Znanstvenici su iskoristili princip rada gena XIST koji isključuje jedan od dva kromosoma u ženskom embriju kako bi isključili kromosom povezan s Downom
Isključili dodatni kromosom 21 koji uzrokuje Downov sindrom
Nova nada za ljude s Downovim sindromom krije su u eksperimentalnoj genskoj terapiji, tvrde američki znanstvenici sa Sveučilišta Massachusetts. Oni su pomoću gena XIST uspjeli "isključiti" dodatni kromosom koji uzrokuje ovaj sindrom, donosi Daily Mail.
Taj gen sudjeluje u prirodnom razvoju stanica, a zaslužan je za isključivanje jednog od dva X kromosoma u ženskom embriju. Znanstvenici su taj isti princip rada iskoristili u matičnim stanicama s Dawnovim sindromom koje su uzgojili u laboratoriju kako bi isključili kromosom 21 povezan s ovim sindromom.
- Rezultati istraživanja pokazali su da smo na pravom tragu u identificiranju lijeka za Downov sindrom. Potvrdili smo da postoji realna mogućnost da jedan gen ispravi mutaciju kromosoma, tako da, iako su potrebne daljnje studije, nada za terapiju postoji - istaknula je voditeljica istraživanja dr. Jeanne Lawrence.
Downov sindrom javlja se kao posljedica mutacije kromosoma 21, a karakterizira ga specifičan izgled lica i tijela te mentalne poteškoće. Ljudi s tim sindromom skloniji su bolestima srca, infekcijama, problemima sa štitnjačom i Alzheimerovoj bolesti.