Smiren razgovor, razumijevanje, ljubav i strpljenje otvaraju baš sva vrata, pa čak i ako je riječ o netrpeljivom ili iritantnom dječjem ponašanju
Ignoriranje pokazuje djeci da teror ništa ne rješava
Trogodišnji mališan koji svaki dan uzima igračke iz ruku mlađega brata te trči kućom izbezumljeno urlajući: “To je moje, moje je!”, nakon nekog vremena izludit će i najsmirenije roditelje. Oni će na kraju često reagirati na način koji će zbuniti dijete, a kojime neće postići baš ništa, ističu psiholozi. Frustracijom potaknut roditelj mogao bi odgovoriti: “Dobro, ako su sve igračke tvoje, ovaj je dvosjed moj pa ti ne smiješ na njemu sjediti”. No taj odgovor djetetu neće pokazati kako takvo ponašanje nije lijepo i zbunit će ga, kažu stručnjaci. Stoga je, umjesto vraćanja istom mjerom, mnogo bolje očuvati “hladnu glavu” odgovarajući djetetu kratko i jasno, odlučnim tonom, a potom ga ignorirati. “Žao mi je, ne može” ili “Lijepo je željeti stvari” čak i ako ne zaustavi vrištanje i plač, pokazat će djetetu da se terorom ne postiže ništa.
NIKAD MI NIŠTA NE DOPUŠTAŠ
Desetogodišnjaka koji se stalno buni da drugi svašta smiju, a njemu ništa nije dopušteno, ne smije se ignorirati. S njim treba razgovarati redovito, strpljivo i s razumijevanjem.
NE VOLIM TE! NISI MI MAMA!
Umjesto da odmah reagirate: “Odlično, onda nađi novu”, pričekajte dok se ne “ohladite”. Umjesto da mu kažete kako ni vama nije stalo (što je najgore), recite: “U redu. Smiješ se tako osjećati”.
UOPĆE MI NISI DRAGA, ZNAŠ
Pričekajte prije nego što odgovorite. Djeca to govore iz frustracije ili ljutnje pa ih ne treba shvaćati osobno. Radije smireno recite: “Boli me ako mi kažeš da ti nisam draga ili da me mrziš”.
NIJE FER ŠTO NE MOGU GLEDATI TV
Umjesto da prijetite: “Ako ne isključiš TV, nećeš ga gledati tjedan dana!”, recite djetetu: “Sad ćemo lijepo razgovarati o tome”. Potom smireno i argumentirano to i učinite.
HOĆU TO ODMAH!
Želi li kolačić baš prije večere, to ne smijete dopustiti, ignorirajte vrištanje i nastojte ga zabaviti šašavim plesom ili šalom. Popustite li jedanput, teško ćete vratiti autoritet.
NEĆU, MAMA, TI NISI MOJ ŠEF!
Umjesto da odgovorite: “To ti misliš”, nastojte prihvatiti da i dijete traži pravo izbora pa umjesto sile pokušajte razgovarati o mogućim rješenjima.
POKUŠAJTE OBJASNITI
Običava li mališan govoriti: “Nije fer što mi ne dopuštaš gledati TV do deset sati”, recite mu: “Ni ja ne volim biti u uredu svaki dan, ali moram”. Shvatit će poruku, odnosno bit će mu jasno da ni odrasli ne dobivaju uvijek ono što žele.