Samo je pola grčkih periptera, kioska koji prodaju pivo, cigarete i novine na trgovima diljem zemlje preživjelo ekonomsku krizu, a sada ih je pogodila i pandemija
Grci ostaju bez kioska: 'Naše četvrti polako ostaju bez duše'
Peripterima koji jesu preživjeli prijeti nova kriza, pandemija koronavirusa. Dodavanje maski i dezinficijensa prodajnom asortimanu možda neće biti dovoljno da je prebrode. Sastavni dio urbanog krajolika i društvenog života od 1911., mnoge periptere propale su tijekom financijske krize koja je razorila zemlju od 2010. do 2018..
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Za vrijeme financijske krize propalo je pola od 11.000 kioska diljem Grčke. Ovih posljednjih mjeseci zatvara ih se još. U našoj profesiji teško je prebroditi 'lockdown' i druge restriktivne mjere - kazao je Teodoros Malios, predsjednik udruge vlasnika kioska u Ateni.
Zatvaranje u ponoć
Vlada je krajem rujna zbog ponovnog razbuktavanja zaraze, uglavnom u većim gradovima, naredila da kiosci moraju biti zatvoreni od ponoći do pet ujutro. Namjera je bila spriječiti okupljanja na trgovima i kupnju alkohola na kioscima koji su mahom radili do sitnih noćnih sati.
Panajotis Karacas, na primjer, svoj je kiosk na središnjem atenskom trgu Sintagmi držao otvorenim non-stop. Odluka da mora zatvoriti u ponoć teško ga je pogodila.
- Zbog te mjere sam izgubio 20 posto prometa, nakon što sam prethodno pretrpio dva mjeseca 'lockdowna' - kazao je.
S obzirom na to da su vlasnici kioska ionako izloženi žestokom poreznom opterećenju, 40-godišnji Karacas razmišlja da svoju peripteru zatvori.
- Mnogi moji kolege već su to učinili, ja sam preživio, ali za koliko dugo - pita se.
Nekoliko metara dalje, kolega Spiros Karajorgios ima sličnu dvojbu.
- Zabrinut sam budućnost. U centru Atene, na Sintagmi, situacija je čak i gora nego u drugim četvrtima jer ovdje nema stanovnika. Naši su klijenti oni koji rade u uredima i turisti. Prvi sada rade od kuće, a drugih nema - objasnio je.
Broj stranih dolazaka u Grčku u prvom kvartalu ove godine pao je za 70 posto. Karajorgios ne zna kako će namaknuti 1500 eura za obnovu dozvole za rad.
Malios čak nije siguran žele li ih gradske vlasti uopće obnavljati.
- Gradske uprave žele dati više prostora pješacima i živciraju ih kiosci koji strše na trgovima i pločnicima- kaže.
Bez duše
U četvrti Petralona, u podnožju Akropole, kafići i restorani na trgu Merkuri su prepuni. Jorgos Siaplauras, vlasnik kioska u blizini, bijesan je na vladu.
- Mjere su sulude i samo idu na ruku supermarketima. Prošle noći sam zatvorio u ponoć, a trg je bio pun mladih s pokretnim hladnjacima punih piva i drugog alkohola koji su kupili ranije u supermarketima. Zatvaranje kioska u ponoć ih neće spriječiti da se zabavljaju - kaže.
Siaplauras je poznato lice mještanima. Umirovljenik Dimitris Kacijanis (70) svako jutro dolazi do kioska po novine i na malo razgovora.
- To je točka društvenog okupljanja kao i kafić. Šezdesetih godina prošlog stoljeća, kad još nismo imalo telefonske linije u kućama, ovdje smo dolazili telefonirati i kupovati nedjeljom slatkiše djeci. A sad, u mojoj dobi, kad sam ostao sam, dolazak do periptera moja je dnevna šetnja, odmak od usamljenosti - kaže i dodaje da ne može zamisliti da se njegov kiosk zatvori.
- Ova četvrt ostala bi bez duše - zaključio je.