Najviše ispitanih hrvatskih građana na odmore planiraju ove godine u Italiju, Španjolsku i Njemačku, a zatim i u Grčku, Tursku i Francusku, dok na kratke gradske odmore najviše žele u Beč, Rim i München
Hrvati vole kratka putovanja, a na ljetovanje ide oko 40% njih
Hrvatski građani-korisnici platnih kartica manje žele putovati na odmor s više od tri noćenja u inozemstvo, ali vole city break ili kratke gradske odmore za vikend, pri čemu ih 55 posto planira mobilno i plaćanje karticama, pokazalo je istraživanje kartične kuće Visa.
POGLEDAJTE VIDEO: Nezaboravno putovanje
Pokretanje videa...
Riječ je o istraživanju 'Studija o namjerama putovanja i plaćanja 2022.' koju je Visa provela u svibnju na osam tržišta srednje i istočne Europe, uz Hrvatsku, još u Poljskoj, Češkoj, Mađarskoj, Rumunjskoj, Bugarskoj, Slovačkoj i Sloveniji, a u svakoj zemlji uzorak je bio tisuću ispitanika od 18 do 65 godina.
Istraživanje je pokazalo da oko 30 posto građana-korisnika platnih kartica ove godine ne planiraju putovati na više od tri noći u inozemstvo, a samo 31,8 posto ispitanika planira takve odmore ove godine.
U usporedbi s drugim zemljama, od hrvatskih korisnika kartica više u inozemstvo na duže odmore planiraju putovati Česi i Bugari, a još više Slovenci i Rumunji, no hrvatski građani su na drugom mjestu po željama za otići na kratke odmore, njih 41 posto, dok su na prvom mjestu u tome Slovenci, njih 44 posto.
Više od 30 posto naših ispitanika žele i u kupovinu u susjedne zemlje, i to bar jednom ove godine, najviše u Bosnu i Hercegovinu, Italiju i Mađarsku.
Na ljetovanje jednom ove godine planira oko 42 posto hrvatskih ispitanika, dok to u Poljskoj planira njih 52 posto, u Mađarskoj i Češkoj oko 50 posto, a u Slovačkoj njih oko 47 posto, a ostali hrvatski ispitanici planiraju na godišnji odmor dva do pet puta ove godine, ali pet puta njih tek oko 4 posto.
POGLEDAJTE NOVU EPIZODU 'TKO MI BOLJE KUHA?':
Najviše ispitanih hrvatskih građana na odmore planiraju ove godine u Italiju, Španjolsku i Njemačku, a zatim i u Grčku, Tursku i Francusku, dok na kratke gradske odmore najviše žele u Beč, Rim i München.
Na poslovna putovanja planira oko 10 posto ispitanih, u čemu i prednjače ispred Rumunja, Bugara, Slovenaca, Čeha i Poljaka, gdje su ti postoci ispod 10 posto, a od njih u Hrvatskoj 33 posto planira dva ili tri poslovna putovanja te njih 23 posto samo jedno.
Pri putovanju i plaćanju ispitanici, prema toj studiji, daju prednost plaćanju karticama ili pametnim telefonima/pametnim satovima u odnosu na gotovinu, što je trend koji se dodatno razvio tijekom pandemije, kao i ukupno kupnja putem interneta i beskontaktnim plaćanjem u trgovinama i drugdje.
Većina hrvatskih ispitanika ili oko 89 posto i u Hrvatskoj i u inozemstvu koristi istu karticu za plaćanje, dok drugu koriste većinom zbog sigurnosti, a oko 50 posto ih u inozemstvu plaća beskontaktnim karticama, dok ih 13 posto za to koristi pametni telefon ili pametni sat.
U inozemstvu pak najviše tako plaćaju hranu i piće u restoranima, njih 58 posto, za potrošnju u trgovačkim centrima njih 80 posto, za suvenire 30 posto, za zabavu i kulturu njih 47,5 posto, a za kupnju benzina njih 77 posto, pokazalo je istraživanje.