Osjećate li se tužno? Moglo bi potrajati čak i do pet dana da se raspoloženje promijeni, jer studija tvrdi da tuga traje 240 puta duže od ostalih emocija
Emocije imaju rok trajanja: Evo koliko dugo se ljutimo, sramimo
Znanstvenici su zatražili od 233 ispitanika da se prisjete svojih nedavnih emocionalnih iskustava, prijave trajanje tih osjećaja i otkriju svoje strategije za suočavanje s njima. Od 27 emocija, tuga se pokazala kao najdugovječnija, trajala je čak 240 puta dulje od gađenja ili srama. Strah i gađenje obično su trajali oko 30 minuta, dok je mržnja u prosjeku trajala 60 sati.
Prebolijevanje raskida, gubitka voljene osobe ili općenito osjećaj tuge mogu biti preplavljujući upravo zbog trajanja, objašnjavaju istraživači. Tuga je često povezana s događajima većeg utjecaja, poput smrti ili nesreća, što ljudima daje potrebu da dulje promišljaju o onome što se dogodilo i suočavaju se s posljedicama.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Da bi istražili trajanje i intenzitet emocija, Philippe Verduyn i Saskia Lavrijsen sa Sveučilišta Leuven u Belgiji zatražili su od 233 učenika da se prisjete nedavnih emocionalnih epizoda i zabilježe koliko su trajale. Sudionici su također odgovarali na pitanja o strategijama koje su koristili za suočavanje s tim emocijama. Rezultati su pokazali da je tuga najdulje trajala, dok su sram, iznenađenje, strah, gađenje, dosada i olakšanje brže prolazili.
Tipično, bilo je potrebno 120 sati da osjećaj tuge prođe, dok je za osjećaje gađenja i srama bilo dovoljno samo 30 minuta. Mržnja je trajala prosječno 60 sati, a radost 35 sati. Dosada, iako može izgledati kao da traje dugo, zapravo je također kratkotrajna emocija.
Ovo istraživanje, objavljeno u časopisu Motivation and Emotion nakladnika Springer, prvo je koje nudi objašnjenja zašto neke emocije traju dulje od drugih.
Znanstvenici su ujedno otkrili i da emocije kraćeg trajanja obično proizlaze iz događaja koji nemaju veliki značaj za osobu, dok dugotrajnije emocije proizlaze iz događaja s važnim osobnim posljedicama. Profesor Verduyn dodaje da se posljedice takvih događaja ponekad otkrivaju tek s vremenom, što uzrokuje produžavanje i intenziviranje emocija.
Trajanje emocija pokazalo se kao dimenzija koja može razlikovati slične emocije. Na primjer, istraživanje je pokazalo da krivnja traje znatno dulje od srama, dok tjeskoba traje dulje od straha.
Trajanje pojedinih emocija, prema istraživanju:
- Tuga: 120 sati
- Mržnja: 60 sati
- Radost: 35 sati
- Očaj, nada, tjeskoba, razočaranje, zadovoljstvo: 24 sata
- Ljubomora: 15 sati
- Olakšanje: 8 sati
- Entuzijazam: 6 sati
- Divljenje i zahvalnost: 5 sati
- Opuštanje: 4,3 sata
- Krivnja: 3,5 sata
- Stres: 3 sata
- Ponos: 2,6 sata
- Dirnutost: 2,5 sata
- Ljutnja, dosada, iznenađenje: 2 sata
- Nervoza: 1,3 sata
- Suosjećanje: 1,3 sata
- Poniženje: 0,8 sati
- Strah: 0,7 sati
- Sram, gađenje: 0,5 sati
- Ruminacija, odnosno stalno promišljanje, ključan je razlog zašto neke emocije traju dulje od drugih. Emocije povezane s visokim stupnjem promišljanja trajat će najdulje - navodi profesor Verduyn.
- Emocije kraćeg trajanja uglavnom izazivaju događaji manje važnosti, dok dugotrajnije emocije najčešće potječu od nečega što ima velik značaj - zaključio je Lavrijsen, piše Daily Mail.