Kako bi poslodavac uvidio da ste zainteresirani za posao postavite mu nekoliko pitanja vezano za posao ili tvrtku u cjelini. Plus je i ako ćete s njim pričati o postignućima i prošlim iskustvima, a ne ih nabrajati
Idete na razgovor za posao? Ovih 5 savjeta će vam pomoći da ostavite jako dobar dojam
Iako danas postoji mnoštvo osnovnih savjeta, mnogi kandidati koji krenu na razgovor za novi posao još uvijek se ne pripremaju, ne postavljaju pitanja i ne sudjeluju aktivno tijekom intervjua. Kako biste povećali šanse za dobitak novog posla te kako biste ostavili dobar dojam i istaknuli se iz gomile, ove vještine i osobine biste trebali naučiti prakticirati.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
1. Uvijek postavljajte pitanja
Pametni kandidati za posao postavljaju smislena pitanja. Dobra pitanja otkrivaju da je kandidat za posao proveo vrijeme istražujući tvrtku i da je uložio trud i vrijeme u priliku za posao.
Pametni kandidati dolaze pripremljeni s pitanjima. Ta bi se pitanja mogla odnositi na samu priliku za posao ili tvrtku u cjelini. Uvijek postavite pitanje ili dva prije nego što krenete.
2. Razgovarajte o postignućima
Najbolji kandidati ne razgovaraju samo o onome što znaju. Umjesto toga, usredotočeni su na svoja dostignuća i stvari koje su činili u prošlosti.
Umjesto da opisujete sve različite softverske aplikacije koje znate, opišite svoje iskustvo s njima i kako vam pomažu u obavljanju vašeg posla. Ako ste s jednom od njih zaslužili veliko postignuće, obavezno spomenite te stvari.
Vaš budući menadžer koristi vaša postignuća kako bi stvorio mentalnu povezanost između vašeg skupa vještina i vaše motivacije.
Umjesto da kažete: 'Znam tehnologiju', recite, 'koristio sam tehnologiju X za ovo'.
3. Odjeća treba biti prikladna
Da. Iznenađujuće, ali istinito. Još uvijek se mnogi ne znaju prikladno obući za razgovor za posao.
Obucite se prikladno, da impresionirate. Za muškarca to obično znači lijepa košulja, po mogućnosti kravata, fine hlače i njegovana kosa i lice. Za dame, lijepa haljina ili suknja s kosom koja je 'kontrolirana' (ravna, puštena, u repu i slično).
Nemojte doći u trapericama na razgovor za posao ili u majici koju nosite svaki dan.
4. Budite spremni odgovoriti na bilo koje pitanje iz životopisa
Sve što se nalazi u vašem životopisu može vašem budućem menadžeru biti razlog za postavljanje pitanja. Stoga se nemojte čuditi rutinskom postavljanju pitanja o mogućim nejasnoćama iz vašeg životopisa.
Budite spremni na inteligentni razgovor o bilo čemu što se nalazi u vašem životopisu.
5. Pitajte o sljedećim koracima
Prije napuštanja intervjua, raspitajte se o sljedećim koracima. Raspitajte se o njihovom rasporedu zapošljavanja. Saznajte kada žele popuniti poziciju.
Postavljanje takvih pitanja nije naporno. Umjesto toga, pokazuje menadžeru za zapošljavanje da ste aktivno angažirani i želite ići naprijed, piše The Ladders.