Osim tradicionalne francuske salate, za Novu godinu može spremiti i hobotnicu, razne mazalice, buncek i ostale zimske delicije koje će svi obožavati. Ako ne znate što pripremiti - ideje su u nastavku
Ideje za švedski stol za Novu godinu: Pripremite finu gozbu
1. Ruska salata
Sastojci:
- 3 krumpira, zrela
- 160 g mahune zelene (mlade)
- 3 mrkve
- 120 g salata, zelena
- 200 g grašak u zrnu
- 150 g kukuruz u slanoj vodi
- 200 g kuhana šunka
- 4 repe, bijele
- 200 g krastavci, kiseli
- 2 žlica kapari
- 100 g gouda punomasni
- 10 maslina, zelene, slane konzervirane
- sol
- 4 jaja, kokošje (cijelo)
- svježe mljeveni papar
- ulje
- vrhnje kiselo (12% masti)
- limunov sok
- 2 mala žlica majoneza
- 1 mala žlica senf
Priprema:
Mrkvu i krumpir ogulite i zajedno s graškom skuhajte na pari ili u posoljenoj vodi. Sve sastojke narežite na kockice. U zdjeli pomiješajte narezanu šunku, kisele krastavce, sir i jaja s kiselim vrhnjem, majonezom i senfom.
Dodajte ohlađeno i dobro ocijeđeno povrće. Posolite, popaprite i začinite maslinovim uljem i limunovim sokom po ukusu. Dobro promiješajte i ostavite salatu u hladnjaku barem 30 minuta prije posluživanja.
2. Hobotnica
Sastojci:
- 2,5 kg hobotnice
- 1 kg krumpira
- 1 luk
- 1 mrkva
- 3-4 režnja češnjaka,
- 2 dl bijelog vina
- ulje
- sol
Priprema:
Na nauljeni lim za pečenje stavite krumpir, očišćene hobotnice, luk, mrkvu i češnjak. Posolite i stavite peći ispod peke. Nakon pola sata nakratko skinite peku kako biste ulili vino te ponovno vratite lim pod peku i pecite otprilike još 45 minuta.
3. Smotuljci s piletinom i fetom
Sastojci:
- luk
- 2 češnja češnjaka
- 2 žličice maslinova ulja
- 2 pileća prsa
- 2 žličice đumbira
- 1/4 žličice cimeta
- žličica šafrana
- 80 ml pilećeg temeljca
- 100 g listova špinata
- 50 g maslaca
- 9 listova tijesta za savijače
- 100 g fete
- 60 g pečene paprike
- žličica peršina
Priprema: Zagrijte pola količine ulja u posudi i pirjajte piletinu nasjeckanu na kockice velike dva cm oko dvije, tri min. Premjestite piletinu u zdjelu. Preostalo ulje zagrijte u tavi. Pirjajte luk pet min miješajući, dodajte češnjak i đumbir pa pirjajte minutu, dvije. Dodajte piletinu, cimet, prstohvat šafrana i temeljac. Zakuhajte pa smanjite vatru i kuhajte povremeno miješajući deset min. Dodajte špinat i kuhajte minutu. Ostavite pola sata da odstoji.
Premažite kalupe maslacem. Tijesto stavite na čistu površinu, pa pokrijte prvo suhom, onda vlažnom kuhinjskom krpom kako se ne bi lijepilo. Premažite list tijesta maslacem, stavite drugi, opet premažite maslacem i opet ponovite isto. Narežite tijesto na trećine po dužini. Svaku trećinu prerežite na pola i napravite pravokutnike. Ponovite s ostalim tijestom, a na kraju biste trebali imati 12 pravokutnika. Stavite u kalupe po dva pravokutnika, nadjenite smjesom, fetom i paprikama, presavinite tijesto, premažite maslacem i pecite 30-35 min na 220˚C ili dok ne poprime zlatnu boju.
4. Mini rolice s janjetinom i čilijem
Sastojci:
- žlica maslinova ulja
- luk
- 4 češnja češnjaka
- 2 žličice kumina
- po žličica korijandra, čilija i soli
- 2,5 žličice slatke paprike
- 800 g mljevene janjetine
- 3/4 šalice krušnih mrvica
- 2 jaja
- 1/4 šalice ljutog čili umaka
- 3 lista lisnatog tijesta
- 1,5 žlica sezamovih sjemenki
- 1/3 šalice umaka od rajčice
Priprema: Zagrijte pećnicu na 200˚C, a dva lima obložite papirom za pečenje. Zagrijte ulje, dodajte luk i češnjak pa pirjajte četiri min. Dodajte kumin, korijandar, čili, sol i dvije žličice slatke paprike. Pirjajte miješajući minutu. Premjestite u vatrostalnu zdjelu i ostavite da se hladi deset min.
Dodajte u smjesu meso, mrvice i pola jaja te žlicu čili umaka. Dobro izmiješajte pa od pola šalice smjese oblikujte kobasicu. Poslažite ih uz jednu stranu lisnatog tijesta pa ga zarolajte. Narežite na četiri komada. Ponavljajte postupak dok ne dobijete 24 rolice. Premažite rolice u limu preostalim jajetom, pospite mješavinom sjemenki i paprike te pecite 25-30 min. Izmiješajte umak od rajčice i preostali čili umak pa poslužite s rolicama.
5. Pileće bruschette
Sastojci:
- 4 komada pilećih prsa
- 1/2 šalice marinade od 1/2 dl maslinova ulja
- 3 žlice senfa i soka limun
- 2 rajčice
- 1/2 šalice usitnjene mozzarelle
- 1/2 šalice usitnjenog bosiljka
- pečene paprike
- žličica peršina
Priprema: Tanja pileća prsa premažite polovicom marinade i ostavite u hladnjaku barem desetak minuta. Zatim ih ispecite u tavi, a u međuvremenu pomiješajte ostatak marinade s mozzarellom, bosiljkom, pečenom paprikom i narezanom rajčicom. Pileća prsa vratite u tavu i stavite na njih mješavinu od mozzarelle. Pecite još nekoliko minuta dok se sir ne rastopi. Pospite peršinom.
6. Vegetarijanske ‘mesne’ okruglice
Sastojci:
- 340 g smeđih šampinjona
- 90 g luka
- 20 g češnjaka
- žlica maslaca
- 65 g zobenih pahuljica
- 85 g krušnih mrvica
- 40 g polutvrdog sira
- 2 jaja
- šaka peršina
- žličica dimljene ljute crvene paprike
- 1/4 žličice sušenog origana
- žličica papra, sol
Priprema: Šampinjone nasjeckajte pa pecite na tavi bez ulja. Začinite. Kad puste vodu, dodajte žlicu maslaca pa sjeckani luk i pecite dok luk ne postane proziran. Dodajte zgnječeni češnjak i pecite oko minutu. Zobene pahuljice pomiješajte s vrućim šampinjonima.
Dodajte krušne mrvice, ribani sir, peršin, crvenu papriku i papar, sol i origano. Pomiješajte sve sastojke pa dodajte jedno po jedno jaje. Smjesa mora biti dovoljno vlažna da se lijepi i drži na kupu. Uzmite žlicom smjesu te je rukama oblikujte u kuglice. Stavite ih na papir za pečenje. Pecite ih na 200°C dok ne postanu zlatno-smeđe izvana. Poslužite ih uz željeni umak.
7. Pogača s tikvicama i sirom
Sastojci:
- 400 g tikvice
- 100 g mrkve
- 250 g svježeg posnog sira
- 4 jaja
- 95 g griza
Priprema: Očišćenu mrkvu i tikvicu naribajte pa prebacite u duboku posudu te dodajte 2-3 žličice soli i žličicu papra. Ubacite jaja, sir i griz. Sjedinite sve sastojke u tekuću glatku smjesu. Protvan premažite uljem i malo pobrašnite. Ravnomjerno je rasporedite i stavite peći u zagrijanu pećnicu na 200°C od 35 do 40 minuta. Pogaču s tikvicama i sirom možete poslužiti toplu ili hladnu, zasebno ili uz neko drugo jelo ili umak.
8. Namaz od bukovača i oraha
Sastojci: 330 g bukovača, 90 g luka, 4 češnja češnjaka, žličica đumbira, 10 g peršina, maslinovo ulje, 100 g oraha, sok 1/2 limuna
Priprema: Na zagrijano maslinovo ulje na tavi dodajte usitnjeni svježi list peršina i sitno sjeckani češnjak. Kad osjetite intenzivniji miris češnjaka i on postane lagano staklenast izgledom, dodajte nasjeckani luk i nastavite sve dinstati još nekoliko minuta da i luk postane proziran uz povremeno miješanje.
Zatim dodajte na grubo narezane bukovače te ih po želji začinite paprom i soli. Dodajte još sok od pola limuna i čajnu žlicu ribanog đumbira. Dinstajte sve dok prvo gljive ne puste tekućinu, a zatim dok ta ista tekućina djelomično ili skroz ne ispari, kad možete ukloniti sve s plamena.
Gljive prebacite u multipraktik i dodajte od 80 do 100 grama mljevenih ili cijelih oraha. Sve zajedno usitnjavajte nekoliko minuta dok smjesa ne postane kao krema, tj. namaz. Po potrebi i želji dodajte još oraha dok ne dobijete željenu gustoću i okus. Isto možete napraviti i sa začinima. Kad je namaz gotov, prebacite ga u staklenku i pustite da se ohladi na sobnoj temperaturi. Poslužite s kruhom ili pecivom.
9. Tajlandski tost sa svinjetinom
Sastojci: domaći kruh, 100 g svinjetine od ruže, češanj češnjaka, 10 g korijena peršina, list peršina, žličica brašna, žlica sojina umaka, jaje, sušene marelice
Priprema: Kruh narežite na 15 kocki debljine 2-3 centimetra. Meso usitnite i prebacite ga u električnu sjeckalicu s korijenom peršina, režnjem češnjaka, sojinim umakom, paprom, soli i brašnom. Dobivenom paštetom premažite kruh tako da sloj ne bude deblji od pola debljine kruha pa utisnite i list peršina. Razmutite jaje, pa u njega umočite mesni dio tost kocki, pa ispržite i ocijedite na papirnatim ubrusima. Poslužite uz sojin umak i narezane marelice.
10. Salata u tortilja-košaricama
Sastojci:
za umak:
- 100 ml soja umaka
- po 2 žlice rižina octa i ulja
- žlica sezamova ulja
- 30 g šećera
- 2 žlice vode
- žlica sjemenki sezama
- 1/2 žlice naribanog đumbira
za salatu:
- meso
- teriyaki umak
- mladi luk
- matovilac
- cherry rajčice
- šipak
- zelena salata
- mrkva
- sir
- tortilje
Priprema: Sve sastojke za preljev dobro promiješajte da se šećer otopi pa stavite u hladnjak. Tortilje stavite kratko u mikrovalnu da omekšaju. Stavite jednu po jednu u malo manji duboki tanjur, a izbočene krajeve prstima oblikujte u krakove. Pecite ih kratko 200°C. Povrće narežite i dodajte u košarice. Meso narezano na kockice stavite na tavu pa dodajte teriyaki umak. Ispecite i, kad se malo ohladi, ubacite u košarice. Prelijte kineskim preljevom, posipajte sirom i šipkom.
11. Buncek pečen u pivu
Sastojci:
- svinjska koljenica
- svježe mljeveni papar
- sol
- 2 žlice ulja
- 1,2 šalice goveđeg temeljca
- šalica crnog piva
- 2 luka
- 500 g korijena celera
- 4 male žlice kukuruznog škroba.
Priprema: Operite koljenicu i posušite je papirnatim ručnikom. Natrljajte solju i paprom. Zagrijte ulje u tavi i popržite meso sa svih strana. Dodajte temeljac i stavite peći 100 min na 205°C. Pivo pomiješajte sa žličicom soli pa time polijevajte koljenicu svakih 15 min. Nakon 70 min pečenja dodajte četvrtine luka i komade celerova korijena te sve izmiješajte sa sokom od pečenja. Povećajte temperaturu na 220°C i pecite još pola sata. Izvadite povrće i koljenicu iz tave i pokrijte, a umak začinite prema želji i dodajte škrob. Poslužite s kiselim kupusom.
12. Sarma
Sastojci:
- 500 g mljevenog mesa
- glavica kiselog kupusa
- 100 g slanine
- glavica luka
- češanj češnjak
- 100 g riže
- žličica mljevene paprike
- dvije žličice soli
- pola žlice mljevenog papra
- suho meso s kostima ili 300 g suhih rebarca
- 50 g brašna
- ulje, koncentrat rajčice
Priprema:
- Na samom početku, odvojite listove kupusa i provjerite jesu li dobri za motanje. One, koji su se raspali, stavite sa strane i iskoristite kao podlogu.
- Prelijte listove vrućom vodom i ostavite kratko da stoji kako bi kiseli kupus otpustio svoju kiselost. Ako želite da sarme budu nešto kiselije, nemojte ostaviti listove da stoje u vodi predugo. Dovoljno je svega par minuta. Izlijte vodu.
- Nasjeckajte luk, češnjak i slaninu na kockice.
- Zadebljanja kupusovog lista podrežite. To se radi zato jer je tako lakše smotati sarmu.
- Rižu stavite u zdjelicu i napunite je hladnom vodom. Prođite prstima kroz rižu kako bi se oprala. Ponovite postupak sve dok voda u kojoj ste prstima promiješali rižu nije čista. Potom ocijedite vodu.
- Popirjajte luk na ulju, dodajte nasjeckani češnjak i potom mješavinu prelijte po mesu koje ste prethodno posolili i popaprili.
- U posudu s mesom stavite ispranu rižu, nasjeckanu slaninu i žličicu mljevene paprike te promiješajte. Slaninu ako želite također možete kratko popržiti s lukom.
- Listove kupusa počnite puniti. List stavite u lijevi dlan tako da su vanjski dijelovi lista vama uz dlan.
- Uzmite mješavinu mesa i riže rukama. Stavite na list i malo poravnajte. Ostavite 2-3 cm lista prazna do vašeg ručnog zgloba. Taj dio lista preklopite preko sredine gdje vam stoji meso. Potom prebacite desni dio lista kupusa preko mesa i malo utisnite ispod mesa.
- Potom prebacite lijevu stranu kupusovog lista preko desne strane i vrhove lista koji su ostali na vrhu ugurajte u sarmicu. Vaša prva sarmica je gotova. Na isti način slažite i ostale. Što ih budete više slagali, bit će sve lakše.
- Lošije listove koje ste ostavili sa strane možete sada iskoristiti kao podlogu za sarmu. Poredajte ih po dnu posude, a ako želite možete ih narezati na rezance i na taj način obložiti dio lonca. Ovo se radi kako sarmice ne bi zagorjele.
- Posložite sarme, dodajte suho meso, a na vrh stavite još list do dva kiselog kupusa.
- Ulijte vodu tako da pokriva sarme i stavite kuhati.
- Čim počne kipjeti, smanjite vatru i kuhajte dva sata.
- Na kraju dodajte zapršku. U tavi zagrijte veliku žlicu masti, dodajte punu žlicu brašna i miješajte na laganoj vatri. Potom dodajte mljevene paprike i malo vode te sve to zajedno uliti u lonac sa sarmom.
- Po želji u zapršku možete dodati i koncentrat rajčice. Pustite da se sarma kuha još 10 minuta.
POGLEDAJTE INTERVJU S LANOM JURČEVIĆ: