Roditelji koji u svakom trenutku žele znati gdje im je dijete, odsad se mogu služiti i satelitskim nadzorom kako bi doznali kamo se 'skiće'
GPS digitalni sat u stopu će pratiti vaše dijete
Djetetova sigurnost uvijek je na prvome mjestu i nema cijenu, slažu se i roditelji i stručnjaci. Osim mobitela, koji nije uvijek pouzdan (zaigrana djeca često ga zaborave doma ili im se isprazni baterija), jedno od najučinkovitijih sredstava nadzora je i GPS ručni sat Nu.M8, namijenjen upravo zabrinutim roditeljima. Riječ je o uređaju koji izgleda kao digitalni ručni sat koji, zahvaljujući Globalnom sistemu za pozicioniranje, tj. mreži satelita koja odašilje kodirane informacije o lokaciji, precizno određuje položaj djeteta koje ga nosi. Sat “griješi” najviše tri metra. Podatke o mjestu na kojem se dijete nalazi roditelji mogu vidjeti na “sigurnoj” web stranici ili zaslonu mobitela. Slanjem poruke “gds” (gdje si?) na određeni broj, pošiljaocu (roditelju) stiže SMS s adresom na kojoj se dijete nalazi. Uređajem se kreiraju i takozvane “sigurne” zone, mjesta poput parkova i igrališta koje roditelji smatraju sigurnim. Dovoljno je utipkati “sigurno” i SMS zajedno sa željenim koordinatama poslati na Nu.M8. Napusti li dijete “sigurnu” zonu, alarm će upozoriti roditelja. Čak i ako ga netko pokuša otrgnuti s djetetove ruke, sat će odaslati signal upozorenja. Sat mališanima omogućuje slobodu, a roditeljima mir jer u svakom trenutku znaju gdje im je dijete, kaže Steve Salmon, znanstvenik koji je sudjelovao u izradi Nu.M8. Ipak, dječiji psiholozi su skeptični:Postoji li međusobno povjerenje i uvažavanje, dijete će razumjeti roditeljev strah i zabrinutost za njegovu sigurnost pa GPS sat neće biti potreban - kaže psihologinja Marija Krmek sa Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba. GPS sat kreće u prodaju na proljeće, a cijena mu je 1000 kuna. Više o uređaju možete doznati na www.lok8u.com.
>>>Uz nezaobilazno “ne pričaj sa strancima i ne ulazi im u auto”, roditelj dijete treba “naoružati” korisnim savjetima koji će ga podučiti kako prepoznati opasnost i što učiniti u takvoj situaciji. S obzirom da zlostavljači ne žele privlačiti pozornost, djetetovo vikanje i pozivi u pomoć najbrže će ga zaustaviti u naumu, savjetuju psiholozi. Umjesto da bježi bez smjera, neka uđe u trgovinu ili kafić te potraži pomoć. Objasnite mu da ne prima darove poput slatkiša i igračaka.
>>>Osnovnoškolci su zaboravni i ne brinu o mobitelima i punjačima, stoga ih je potrebno redovito upozoravati na mogućnost pražnjenja baterije. Ako je riječ o djeci mlađoj od 10 godina, mobitele “napunite” sami te ih navečer spakirajte u djetetovu torbu kako biste bili sigurni da ga neće zaboraviti.
>>>Bez obzira na strah za djetetovu sigurnost, pretjeranom brigom (inzistiranje na svakodnevnoj vožnji do škole i doma) roditelj će poremetiti proces njegova osamostaljivanja i socijalizacije, upozoravaju psiholozi. Moglo bi biti izloženo izrugivanju vršnjaka ili postati pretjerano ovisno o roditeljskoj blizini.