Umjesto omekšivača za rublje, koristite bijeli ocat. Odjeća neće poprimiti specifičan miris octa, a pritom ćete koristiti prirodniju varijantu za pranje i pridonijeti manjem zagađenju okoliša.
Izbjegavajte deterdžente koji sadrže fosfate jer štete okolišu
Izbjegavajte korištenje deterdženata koji su na bazi fosfata. Naime, fosfati nisu ekološki prihvatljivi i zagađuju. Kada dođu do površinskih voda, posebno u većim količinama, potiču bujanje algi koje ugrožavaju opstanak flore i faune.
POGLEDAJTE VIDEO: Rade eko slamčice i žličice
Pokretanje videa...
Tako se narušava ravnoteža u biosustavu te se zagađuje voda. Umjesto omekšivača za rublje, koristite alkoholni ocat. Odjeća neće poprimiti specifičan miris octa, a pritom ćete koristiti prirodniju varijantu za pranje i pridonijeti manjem zagađenju okoliša.
Fosfati se, osim u deterdžentima upotrebljavaju i u pastama za zube, sredstvima za čišćenje, bojama ali i hrani, pa bi bilo najbolje da ih što više izbjegavate kako bi očuvali okoliš.
Primjerice, pastu za zube možete napraviti prirodnu od kokosovog ulja i sode bikarbone, a za ekološko dezinfekcijsko sredstvo za čišćenje sve što vam treba je šalica octa, četiri šalice vruće vode i dvije čajne žličice sode bikarbone.
Recept za eko deterdžent za bijelo rublje (60-95°C)
Sastojci:
- 800 g mljevenoga prirodnog sapuna (ekstra jakog)
- kg sode za pranje (natrijev karbonat)
- 1,2 kg boraksa (natrijev borat ili natrijev tetraborat)
- 50 g sode bikarbone
- 10-30 kapi eteričnog ulja (npr., limuna, naranče, lavande ili metvice)
Priprema: Izvažite sastojke, stavite ih u veliku posudu te dobro promiješajte. Ukapajte eterična ulja i još jedanput dobro promiješajte. Spremite u plastičnu posudu s poklopcem ili plastičnu vrećicu. Oprez: boraks je otrovan ako se proguta pa oprezno rukujte s njim.