Širom svijeta postoje brojne namirnice koje slove kao vrhunski specijaliteti, no ako se ne pripreme pravilno mogu prouzročiti ozbiljne zdravstvene probleme sa fatalnim posljedicama
9 vrlo opasnih namirnica: Njih se jede ali uz posebna pravila
Jedan od najuzbudljivijih i najbogatijih aspekata putovanja svakako je isprobavanje drugačijih kuhinja i domaćih, izvornih delicija. Ipak, nekih se namirnica treba čuvati, pogotovo ako ih prije niste jeli i ne znate ih pripremati - neke od najopasnijih i najotrovnijih namirnica, baš zbog rizika kod konzumacije, slove za najbolje svjetske specijalitete.
1. Voće ackee
Ackee – native fruit to Jamaica
Objavljuje EVE u Utorak, 5. veljače 2013.
Ovo se voće najviše konzumira na Jamajci, a opasnost leži u otrovnim sjemenkama. Sigurno ga je jesti tek kad je potpuno zrelo i bez sjemenki, čije otrovne tvari brzo izazovu povraćanje i druge želučane smetnje.
2. Korijen manioke
Ovaj se slatki napitak radi od anisa, drvenaste gliste i komorača. Drvena glista sadrži kemikaliju koja sadrži psihoaktivna svojstva i može izazvati halucinacije.
3. 'Krvave školjke'
blood clam for a ceviche #special tonight #gnarley #fearyourfood
Objavljuje BISq u Petak, 4. prosinca 2015.
Iako sve školjke krvare, većina ih ima bistru krv koja izgleda poput guste vode. Krvave školjke u svom sastavu imaju hemoglobin, zbog kojeg im je krv crvena poput naše. I baš poput naše krvi i njihova može prenositi razne bolesti poput tifusa, hepatitisa ili dizenterije. Do bolesti dolazi jer žive u okruženju s niskim kisikom u kojem uspijeva mnogo bakterija i virusa.
Ove su školjke vrhunska delikatesa u Kini, točnije u Šangaju, no zbog širenja zaraznih bolesti zabranjene su od 1988. godine, ali zahvaljujući ilegalnom tržištu i dalje ih se može naći.
4. Cassava
Cassava je gomoljasta jestiva biljka iz američkih tropa, a uzgaja se prvenstveno zbog korijena iz kojeg se dobivaju brašno kasave, tapioka, škrob za pranje rublja i alkoholno piće.
Može se naći po Južnoj Americi i Africi, a mora ju se temeljito očistiti i pravilno pripremiti. Naime, sirova cassava sadrži otrovnu tvar nalik na cijanid.
5. Cashews ili indijski oraščići
Indijski se oraščići nikad ne prodaju u ljusci jer ona sadrži otrov. Premda mu ime govori drugačije, porijeklom je iz Brazila gdje se već dugo doživljava kao prava delicija, a u novije su vrijeme sve popularnije kaše od njega, zbog nježnog ukusa i brojnih zdravstvenih koristi.
Otrov se nalazi u ulju ljuske, pa se prije konzumacije orah prži na visokoj temperaturi jer inače izaziva reakciju kakvu izaziva i otrovni bršljan; zapravo je riječ o istom sastavu.
6. Riba fugu
Japanska bodljikava riba fugu (u prijevodu riječna svinja) prava je kulinarska delikatesa u Aziji, no ona zahtjeva pažljivu pripremu. Njezino meso sadrži tetrodotoksin – otrov kao i kod drugih riba napuhača koji izaziva smrtne posljedice, pa se kuhari posebno treniraju kako bi ga uklonili prije posluživanja gostima.
Smrtonosni se otrov može naći u njenim unutarnjim organima i jetri, zbog čega ribu treba i pravilno očistiti.
7. Bobice crne bazge
Ovaj se grm može pronaći po cijelom svijetu, a njegove se bobice koriste u izradi sirupa, vina, džemova i pita. Sjeme ove bobice sadrži glikozid, smrtonosni otrov. Kuhanjem se uništava pa je bobica sigurna za jelo.
8. San-nakji ili 'živa hobotnica'
Ova se delicija jede sirova i živa, što izaziva brojne rasprave. Osim toga, već su zabilježeni slučajevi smrti zbog gušenja sirovom hobotnicom zbog čega Korejski kuhari znaju da ju se treba prije dobro usitniti i paziti da ju dobro sažvačete.
9. 'Truli' sir
Casu marzu... el queso con larvas. El casu marzu es un queso típico de Cerdeña, Italia, conocido por estar infestado de...
Objavljuje Agrotendencia u Srijeda, 10. prosinca 2014.
Na Sardiniji se tradicionalno poslužuje "Casu marzu", ili doslovno prevedeno "truli / gnječeni" sir. Tijekom procesa dozrijevanja u siru se stvaraju žive lave insekata i njihovih jajašaca, prenosi Health Tips.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
Pokretanje videa...