![Haraju viroze s proljevom, spas je u mirovanju i čaju od mente](https://img.24sata.hr/1OM-T-5ikr6GwyCELOtFwXDG7Wo=/414x267/smart/media/images/2018-06/dreamstime_l_27571529.jpg)
Uz mučninu i blagu temperaturu, viroze traže povećan unos tekućine u malim gutljajima. Ni obična prehlada nije rijetka u ovo doba godine, a obično se javlja s blago povišenom temperaturom
Lifestyle
Komentari 4Uz mučninu i blagu temperaturu, viroze traže povećan unos tekućine u malim gutljajima. Ni obična prehlada nije rijetka u ovo doba godine, a obično se javlja s blago povišenom temperaturom
Prijelazno razdoblje, dulji boravak u zatvorenom, kao i sve hladnije vrijeme te nagle promjene temperature donose mnoge bolesti, pa smo doktore obiteljske medicine upitali koje to bolesti trenutno “haraju”.
Najčešći odgovor bio je - viroze. Iako ističu da nije “tako kritično” te da “čekaonice nisu zatrpane”, upozoravaju da pazimo na higijenu, ali i na to ima li netko u našoj blizini simptome virusne bolesti, te da toga budemo svjesni i probamo se zaštititi od infekcija koje se prenose kapljičnim putem.
Dr. med. Branislava Čilić iz ordinacije u zagrebačkoj Vrbanićevoj kaže kako su je posljednjih tjedana “posjećivali” pacijenti s enterovirozama, koje traju do sedam dana, ali jenjavaju već nakon 2-3 dana.
- Obično dolazi s blagim respiratornim simptomima - peckanjem u grlu, mučninom. Virus ulazi kroz nos ili usnu šupljinu i krvotokom se prenosi do probavnog trakta, što onda uzrokuje mučninu u gornjem dijelu probavne cijevi, a nerijetko završava u donjem dijelu probavnog trakta koja se manifestira proljevom s vodenastim do kašastim stolicama.
Temperatura je do 37,2°C i rijetko prelazi 38°C stupnjeva, no čovjek se lošije osjeća zbog gubitka kalija, natrija i ostalih nutrijenata te vode. Stoga se preporučuje uzimanje više tekućine nego obično u manjim gutljajima svakih 3-5 minuta te uzimanja rehidromiksa koji se kupuje u ljekarni, a koji nadoknađuje izgubljene elektrolite - objašnjava doktorica.
Ni obična prehlada nije rijetka u ovo doba godine. Obično se javlja s blago povišenom temperaturom, ali i bez nje. Simptomi su začepljen nos, pečenje u ždrijelu, ponekad smetnje kod gutanja - grebanje ili glavobolja.
Prolazi sama od sebe za 3-5 dana i ne zahtijeva posjet liječniku. Ne liječi se nego se koriste preparati koji olakšavaju simptome poput paracetamola za glavobolju ili povišenu temperaturu iznad 38°C.
Potrebno je unositi puno toplih čajeva, citrusa, a ponekad je potrebno i mirovanje. Oprezni moraju biti i kronični bolesnici s bolestima srca i pluća te onkološki bolesnici koji su pod povećanim nadzorom.
I ambrozije još ima u tragovima dostatnim za uzrokovanje tegoba kod alergičara, astmatičara, posebno oni koji su se skoro vratili s mora u kontinentalni dio Hrvatske. Njima se savjetuje zatvaranje prozora, tuširanje prije spavanja i pranje kose, toaleta nosa fiziološkom otopinom i uzimanje svoje terapije antihistaminika i topičkih kortikosteroida.
Doktor obiteljske medicine Ivica Cvetković kaže da ima nekoliko vrsta viroza, i sve su aktualne.
- Kad vam je začepljen nos i imate bolno grlo, a temperatura ne prelazi 38°C te nema bakterijske infekcije, radi se o virusnoj infekciji i zahvaćenim dišnim putovima. Liječi se antipireticima i mirovanjem te prolazi u 3-4 dana. Druga vrsta je viroza od koje samo bole mišići i osjeća se tjelesna nemoć, a liječenje je gotovo isto. Treća je crijevna viroza, kod koje se preporučuje uzimanje tekućine i rehidromiksa - govori dr. Ivica Cvetković.
Mnogim kroničnim bolesnicima u ovom jesenskom razdoblju, primjerice tlakašima, zbog obilja hrane i neprimjerenoga kretanja, često dolazi do neregulacije tlaka, kaže dr. opće medicine Tanja Pekez Pavliško.
Simptomi enteroviroza su najčešće blagi te obično prolaze bez ikakvih posljedica u roku od tri do četiri dana, a rijetko traju dulje od jednog tjedna, naglašavaju doktori. Ako imate prilike, mirujte dok traje.
Kod respiratornih viroza pomažu čaj od kadulje ili sljeza koji smanjuju sekreciju u dišnom sustavu, što olakšava disanje, kaže dr. Ivica Cvetković. Kod crijevnih viroza preporučuje kamilicu i mentu.
Da biste spriječili dehidraciju, tijelu treba rehidracijskom otopinom nadoknaditi izgubljenu tekućinu. Sol za rehidraciju možete otopiti u prokuhanoj ohlađenoj vodi, a za rehidraciju može poslužiti i sok od jabuke razblažen vodom.
Dekongestivi s efedrinskom komponentom ne smiju se koristiti dulje od pet dana. Kod prehlade pomaže i ispiranje nosa fiziološkom otopinom - izotoničnom i hipertoničnom, a pomažu i pastile za grlo kod žarenja u ždrijelu, inhalacija parama kamilice te grgljanje slane vode li čaja od kadulje, objašnjava dr. Branislava Čilić.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+