Riječ je o digitalnoj bazi podataka o građevinama, koja u kombinaciji s energetskom učinkovitošću pruža brojne koristi investitorima. BIM projektiranje se inače može pretvoriti u vrhunski alat za učinkovito i preventivno održavanje kuće
Gradite kuću i projektanti vam spominju BIM i energetsku učinkovitost? Evo što to znači
BIM (eng. Building Information Modeling) je digitalna baza podataka o građevinama, u čiju kategoriju spadaju i kuće. Pojednostavljeno, kuća ima BIM model i fizičku manifestaciju. BIM model je višedimenzionalni model kuće, koji nije samo 3D filmski prikaz građevine, nego spoj virtualnih entiteta svih elemenata i njihovih svojstava.
Sve relevantne informacije o građevini
Projektirati kuću u BIM-u znači imati vizualno jasnu sliku prostornog rješenja kuće, funkcionalnosti energetske učinkovitosti i drugih aspekata, ovisno o zahtjevima naručitelja BIM modela. S obzirom na to da u Hrvatskoj trenutno ne postoje potvrđeni standardi za BIM, investitori trebaju oprezno pristupiti angažiranju BIM stručnjaka.
BIM projektiranje nije jednoznačan pojam, nego širok pojam koji može značiti detaljno projektiranje i vrlo grubo projektiranje. Laički se o BIM-u raspravlja u kontekstu 3D virtualizacija i sjenčanih prikaza buduće kuće u prostoru, ali to je tek jedan detalj u odnosu na cijeli svijet BIM modela. Ovaj pristup integrira sve relevantne informacije o objektu, uključujući geometriju, prostorne podatke, materijale s karakteristikama, troškove i energetske karakteristike.
Koristi za investitora
U kombinaciji s energetskom učinkovitošću, BIM pruža brojne koristi investitorima zbog toga što omogućuje izradu mogućih simulacija utjecaja alternativnih orijentacija kuće na energetsku učinkovitost, simulaciju utjecaja materijala različite kvalitete na energetsku učinkovitost i slično. Kod BIM projektiranja projektanti su više usredotočeni na rješenja koja traži investitor, a manje na tehničke razrade nacrta, koje se izrađuju kod BIM projektiranja poluautomatizirano.
Integracija BIM-a s energetskim analizama omogućuje simulaciju energetskog ponašanja kuće prije izgradnje. Na taj način, investitori s projektantima mogu procijeniti energetsku učinkovitost kuće, identificirati potencijalne probleme i optimizirati oblikovanje, obloge ili termotehničku opremu kako bi smanjili potrošnju energije i troškove tijekom životnog vijeka kuće.
BIM također omogućuje praćenje i upravljanje potrošnjom energije tijekom korištenja objekta, pružajući investitorima uvid u stvarnu energetsku učinkovitost i potencijalne mjere za poboljšanje. BIM projektiranje se u fazi uporabe može jednostavno pretvoriti u vrhunski alat za učinkovito preventivno održavanje kuće.
Angažirajte pravog stručnjaka
Kako prepoznati stručnjaka za BIM i energetsku učinkovitost? Stručnjaci u području BIM-a trebaju imati temeljito znanje o softverima i metodologijama BIM-a, kao i iskustvo u primjeni BIM-a u projektiranju energetski učinkovitih građevina. Kvalificirani stručnjaci trebaju biti upoznati s energetskim standardima i propisima te sa simulacijskim alatima za analizu energetskih performansi.
Certifikati poput LEED-a (Leadership in Energy and Environmental Design) i BREEAM-a (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) mogu poslužiti kao pokazatelji stručnosti i angažiranosti stručnjaka za energetsku učinkovitost. Moram reći da Hrvatska u ovom dijelu ne zaostaje za kolegama iz drugih zemalja.
Kao kod svakog drugog angažmana, BIM stručnjake prate dobre reference i glasine o uspješnim projektima. Zasad nisu svi projektanti BIM projektanti, ali kad ćemo revidirati ovaj članak za dvadeset godina, onda ćemo sigurno tu izjavu morati izmijeniti - jer BIM u inženjerstvu nije hir, nego je neminovni pristup koji je će istisnuti tradicionalne pristupe, baš kao što danas koristimo računalo umjesto običnog kalkulatora.
Maja-Marija Nahod izvanredna je profesorica na Građevinskom fakultetu. Uže područje interesa joj je strateško planiranje, BiM i održavanje projekata, planiranje, praćenje i upravljanje projektima, građevinska regulativa.
Stručni partner projekta je Društvo građevinskih inženjera Zagreb. Uz glavnog partnera PEVEX, partneri na projektu su ROCKWOOL, ARISTON, WINDOR I PPS GALEKOVIĆ.