, ružmarina i lavande.

Ovlažite zrak

U jesensko i zimsko doba zrak u domovima postaje suši, što loše djeluje na sluznice i potiče razvoj sinusnih infekcija. Najbolje rješenje je uređaj za ovlaživanje zraka, koji možete namjestiti tako da pruža optimalnu vlagu između 30 i 50 posto. Vlaga veća od 50 posto djelovat će kontraproduktivno i potaknuti razvoj bakterija, plijesni i gljivica.

Osim kupovine uređaja, možete se poslužiti nekim trikovima kojima ćete povećati vlažnost zraka. Na radijatore možete staviti mokre krpe ili posude u koje ste natočili vode. Kako bi osvježili prostoriju i olakšali disanje, u vodu stavite nekoliko kapi omiljenog eteričnog ulja.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 3