Ivan (19) i Korina (21), zaposleni su jednom modnom lancu odjećom. Oboje vole modu, posebno Korina, a Ivan je veliki navijač Hajduka. Njihov prvi korak u samostalnost protekao je glatko
Ivan i Korina imaju Down i dobili su prvi posao: 'S prvim novcima želimo otići na koncert'
Ruku pod ruku, sretni i samostalno, najveća su si podrška od najmanjih nogu. Ivan Periša (19) i Korina Radman (21) prve su osobe ikad zaposlene u Zadru, a imaju Down Sindrom. Put do posla nije bilo nimalo lak i nije počeo jučer.
- Od početka, odnosno otkad se Ivan rodio, živjela sam za ovaj dan, smirena i sretna - rekla je Ivanova majka, Suzana Periša, predsjednica udruge Down Syndrome zadarske županije, te dodala moj sin i Korina imaju otvorenu radnju knjižnicu, i to je ono što je i bila moja misija.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Zaposleni su pod svim jednakim uvjetima, imaju sva moguća prava i to je jednostavno početak njihovog radnog iskustva. Imaju otvorena vrata da žive jedan najnormalniji život u skladu s njihovim mogućnostima.
Ivan i Korina, zaposleni su jednom modnom lancu odjećom. Oboje vole modu, posebno Korina, a Ivan je veliki navijač Hajduka. Njihov prvi korak u samostalnost protekao je glatko. Dobili su radne zadatke i s uspjehom ih obavili.
- Volim modu i lijepo se obući - kazala je Korina, a oboje imaju planove na što će potrošiti prve samostalno zarađene novce.
- Idem u McDonald's to mi je prvo, malo želim si obnoviti i garderobu, a potom želim ići u Fun park Biograd. Poseban budžet imamo i za koncerte jer Ivan i ja skupa s majkama odlazimo na ama baš svaki. Zadnji smo bili na Severini - kazala je Korina Radman koja u slobodno vrijeme pleše u zadarskom plesnom ansamblu. Ivan, ima druge planove.
- Sve koje volim vodim na kavu, a možda popijemo i pivo - dodaje ozbiljnim tonom.
No, cijeli proces zapošljavanja je bio krajnje ozbiljan i nimalo lak. Iako, nije novost da osobe s Downovim sindromom zaposlene, ovako nešto Zadar nije doživio. Korina Radman i njena majka Tanja, odradile se posao kao tim. Korina, je naime, prva djevojka koja je završila Osnovnu školu, a potom i srednju, i baš dvije godine mlađi Ivan, po struci je pomoćni cvjećar, što je i manje važno. Važno jest da su djeca, a sad već odrasli ljudi dobili priliku pokazati da su mogu biti samostalni u skladu sa svojim mogućnostima i da se javnost ne treba bojati već im nesebično pomagati da žive svoje snove. Kao i mnogi drugi i Korina i Ivan dijele brigu kako se zaposliti, uopće. Sve što mi mislimo da je teško, njima nije nimalo lakše.
- Pitala sam na par mjesta, ali su odbili jer nisu prepoznali sto bi s njima, a ovdje smo naišli na razumijevanje, i mi smo svi skupa sretni - zaključuje Tanja koja je preuzela obvezu da Korinu i vozi na posao. Naime, svaki dan je vozim i kupim s posla jer živimo dosta udaljeno. Prvi radni dan prošao je u najboljem redu. Svi su zadovoljni.
Nekakav dojam kupaca je fanatičan, oni su vrlo nježni i blagi, i s osmijehom prihvaćaju mnoge stvari koje im se događaju, ali točno će vam reći kad nešto nije u redu, Tanja Radman (50) te dodaje: 'Mi smo radili doma, to nije njoj ništa strašno strano, ona se veselila poslu, pogotovo da radi u dućanu, veseli me da sam napravila sve da moj životni cilj da ona bude sretna, sve iznad toga je dolazi kao bonus'.
U zadarskoj županiji, po procijeni ima stotinjak osoba s Down Sindromom. Ovi mladi probili su led, i nadaju se da u skoroj budućnosti nisu jedini koji su dobili posao i tako se upisali u povijest, barem što se Zadra tiče. U Hrvatskoj nisu jedini, ali su i to rijetki slučajevi, a ne standard kakav je u svijetu u kojem se čini sve da imaju dobre šanse za samostalan život.