Da igrom slučaja nije uvučen u svijet špijunaže i akcije, deklarirani hipohondar, bivši James Bond - Roger Moore, imao bi vlastitu ljekarnu
Hipohondrija napada čak i neustrašivog agenta 007
Bolje spremno dočekati bolest, nego poslije čekati na lijek, tvrdi poznati miljenik žena, bivši agent 007, Roger Moore. Tako ćete također uštedjeti novac koji biste inače potrošili na bolnički smještaj, dodaje.
- Hipohondrija teče mojim venama. Što bih radio da nisam postao glumac? Naravno, otvorio bih vlastitu ljekarnu, kaže ovaj neobičan akcijski junak, koji u svojoj autobiografiji “My world is my Bond” čak zahvaljuje osamnaestorici liječnika (a to je, kaže, samo polovica liječničkoga tima) što su ga “održali na životu”. No u svojoj opsesiji zdravljem Moore nipošto nije sam. Na popisu slavnih hipohondra, uz bivšega Bonda, nalaze se filmski redatelj Woody Allen, seksepilni glumac Javier Bardem, “kralj rocka” Elvis Presley, pop art umjetnik Andy Warhol te mnoge poznate ličnosti iz prošlosti. Poznata još od antičke Grčke, hipohondrija je kroz stoljeća mijenjala “lica”, značenja i definicije. Tako je od prvotne, kako se mislilo, tjelesne bolesti, u viktorijansko doba postala bolest tijela i psihe, da bi na kraju ipak bila svrstana u kategoriju psihičkih poremećaja.
Hipohondrija se danas definira kao kronični strah od obolijevanja te opsesivna sklonost umišljanju bolesti. Ljudi koji su ju razvili vjeruju da su normalni, uobičajeni tjelesni podražaji, koje drugi uopće ne primjećuju, znak teške, opasne ili smrtonosne bolesti. Probadanja u određenu dijelu tijela tumače se, primjerice, znakom tumora, a nemogućnost prisjećanja gdje su ostali ključevi od auta, simptomom Alzheimerove bolesti.
>> Ponekad se pitam zašto glumim, a ne pomažem ljudima u, npr., Africi. Kako da pomažem - hipohondar sam, kaže Javier Bardem.
SIMPTOMI HIPOHONDRIJE:
- Pretjerani strah ili zabrinutost da je prisutna određena bolest
- Zabrinutost da mali simptomi ukazuju na ozbiljnu bolest
- Učestali posjeti liječniku radi konzultacija u vezi određenih simptoma
- Neprirodni društveni odnosi
- Opsesivno čitanje tema o zdravlju
- Emocionalna rastresenost
- Učestala zabrinutost i provjeravanje tjelesnih simptoma poput boli i kvržica
- Često provjeravanje vitalnih znakova, poput pulsa ili krvna tlaka
- Uvjerenost da imate neku bolest nakon što ste o njoj čitali ili slušali
- Izbjegavanje 'rizičnih’ situacija, poput boravka u bolnicama
- Nevjerovanje liječničkim nalazima
BOLEST POTEKLA IZ HIPOHONDROSA
Klasični su medicinari hipohondriju u početku smatrali tjelesnom bolešću. Ime bolesti poteklo je od grčke riječi hipohondros, što je označavalo dio tijela ispod rebara. Tako su se tegobe povezane s ovim dijelom tijela nazivale hipohondrijom. No organsko se značenje s vremenom posve izgubilo, a hipohondrija je postala oznaka isključivo za psihološko stanje opsjednutosti zdravljem.
"MUŠKA MATERNICA" KAO IZVOR BOLESTI
Bogata povijest hipohondrije uključuje i neobičnu činjenicu da se ovaj poremećaj u početku prvenstveno pripisivao muškarcima. Tako je želudac (hipohondros) u 18. stoljeću nazivan “muškom maternicom”, tj. izvorom bolesti, baš kao što je maternica u žena smatrana izvorom histerije. Danas se zna da se opsesivna sklonost umišljanju bolesti podjednako javlja kod žena i muškaraca, najčešće u ranoj odrasloj dobi, a ugrubi podatci govore da od hipohondrije patijedan do pet posto svjetske populacije.