Mačke imaju bolje kratkoročno, a morski lavovi dugoročno pamćenje, hobotnica pamti sve opasne situacije u kojima se našla, a mozak slonova je najveći od svih
Hobotnica pamti neprijatelja, a majmun sve što je ikad vidio
Za razliku od tete u vrtiću ili brižne dadilje koja može budno pratiti što se istodobno događa s najviše četvero-petero djece, majka slonica bez problema zna što radi njih 30. Velika supermama u svakom trenutku zna gdje se nalazi do 30 članova njezine obitelj, neovisno u kojem se smjeru kreću ili koliko su daleko od krda. Mozak slonova nije najrazvijeniji, no najveći je među kopnenim životinjama, a ta plemenita životinja ima zavidnu sposobnost stvaranja kompliciranih mentalnih mapa. Čim namiriše mokraću svog slonića, životinja uspijeva u opsežnu mentalnu mapu, kao u računalo, spremiti gdje se igra i kamo je krenulo njezino mladunče.
Iako je na vrhu evolucijske ljestvice, čovjek se s čimpanzom ne može mjeriti u fotografskom pamćenju. Primatima je dovoljan samo kratak pogled da upamte desetak brojeva na ekranu računala i njihov položaj. Impresivna vizualna memorija čimpanze ne gubi na snazi čak ni ako im netko ometa pozornost.
Hobotnica zauvijek pamti neprijatelja
Kratkoročno i dugoročno pamćenje kod hobotnice povezano je s čak pola milijarde neurona. U situacijama u kojima joj je život u opasnosti pamćenje ulazi u turbo fazu te zauvijek pamti svaki detalj.
Mačka nikad ne zaboravlja gdje je ostavila ključeve
Novi podražaj u pamćenju čovjeka zadržava se oko pola minute, a kod mačke on ostaje čak deset minuta.
Morski lavovi trikove znaju ponoviti i nakon 10 godina
Dok su treneri u aquaparkovima morske lavove poučavali jeftinim trikovima, primijetili su kako te pametne životinje imaju iznimno dugotrajno pamćenje. Iako im je životni vijek oko 25 godina, morski lav pamti što je naučio prije deset.